Okunma

ABD’nin silah sistemleri ne kadar güvenli?


11 Ekim 2018 Perşembe 22:00
ABD’nin silah sistemleri ne kadar güvenli?

ABD silah sistemleri ile ilgili yapılan bir araştırma ile birlikte, bu silah sistemlerinin ne kadar güvenli olup olmadığı gözler önüne serildi. Yapılan bir takım testler sonucunda, ABD’nin dikkat çeken silah sistemlerinin ne kadar güvensiz olduğu gün yüzüne çıktı.

ABD silah sistemleri ne kadar güvenli?

Hükümet Sorumluluk Ofisi (GAO) 2012 ve 2017 yılları arasında tüm ABD silah sistemlerinin güvenliğini test etti. GAO tarafından yapılan testlerde bahsi geçen silah sistemlerinde ciddi siber güvenlik açıkları tespit edildi.

Amerika’nın silah sistemlerine yönelik yapılacak olan büyük çaplı olası bir siber saldırı karşısında çaresiz kalacağı, paylaşılan raporlarla birlikte ön plana çıkartılıyor.

Güvenlik açıkları tespit edilen silah sistemleri haricinde ABD’nin özellikleri ile dikkat çeken F-35 savaş uçağınında da siber güvenlik açıklarına rastlandığı Pentagon‘a paylaşılan 50 sayfalık detaylı raporlarda öne çıkartıldı. Pentagon yetkilileri henüz paylaşılan 50 sayfalık rapora henüz bir yanıt vermediğini de belirtmekte fayda var.

ABD silah sistemleri

Paylaşılan raporda belirtilen ana bulgulara göre, Pentegon’un çoklu silah sistemlerinde kullandığı varsayılan şifreleri değiştirmediği ortaya çıktı. GAO tarafından atanan hacker grubu Pentegon‘un değiştirmediği varsayılan şifrelerini 9 saniyede hackelemeyi başardı.

GAO tarafından atanan ekiplerin çoğu ayrıca ABD ordusuna ait olan 100 gigabaytlık sistem verilerine de ulaştı. Ulaşılan bu verilen rahatlıkla silinebildiğini ve kopyalanabildiğini belirten ekip, bu konuda gerekli önlemleri almadığını da 50 sayfalık raporda Pentegon yetkililerine sundu.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “ABD’nin silah sistemleri ne kadar güvenli?”

  1. Anonim dedi ki:

    Hmm açık tespit ettiler sonra bunu dünyaya lanse edelim dediler öylemi, peeki o zaman.

" ABD’nin silah sistemleri ne kadar güvenli? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD’nin silah sistemleri ne kadar güvenli? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD’nin silah sistemleri ne kadar güvenli? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "