ABD Yeni Biyolojik Silah mı Üretiyor?


12 Mayıs 2016 Perşembe 18:30
ABD Yeni Biyolojik Silah mı Üretiyor?

Dünya genelinde var olan salgın hastalıkları önleme gibi başlıca amaçlara sahip olan biyolojik laboratuvarlarının, bu bağlamda biyolojik virüs elde etme yönünde çalışmalarda bulundukları biliniyordu.

Fakat süreç içerisinde yalnızca salgın hastalıkları önleyici bir panzehir yapmakla kalmayan laboratuvarların, kitle imhasına sebep olabilecek türde biyolojik silahlar ürettikleri de iddia ediliyordu.

Yani, salgın hastalıkları önlemeye yönelik panzehir yapımında bulunan laboratuvarlar, aynı doğrultuda salgın hastalık yayabilecek potansiyeldeki virüslerin de üretimini gerçekleştiriyorlardı.

USA Today’da yer alan günümüzdeki habere göre ise, ABD merkezli biyolojik laboratuvarlar kapsamında büyük merkezlerden biri olan CDC Laboratory’nin artık biyolojik virüs üretiminde bulunmaktan kaçındığı belirtildi.

Daha önceki süreçte biyoterör içeren patojenler ile çalışırken ciddi güvenlik ihlallerinin yaşandığı belirtilen haberde, artık bu tip bulgulara rastlanmayacağı dile getirildi.

Nitekim CDC Laboratuvarlarında 2003 yılında bu yana 6 kez güvenlik ihlali tespit edilmiş, laboratuvarın deneyleri izinleri tedbirli olarak askıya alınmıştı.

16-05/11/1644-emerging-infectious-diseases-laboratory-5029-1462977442.jpg

CDC Tekrar Çalışmalara Başlamıştı

Ebola, Japon Ensefaliti gibi büyük kitleleri ilgilendiren salgınlar konusunda 2007 yılı itibariyle izinleri tedbirli olarak askıya alınan CDC Laboratuvarı, 2010 yılında iznine tekrar kavuşmuş, çalışmalarını devam ettirebilmişti.

16-05/11/en0709lapooknew251200640x360.jpg

Laboratuvar Biyolojik Silah Üretti Mi?

Yetkililer, öldürülmemiş patojenler kapsamında 3 kereye mahsus olmak üzere laboratuvar bünyesinde potansiyel kimyasal silah bulgularına rastladıklarını belirttiler.

ABD’de günümüz itibariyle 100 laboratuvar, federal yaptırımlarla karşı karşıya durumda. Geçen yıl çıkan “Bilgi Edinme Yasası” ile birlikte söz konusu laboratuvarların çalışmaları ifşa edilmek suretiyle kamuoyuna açıklanmış durumda.

CDC ve benzeri laboratuvarların tüm bu durumlar ışığında çalışmalarına devam edip etmeyeceği bilinmez; fakat geniş kitlelerin geleceklerini ilgilendirecek biyolojik, kimyasal silahlar söz konusu olunca, yetkililer bu konuda gevşek davranmamaları gerektiğini farkında olsa gerek.

:: ABD merkezli olarak çalışmalarını sürdüren laboratuvarların biyolojik silah üretimine devam edeceklerini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Sonuç ne yani?

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Sonuç ürettikleri (ebola, h1n1, kuş gribi, kırım kongo vs gibi) biyolojik virüs ve zararlıları afrika ve yoksul müslümanlar üzerinde deneyerek laboratuvar da geliştirerek zararın diğer bir boyutuna biyolojik bomba yapımına başladılar. Dünya 3-5 zalimin elinde can çekişiyor elbet eden ettiğini bulacak ilahi adalet tecelli edecektir.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Önce laboratuvar da yeni virüs üret ve yay sonra aşı ve ilaçını üret ve sat (örneğin domuz gribi,ebola vs) alçak bunlar

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Nükleer bomba üretim Hiroşima ve Nagazaki'ye acımadan atan bir zihniyet elbette biyolojik silahta üretecektir hatta üretmiştir bile.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

nedense avrupa hele amrikada bu hastalıklar yok. Uzakdoğu ile afrika, ortadoğu deney sahası.

" ABD Yeni Biyolojik Silah mı Üretiyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD Yeni Biyolojik Silah mı Üretiyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD Yeni Biyolojik Silah mı Üretiyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  2. 2 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  3. 3 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  4. 4 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  5. 5 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  6. 6 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  7. 7 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  8. 8 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  9. 9 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  10. 10 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!