Okunma

Adobe Flash Dönemi Kapanıyor!


02 Aralık 2015 Çarşamba 10:30
Adobe Flash Dönemi Kapanıyor!

Adobe en sonunda Flash ile beklenen açıklamayı yaptı ve içerik üreticilerin yeni web standartlarına göre HTML5 kullanmaları gerektiğini söyledi. Hatta firma artık Flash ismine bile sıcak bakmıyor. Kendi Flash Professional CC uygulamasının adını da Animate CC olarak değiştiriyor.

Geçtiğimiz yıllarda Flash, yavaşça piyasadaki hakimiyetini ve gücünü kaybediyor, özellikle de akıllı telefonlardaki eksikliği ile piyasada tutunması güçleşiyordu. Web oyunlarının ve animasyonlarının yaratılmasında gerçekten başarı teşkil etmiş bir araç da olsa Flash, her sene bir eksik ile karşı karşıya kalıyordu. Flash sayfalarının ve kullanıcıların yavaş erişimi, dizüstü bilgisayarların şarjını çok yemesi, daha da önemlisi önemli güvenlik açıklarıyla sorun teşkil etmesi yavaşça kendi sonunu getirdi.

15-12/02/html5-flash-yerini-aliyor.jpg

Adobe Flash kullanımını bırakmak kullanıcıların elinde

Aslında Adobe, Flash’tan tam anlamıyla kurtuluyor diyemeyiz. Onun yerine Adobe yaptığı bu açıklamayla HTML5’in Flash yerine geçtiğini kabul ediyor demek daha mantıklı. Animate CC ismini vererek aslında Flash Professional CC genel animasyon aracı satılmaya devam edecek. Ancak sadece Flash odaklı bir program olmaktan çıkacak ve bu değişikler önümüzdeki yılın başlarında yerini alacak. Ayrıca Adobe, HTML5 video oynatıcı desteğini de 2016 ile getirmeyi planlıyor.

Flash bir değişikliğe uğramıyor ve Adobe desteklemeye devam ediyor. Ancak bundan sonra görünüşe göre bu destek sadece güvenlik taraflı olacak. Adobe, Microsoft ve Google ile birlikte çalışıp, web tarayıcılarına güvenlik sağlayacak. Ayrıca Facebook ile de çalışılıp Flash oyunların güvenli kaldığı garantilenmek isteniyor. Adobe kısa bir süre için Flash’ın kullanılmaya devam edebileceğini söylüyor. Çünkü web oyunlarında ve premium video alanında HTML5 veya diğer standartlar henüz tam olarak yetişmiş değil. Ancak çok yakın zamanda tamamen HTML5 ve diğer standartlara geçiş yapılacak ve Adobe’un, Flash devrinin kapanmasını tanıması da bunu gösteriyor.

:: Adobe’un Flash yerine HTML5’i tanımasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Adobe Flash Dönemi Kapanıyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hertürlü mobil platform için devrim niteliğinde bir haber.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Zulüm sona erdi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bnce kapanmali artik html 5 var artik gerek yok ona

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Annnd Apple winnnns

 5. SDN Okuru dedi ki:

  sonunda bunu kutlamalıyız teknolojinin dönüm noktası artık smart tvlerde html5lerden kolayca film izleyebilecegiz

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Sonunda

 7. SDN Okuru dedi ki:

  10 yıl önce formattan sonra ilk iş flash yüklerdik. Şimdi kurtuluyoruz diye seviniyoruz. Bir an önce Html 5 desteği tüm sitelere yayılsında kökten kurtulalım.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Html 5 nasıl kullanılıyor

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Apple on dediğine Steve jobs ın lafına geldiler…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Sonunda yaa!!! Yıllarca bunu bekledim gereksizliğin daniskasıydı.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Süper oldu bu. Hantal çalışan ve güvenlik sorunları yaratan flash playerdan kurtuluyoruz.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  haha haha ha

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Sonunda!

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Nihayet…

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Vay bee koca flash ***** ilk çıktığında flash yok diye ne eleştirilmişti.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  MPEG DASH keşke daha hızlı yaygınlaşsaydı..

 17. SDN Okuru dedi ki:

  MPEG DASH keşke daha hızlı yaygınlaşsaydı..

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Vay be Adobe, elinde illustrator, photoshop ve premiere dışında ne kaldı 🙁 Herhalde bu kötü zamanlara gelişin Macromedia'cıların sitemlerinin bir sonucu olsa gerek. O güzelim macromedia hem flash ile hem dreamveawer ile zirve de iken ve birçok kullanıcı sadece hızlı vectorel çalışmalar için freehand tercih ederken sen birden onu satın alıp ilk etapda freehandı kapattın, sonrada flash'ın çalışma mantığını değiştirdin, işte bunlar sana yetti galiba.

  Hadi flashı anlarımda bari freehand'e dokunmasaydın. kapattığın yıl 2004-2005 aradan geçmiş 10 yıl ama hala freehand ile çalışıyor birçok kişi, hala tüm dayatlamalarına rağmen illustratora geçmiyorlar, ha ben geçtim ama geçmeyen çok. Freehand alanında çok iyiydi beya 🙁

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Oh beee

" Adobe Flash Dönemi Kapanıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Adobe Flash Dönemi Kapanıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Adobe Flash Dönemi Kapanıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "