Abonelikler için yeni düzenleme Resmi Gazete’de!


26 Haziran 2020 Cuma 10:09
Abonelikler için yeni düzenleme Resmi Gazete’de!

Resmi Gazete’de yeni yayımlanan torba kanuna göre, elektronik haberleşme hizmeti aboneliklerinde yeni bir dönem başlıyor. Genel anlamda ekonomiye ilişkin hazırlanan kanun bugün yayımlandı. Abonelik sözleşmelerine yönelik alınan yeni karar:

Abonelik sözleşmelerine yönelik alınan yeni karar detayları

Elektronik haberleşme hizmeti aboneliklerinde yapılacak sözleşmeler artık elektronik ortamda yapılabilecek ve bunun akabinde bu işlemlerin iptali de yapılabilecek. Düzenlemeyle birlikte Elektronik Haberleşme Kanunu‘nda değişikliğe gidilmiş oldu.

Bu kapsamda tüketiciler elektronik haberleşme hizmetlerini alırken, bu hizmetleri sunan şirketlerle sözleşme yapabilme hakkında kavuşuyor. Yapılan sözleşme ise hem yazılı hem de dijital ortamda oluşturulabiliyor.

Dijital ortamda yaşanabilecek sorunlara yönelik, bu hizmet için başvuru yapacak kişinin kimliğinin doğrulanması sağlanacak. Aynı şekilde kurum tarafından belirlenen şartlar da bu sözleşmelerin yapılmasında dikkate alıncak.

Eğer tüketici abonelik sözleşmesini feshedilmesini isterse bu süreçte, abonenin yazılı talebinin oluşturulması koşunu kaldırılıyor bunun yerine artık elektronik yöntemlerle de talebini iletebilecek. Bu detaylara ilişkin değişiklik ise 49’uncu maddenin ikinci fıkrasında gerçekleştirildi. Yazılı olarak gerçekleştirilen ‘’imzalanırken’’, ibaresi ‘’kurulurken’’ şeklinde bir değişikliğe uğramış oldu.

Abonelik sözleşmelerine yönelik alınan yeni karar-Abonelikler için yeni düzenleme-02

Bankalara ilişkin de düzenleme bulunuyor

Bununla birlikte bankalar ve kişiler arasında da dijital sözleşmeler yapılabilecek. Ekonomiye ilişkin torba kanunun yer aldığı ilgili bölümlerde, Bankacılık Kanunu’nda da belirli değişiklikler yapıldı.

Bu düzenleme ile birlikte bankalar ve kişiler arasındaki sözleşmeler de artık yazılı yolların yanında bir de bir bilişim veya elektronik haberleşme cihazı üzerinden kimliğin doğrulamasına imkan veren yöntemler yoluyla yapılabilecek. Bu durumun oluşmasına ilişkin usul ve esaslar kurul tarafından belirlenecek.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Snonunda kurtulduk ya. Abone olurken telefonla 5 dakika içinde abone ypaıyorlar , iptal ettirmek istediğimiz fax yollayın diyorlar. Fax makinesie mi kaldı ? Sonunda kurtuluyoruz. Bankalar içinde online yoluyla sözleşme imzalamak çok daha güzel hale gelecek. Ama inşallah e imza istemezler :

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Turkcell bulur bir yolunu

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Sisteme nezaman geçecek mesela Digiturk ve Türk Telekom internet nasıl iptal edeceğiz

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Türk Telekom ve Digitürk bu işe çok bozulmuştur.

" Abonelikler için yeni düzenleme Resmi Gazete’de! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Abonelikler için yeni düzenleme Resmi Gazete’de! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Abonelikler için yeni düzenleme Resmi Gazete’de! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  2. 2 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  3. 3 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  4. 4 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  5. 5 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  8. 8 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  9. 9 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti