Xiaomi’yi ABD’nin kara listesine sokan ödül


09 Mart 2021 Salı 17:49
ABONE OL
Xiaomi’yi ABD’nin kara listesine sokan ödül

Donald Trump başkanlığındaki ABD Hükümeti, Çinli Xiaomi ile birlikte 9 şirketi Ocak ayında kara listeye aldı. Hükümet yetkilileri Xiaomi’nin Çin ordusuyla bağlantılı olduğunu iddia ederken, Çinli şirket ise söz konusu iddiaları reddederek hükümete karşı dava açtı. The Wall Street Journal gazetesi, ABD Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan dava dosyasının detaylarını paylaştı. Dosyada, Xiaomi CEO’suna Çin Hükümeti tarafından verilen “hizmet ödülünün” yaptırım gerekçeleri arasında olduğu belirtildi.

Dosyada çarpıcı Xiaomi detayı

Edinilen bilgilere göre, Xiaomi CEO’su ve kurucusu Lei Jun, 2019 yılında Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından “Çine Özgü Olağanüstü Sosyalizmin Mimarı” ödülü aldı. Aynı yıl 100 Çinli yöneticiye verilen ödül, Xiaomi’nin yıllık raporları ve CEO Lei Jun’un biyografi sayfasına girdi.

Donald Trump Hükümeti, Xiaomi’yi kara listeye aldı.

Dosyada, CEO’nun aldığı bu ödül gerekçe gösterilerek Xiaomi’nin Çin ordusuyla bağlantılı olduğu bilgisi dikkati çekti. Öte yandan şirketin ABD’nin ulusal güvenliği için tehdit oluşturduğu ve kara listeye alındığı ifade edildi. Bakanlık tarafından hazırlanan dosyada ise Xiaomi’nin 5G ve ve yapay zekâ gibi gelişmiş teknolojilere yatırım yaptığının vurgulanması dikkat çekti.

Xiaomi’nin kara listeye alınması ne anlama geliyor?

Öncelikle Xiaomi’nin, Huawei kadar ağır yaptırımlara tabi olmadığını belirtelim. ABD, Varlık Listesi’ne eklediği şirketlere Google yasağı gibi ağır yaptırımlar uyguluyor. Huawei’nin yer aldığı bu listede Xiaomi yok.

ABD, ülkedeki yatırımcıların Xiaomi’ye yatırım yapmasını yasakladı. Söz konusu karar, şirketin finansal olarak büyümesine engel olacak. Ancak Xiaomi’nin ABD menşeili şirketlerle iş birliği yapmasına manî olmayacak.

Xiaomi, konuyla alakalı olarak daha önce şu açıklamayı yapmıştı:

Şirketimiz varlık gösterdiği bölgelerin ilgili yasa ve yönetmeliklerine uygun olarak faaliyetlerini yürütmektedir. Tamamen bireysel ve ticari kullanıma yönelik ürünler ve hizmetler sunmaktadır. Şirketimiz Çin ordusuna ait değildir, Çin ordusuyla herhangi bir bağı bulunmamaktadır. NDAA’da belirtildiği şekilde “Komünist Çin Askeri Şirketi” değildir. Şirketimizin ve hissedarlarımızın çıkarlarını korumak üzere gerekli tüm önlemler tarafımızdan alınacaktır.

Şirketimiz, bu sürecin olası sonuçlarının grup üzerindeki etkilerini değerlendirmek üzere detaylı incelemelerini sürdürmektedir.
yazarFaruk Doğan

2000 yılında Hatay'da doğdu. Birçok teknoloji sitesinde çeviri ve freelance editör olarak çalıştı. Teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net ailesinde sürdürüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Hahahah başarıyi kıskanmis ABD önünü kesmrue çalışmış

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bu savaştan zarar gören kullanıcı oluyor, arkadaş adamlar teknolojisi devi olmak için çabalıyor kıskanma Amerika hani nerede serbest piyasa? Kendisinden daha iyi bir şey üretildiği ya da yapıldığı anda tehdit kara listeye alma bildiğin çocuk kavgasına döndürdün işi

ugah6aiw
ugah6aiw
1 ay önce

tipik yankee kafası… işleri güçleri iftira atmak yasaklamak…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

ABD bir ülkeyi destekler, büyümesini sağlar ama kendisini geçmeye başladı mı hemen yaptırımı da uygular. Çin şimdi ki durumuna kendi başına mı geldi ?? Almanya yı ve Japonya yı da yenen, yok eden ABD dir ama bu ülkeler Rusya ya yanaşmasın diye, onları koruyup kollamıştır.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Yanlis karar vermisler bence en iyisi general mobile.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Nedir bu amerika sevdanız? 2. Dünya savaşından beri kucağa oturduğumuz amerika? Yorumlara bakıyorum adam sanki ABD li? Adamlar gelişiyor ve ilerleme kaydediyorlar. Abd engel olmaya çalışıyor bu kadar basit👍

" Xiaomi’yi ABD’nin kara listesine sokan ödül konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Xiaomi’yi ABD’nin kara listesine sokan ödül ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Xiaomi’yi ABD’nin kara listesine sokan ödül ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!