ABD hükümetinden Huawei yasağı için yeni adım


08 Ağustos 2019 Perşembe 13:36
ABD hükümetinden Huawei yasağı için yeni adım

Hükümet sözleşmelerinden sorumlu ABD ajansı, Huawei dahil olmak üzere beş Çinli şirketten federal telekomünikasyon ekipmanı alımı yasağı için geçici bir kural yayınladı. Huawei ve ABD arasındaki sorunlar çözüme bağlanacak gibi durmuyor. ABD Huawei yasağı için çalışmalarına devam ediyor.

ABD Huawei yasağı ile tekrar gündemde

ABD ile Huawei arasındaki gerilim neredeyse ülkeler arası büyük bir sorun haline gelmişti. Hatta son günlerde, Huawei olarak değil ABD ve Çin arasındaki gerilim olarak gün yüzüne çıkan olay hakkında bugün yeni gelişmeler yaşandı.

ABD hükümeti, şirketin telekomünikasyon alanındaki ürün veya hizmetlerindeki ticari faaliyetlerini 60 günlük süreç ile durdurdu. Ardından daha geniş ve kapsamlı bir yasa tasarısı ile 13 Ağustos 2021 tarihine kadar Huawei dahil olmak üzere bu beş Çinli şirketin ticari faaliyetlerinin tamamının durdurulması planlanıyor.

Ayrıca bu şirketlerden donanım veya yazılım kullanan şirketlerle ilgili yasa tasarısı için de Ağustos 2020 tarihi verildi.

Bu arada söz konusu beş şirketin Huawei, ZTE, Hytera, Dahua ve Hikvision olduğunu da söyleyelim.

ABD’nin ilk olarak Washington Eyalet Mahkemeleri ile casusluk yapmak ve fikri mülkiyeti çalmakla Huawei’i suçlamasıyla birlikte Çinli şirket üzerinde büyük bir soruşturma başlatılmıştı. Huawei defalarca, Çin hükümeti, askeri veya istihbarat servisleri tarafından kontrol edildiğini reddetti.

Bununla birlikte şirket, savunma politikası tasarısındaki kısıtlamalar nedeniyle de ABD hükümetine dava açtı. Fakat bu davalar Huawei lehine sonuçlanmadı. ABD ulusal güvenlik endişelerini öne sürerek, beş Çinli telekomünikasyon şirketinden telekomünikasyon ekipmanı veya hizmetleri satın alımlarını kısıtlayarak Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’na bu yasağı dahil etti.

ABD Huawei yasağı ile tekrar gündemde! - ShiftDelete.Net(1)

Huawei yaptığı açıklamalarla federal mahkemede yasağın anayasalara meydan okumaya devam ettiğini iddia etse de bir sonuç alamadı. Beş yasaklı şirketten biri olan Hikvision sözcüsü, faaliyet gösterdiği ülkelerde yasalara ve düzenlemelere uymayı taahhüt ettiğini bildirdi. Sözcü ayrıca “Ürünlerimizin güvenliğini ABD hükümeti tarafından zorunlu kılınan şartlara uyum sağlaması için çaba sarfediyoruz” dedi.

Huawei ve diğer şirketler “Bu konuda gerekli açıklamayı zaten yasal süreçlerle yapıyoruz ve hiçbir şekilde suçlamaları kabul etmiyoruz” diyerek sessiz kalmayı tercih ettiler. ABD hükümeti de bu süreçte yeni yasakları ve sürelerini yayınladı.

ABD Huawei yasağı ile tekrar gündemde! - ShiftDelete.Net(3)

Bu tarihe kadar ne olacağını hep beraber göreceğiz fakat ABD ile Huawei arasındaki gerilim sürmeye devam edecek gibi duruyor.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
12 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Vurun tepesine hepsinin..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Yorumlardakiler baksana ya cahil yopaz mal yani ne diyim ben siz telefon almayın kesinlikle

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Oh iyi olmuş huawei iğrenç çin malı kalitesiz

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Sen ne kullanıyorsun türk malımı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Seni pislik huawei dünyanın en iyi tablet ve telefonlarını üretiyor sizin samsung gm xiamoi iphone gibi saçma değil iphone kullanıyon gezinti tuşuna basoyon ikide bir sondan 2.arkadaşta kötü bir yorum söylemiş kardeşim huawei Çinli firma olsada kaliteli amk ben p smart 2019 kullanıyom kirin 710, 3 GB Ram, 64 GB dahili hafızam var seninki….. Samsung s3 mini!

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

bakın bir daha söylüyorum bu haivui mi ne iki seneye kadar unutulacak

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Güzel telefon yapıyorlar ama bu risk her zaman olacak gibi gözüküyor o yüzden xiaomi’ye dönme kararı aldım. ( oda çin slk. gerizkl gibi yorum yapacak arkadaşlar lütfen bu yorumlarını yapmadan önce huawei’in neden bu durumda olduğunu iyice araştırsın, çinli bir şirket olduklarından dolayı bu durumda değiller çünkü!)

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Hayır, yukarıda yazılanlara mı yoksa aşağıda yapılan cahillik kokan yorumlara mı gülmeliyim inanın bilemedim. Sadece güzel algı yönetiyorsunuz tebrik ederim. 👏👏

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

😅😂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Abd Çin ile girmiş olduğu ticaret savaşından yara alarak çıkacaktır. Dünyayı kendi kontrolünde sanan ABD Huawei teknolojisinin vermiş olduğu rahatsızlıktan dolayı hazımsızlık yaşıyor. Iphone telefonları solda sıfır bırakıp bence dünyanın en iyi akıllı telefon ve tabletlerini üretiyorlar. Sözde bahanelerle dünyaya gözdağı veriyorlar. Şunu iyi bilmek gerekirki tüm Avrupa ham madde ve ucuz işçilik için Çini tercih ediyor. Dünyanın yeni hakim devletleri Rusya ve Çin olacaktır. ABD bir girdap ve yaptığı hamlelerle bu girdaba bizlerinde süreklemeye çalışıyorlar. Facebook Google whats App instagrama gibi uygulamalarla tüm dünya insanlarının bilgilerini ellerinde tutan abd. Bu bilgilerin kendisi dışında kimsede olmasını istemiyor…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Altta uzun yazan arkadaş ağzına sağlık kardeşim derdime derman olmuşsun

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Huawei unutulacak diyen mal dolu amk

" ABD hükümetinden Huawei yasağı için yeni adım konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD hükümetinden Huawei yasağı için yeni adım ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD hükümetinden Huawei yasağı için yeni adım ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor
  2. 2 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  3. 3 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  4. 4 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  5. 5 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  6. 6 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  7. 7 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  8. 8 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  9. 9 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  10. 10 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme