Avrupa Komisyonu yapay zekaya yasak getiriyor!


14 Nisan 2021 Çarşamba 01:28
ABONE OL
Avrupa Komisyonu yapay zekaya yasak getiriyor!

Avrupa Komisyonu, yüksek riskli yapay zeka (AI) teknolojileri için yasak getirmeyi planlıyor. İlk gelen bilgilere göre, Avrupa Birliği (AB) temellerine ve temel haklara aykırı olarak görülen tüm AI bu kapsamda yasak gelebilir.  Beklentiler henüz taslak halinde olan teklifin, bu yıl içinde komisyondan geçeceği yönünde.

Avrupa Birliği hangi yapay zeka teknolojileri için yasak getirecek?

AB yürütme organı olarak görev yapan Avrupa Komisyonu, birliğin sağladığı temel hak ve hürriyetlerle ters düşen yapay zeka teknolojilerine karşı savaş açmaya hazırlanıyor.

İlk gelen bilgilere göre komisyonun ilk hedefinde yüz tanıma sistemleri var. Yüz tanıma teknolojisi, yapay zekanın en yoğun kullanıldığı alanlardan biri. Özellikle pandemi döneminde Çin aldığı sert önlemlerde yüz tanıma teknolojisine sıklıkla başvurdu.

ab yapay zeka yasağı, yapay zeka yasağı, yapay zeka teknolojileri, yüz tanıma

Çin, pandemi döneminde yapay zeka destekli yüz tanıma sistemlerini aktif kullandı. AB bu anlamda yapay zekaya şüpheyle yaklaşıyor.

AB bu tecrübelerden yola çıkarak, kişilerin hürriyetlerini kısıtlama imkanı veren yapay zeka teknolojilerini kısıtlamayı ya da yasak getirmeyi planlıyor. Kulislerden gelen bilgilere göre komisyon teknolojiyi tamamen yasaklamak yerine, teknolojiye belli sınırlar koymak niyetinde.

Bu sınırların başında ise yapay zekada insan faktörünün daha güçlü hale getirilmesi yer alıyor. Yüz tanıma dışında yapay zekanın kullanıldığı ve biyometrik verilerin yer aldığı güvenlik sistemlerine de kısıtlamaların gelme ihtimali var. Komisyonun tam olarak hangi AI teknolojilerine nasıl bir yasak getireceği henüz netleşmiş değil.

Yüz tanıma teknolojisi skandalları

Yapay zeka, geleceği şekillendirecek temel teknolojilerden biri. Otonom araçlar, robotik, hatta kullandığımız çeviri uygulamaları bile gücünü yapay zekadan alıyor. Yüz tanıma teknolojisi ise hayatımıza 2018 yılında girmeye başladı. Ancak bu kısa süreye rağmen AI temelli teknoloji bir çok skandal ile karşımıza çıktı.

ABD ve Avustralya gibi ülkelerde kullanılmaya başlayan yüz tanıma sistemleri, kullanıldıkları ülkelerde bile tartışma yarattı. Amazon’un yüz tanıma sistemi hali hazırda ABD polis teşkilatınca kullanılıyor. Ancak üç yıl önce ABD senatörleri ile gerçekleştirilen bir testte skandal sonuçlar ortaya çıktı. Buna göre Amazon yüz tanıma sistemi bazı senatörleri suçlu profilleri ile eşleştirmeye çalıştı.

Clearview AI ise yapay zeka temelli yüz tanıma teknolojilerinde ABD’nin önde gelen firmalarından. Firma 2020 yılında Facebook ve YouTube gibi sosyal medya platformlarından rıza almadan kişi profilleri topladı ve yüz tanıma teknolojisinde yer verdi. Bu skandal sonrası firma söz konusu verilerin sadece devlet kurumlarınca kullanacağını açıkladı.
yazarVeyis Özen Ertuğ

Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan yazar, ilk gençliğinden itibaren yeni teknolojilere, teknoloji tarihine ve kültürüne merak duyuyor. Bu merakını okuyucusuna aktarmaya çalışan yazarın, Mobimag dergisi ile 2011 yılında başladığı teknoloji editörlüğü macerası, 2018 yılından beri SDN ailesinde devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Avrupa Komisyonu yapay zekaya yasak getiriyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Avrupa Komisyonu yapay zekaya yasak getiriyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Avrupa Komisyonu yapay zekaya yasak getiriyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  2. 2 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  3. 3 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  4. 4 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  5. 5 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  6. 6 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  7. 7 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!
  8. 8 Xiaomi Redmi Note 10 kamerasını zorlu teste soktuk! Xiaomi Redmi Note 10 kamerasını zorlu teste soktuk!
  9. 9 CES 2021 ödüllü MSI Summit E13 Flip Evo inceleme CES 2021 ödüllü MSI Summit E13 Flip Evo inceleme
  10. 10 Uygun fiyatlı Game Garaj APU sistem inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj APU sistem inceleme!