AdColony, Türkiye’yi çalışma merkezi yaptı!


27 Mart 2017 Pazartesi 15:07
AdColony, Türkiye’yi çalışma merkezi yaptı!

Bağımsız mobil reklam platformu AdColony, 2015 yılının ikinci yarısında Volkan Biçer ve Şekip Can Gökalp tarafından 2009 yılında kurulan Türk markası Mobilike’i satın almıştı. Bu operasyon ile Türkiye pazarına giren AdColony, şirketin başında ki Mobilike’in kurucularından Volkan Biçer ile yoluna devam ederken, Şekip Can Gökalp, EMEA merkez ofis Londra’ya Stratejiden Sorumlu Başkan olarak atandı.

Biçer, AdColony’nin Türkiye’deki yatırımının ülkenin mobil reklam pazarındaki yerini ve başarısını gösterdiğini söylüyor. Biçer, “Biz birleşmeye kadar Türkiye’de ilk mobil video reklam yayını, ilk mobil rich media reklam yayını, reklam kampanyalarında ilk cihaz temelli şarj durumu hedefleme, kulaklık takılı olup olmamasına göre reklam gösterimi gibi bir çok ilke imza atmıştık. Bu yaratıcı çalışmalarla yurt içi ve yurt dışında 200’den fazla ödül kazandık. En önemlisi, mobil reklam alanında Türkiye’nin adını global anlamda duyurabildik.” diyor.

Kazanılan Para Türkiye’deki Kalacak

Yeni yapılanma ile birlikte AdColony’nin Türkiye’ye yapacağı yatırımlar artacak. Bu arada hali hazırda 80 kişinin çalıştığı Türkiye ofisinde yıl sonuna kadar istihdam iki katına çıkarılacak. Son 2 yılda şirkete yaklaşık 1.5 milyon doların üzerinde yatırım yapıldığını açıklayan Biçer, 2018 yılı sonuna 1.5 milyon dolar daha yatırım yapacaklarını vurguladı.

Yatırımlar konusunda bir noktaya dikkat çeken Biçer, AdColony Türkiye’nin kazandığı tüm paranın Türkiye’de kaldığına dikkat çekiyor ve şunları söylüyor: “AdColony dünyanın en büyük bağımsız mobil reklam platformlardan biri. Türkiye’de şirketler dijital reklam için yılda yaklaşık 1.6 milyar TL harcıyor.

Bu paranın önemli bir kısmı global reklam platformları sebebiyle yurtdışına gidiyor. AdColony ise, Türkiye’de olduğu gibi, şirket satın alıyor, yatırım yapıyor ve AdColony üzerinde yapılan reklam harcamaları tamamen Türkiye’de kalıyor. Vergileri ödeniyor, yatırım yapılıyor, istihdam yaratılıyor. Kazanç Türkiye’nin oluyor.”

AdColony Türkiye’nin 2016’da yüzde 35 oranında büyüdüğünü anlatan Biçer, bunun sektör standartlarının üzerinde olduğunu ifade etti. 2017’de de aynı hızda büyümeye devam edeceklerini söyleyen Biçer, yine yüzde 30’un üzerinde büyümeyi hedeflediklerini kaydetti.

Mobil Dünyada Neler Oluyor?

Mobil oyunlar, gerek kullanım miktarları gerekse yarattıkları gelirler açısından mobil sektörde ses getirecek konuların başında geliyor.

2016 yılında mobil oyunlar tüm dünyadaki filmlerin izlenme gelirinden daha fazla gelir elde etti. Yayınlandıkları anda gündeme getiren Pokemon Go ve Süper Mario Run gibi oyunları piyasada sunulan rakamları da bunu gösteriyor. Super Mario Run ilk üç günde 14 milyon dolar gelir elde etti.

Mobil oyunlar sadece gelir olarak değil kullanım miktarı açısından da hayli yüksek oranlara sahip. Oyunlar bilinenin aksine sadece gençler tarafından değil tüm yaş grupları tarafından oynanıyor.

Verto Analytics’in yaptığı araştırmaya göre tüm dünyada 1 ayda 1 milyar saatten fazla mobil oyun oynanıyor. Bu çerçevede mobil oyunların reklam anlamında en etkili mecralar olacağı öngörülüyor.

Instant-Play Mobil Video Reklam Teknolojisi: Bu yeni ve Türkiye’de daha önce örneği olmayan teknoloji ile birlikte Türkiye’de reklam verenler HD kalitesinde mobil video reklamlarını, kullanıcılara sıfır gecikme ve yükleme sorunu hiç olmadan, maksimum 30 saniye ile TV kalitesinde ulaştırabiliyorlar.

Top 1000 Uygulama’ya Entegre En Büyük İkinci Reklam Ağı: AdColony SDK’sı dünya çapında Top 1000 en çok indirilen uygulamalara entegre olma açısından Google’dan sonra ikinci sırada bulunuyor.

Foursquare ile Lokasyon Bazlı Anlık Erişim: Foursquare mecrası ile beraber lokasyon bazlı mobil reklam anlamında oldukça özel hedefleme imkanlarına sahip olan AdColony Türkiye ofisi, reklam verenlerin kullanıcılara onlar için en özel mekanlarda ulaşmasını sağlıyor.

LinkedIn Dünyanın En Büyük Profesyonel Çalışan Ağı: Türkiye özelinde aylık 5.7 milyon tekil kullanıcıyı üniversite, çalışılan yer, pozisyon gibi önemli verilerle hedefleyip reklam verenlerin maksimum fayda alabileceği LinkedIn’in Adcolony Türkiye ofisinin erişimine oldukça önemli bir güç katıyor.
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “AdColony, Türkiye’yi çalışma merkezi yaptı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Heralde burayi yaparlar. Teknoloji yatirimlarina tam destek var Turkiye hukumetinden. Hibeler de bulunmakta. Daha ne istesinler.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiyeyi merkez seçmişler ama sitelerinde Türkçe dil seçeneği bile yok. Ban!!!!

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Oluk oluk para döviz akacak desenize

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Nayssss şimdi trump kudurur 😀

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Ay nasıl sevindim anlatamam !!

" AdColony, Türkiye’yi çalışma merkezi yaptı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AdColony, Türkiye’yi çalışma merkezi yaptı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AdColony, Türkiye’yi çalışma merkezi yaptı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!