AB’den ön yüklü uygulamalar yasağı geliyor!


02 Ekim 2020 Cuma 08:00
AB’den ön yüklü uygulamalar yasağı geliyor!

Avrupa Birliği, iki yıl önce Google’a kestiği ceza sonrası hem iOS hem de Android, ön yüklü uygulama politikaları değişmişti. Ancak yeni bir düzenleme ile birlikte teknoloji devleri ön yüklü uygulamalar yasağı ile karşı karşıya kalacak gibi görünüyor.

Avrupa Birliği ön yüklü uygulamalar yasağı için hazırlık yapıyor

Uzun süredir AB, büyük teknoloji şirketlerinin Avrupa’da tekel haline gelmemesi için bir dizi önlem alıyor. Google’a kesilen 5 milyar dolar ceza sonrası şimdi de bu uygulama yasa haline gelecek. Dijital Hizmet Yasası olarak adlandıran yasa ile birlikte Avrupa ülkelerinde ilk defa dijital hizmetler için için büyük bir düzenleme yapılmış olacak.

Apple iOS 11 ile birlikte ön yüklü gelen iOS uygulamalarını silebilme imkanı sağlamıştı. Yine iOS 14 ile birlikte artık varsayılan uygulamaları da değiştirmek mümkün hale geldi.Google ise akıllı telefon firmalarının istediği uygulama için ayrı lisans alabilmesi imkanı getirmişti.

Bu yasa taslağına göre AB, tüketicilerin akıllı telefon ve bilgisayar gibi teknolojik ürünlerde hangi uygulamaların ön yüklü olarak geleceğini seçebileceği bir platform kurulması isteniyor.

ön yüklü uygulama, ön yüklü uygulamalar, ön yüklü uygulama yasağı, android ön yüklü uygulama, ios ön yüklü uygulama

Ancak yasa taslağına göre sadece akıllı telefonlar değil aynı zamanda bilgisayarlar için de ön yüklü uygulamalar yasağı geleceği ortaya çıktı. Yasa taslağına göre aynı şekilde Microsoft’ta bilgisayarlara ön yüklü olarak Edge tarayıcı ekleyemeyebilir.

Ayrıca taslağa göre Google ve Apple gibi teknoloji devleri platformlarında elde ettikleri  verileri ticari amaçla kullanamayacak. Tabii ki bu verileri aynı alanda iş yapan firmalar için erişilebilir hale getirdiklerinde, bu yasak da kalkmış oluyor.

Euronews’e göre Dijital Hizmet Yasası yıl sonuna kadar yürürlüğe girecek. Peki siz ne düşünüyorsunuz, Android ve iOS ön yüklü uygulama değişiklikleri bu yasa için yeterli olacak mı? Türkiye’de de tüketicilere böyle bir imkan tanınmalı mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “AB’den ön yüklü uygulamalar yasağı geliyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bloatware uygulamalar can sıkıcı. İşletim sistemiyle doğrudan etkileşim içinde olan uygulamaları bilemem ama cihazds gereksiz alan ve ram işgal ettiği gibi marette sistem uygulamasından çok daha stabil ve kullanışlı uygulamalar var.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence mantıklı gereksiz uygulamalar güle güle 👋 hafıza gereksiz dolmayacak artı ne güzel oldu

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Ön yüklü olup olmaması çok sorun değil. Asıl önemli olan; yüklü gelen uygulamayi kaldıramamak. Yüklü gelebilir fakat kullanıcı istemezse, uygulamayı kaldırabilsin.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Mecburmuyuz Danroid in dandik ön yüklü uygulamalarını, dünya para vererek aldığım telefonda görmeye. 15-20 tane işe yaramaz uygulamayla geliyor, silip kurtulamıyorsun, telefonun bir yerlerinde kalıyor, bir de işe yaramaz samsung uygulamaları da var.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Anlamadığım şu edge olmazsa biz nasıl google chrome indirip kuracağız ?

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  ön yüklü olmasında sorun yok. bence bunu yasaklamak saçma. Mercedes araba yapıyor siz diyorsunuz ki kendi motorunu takamazsın rekabete aykırı. dijital ortamda da bir farkı kalmıyor. bence yapılması gereken kaldırılamayan uygulamara düzenleme getirmek. ben telefonumda iki ayrı uygulama tutmak istemiyorum. gerektiğinde sistem uygulamasını silebilmeliyim. yani yasak değil özgürlük getirilmeli

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Önyüklü uygulama olmamalı isteyen kendi tercihiyle yüklemeli

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Facebook , Google , Twitter Biri bunlara dur demeli işin boyutu çok ciddi Anlamak isteyenler Social dilemma Filmini izleyebilir 🙂 Türkçesi Sosyal ikilem

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok faydalı yasa olur ayrıca bataryalar da değiştirilebilsin telefonlarda bu yasa da çıksın …

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  kesinlikle iyi yapıyor ab. önyüklü uygulama olmamalı, kim neyi istiyorsa kendi yükleyebilmeli.

" AB’den ön yüklü uygulamalar yasağı geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AB’den ön yüklü uygulamalar yasağı geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AB’den ön yüklü uygulamalar yasağı geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!