Okunma

Adobe tasarım aracı ücretsiz oldu!


15 Mayıs 2018 Salı 19:00
Adobe tasarım aracı ücretsiz oldu!

Uygulama ve web sitelerinin görünümünü ve yapısını tasarlamak için yeni bir araç olan Adobe XD, artık kullanıcılara ücretsiz olarak sunuluyor. İşte, ücretsiz Adobe XD hakkında bilgiler.

Ücretsiz Adobe XD neler sunuyor?

Tasarımcılar uzun zamandır websitesi ve uygulama örnekleri hazırlamak için bir diğer Adobe yazılımı olan Photoshop ile işlerini çözünüyor. Öte yandan Photoshop, aslında bu işlem için çok da kullanışlı bir çözüm değil. Bunun farkında olan şirket, 2016 yılında deneyim tasarımı anlamındaki XD adını taşıyan tasarım aracını kullanıcılar buluşturdu.

Yazılım sayesinde grafik tasarımcıların, bir uygulama düğmesine dokunmanın veya web sitesi bağlantısına tıklamanın insanları dijital bir alan üzerinden nasıl yönlendirebileceğini kontrol etmesine yardımcı olundu.

Adobe XD

Adobe yazılımlarının Creative Cloud üzerinden artık aylık veya yıllık abonelikler ile kullanılmasına alıştık. Şirketin son hamlesi ise XD aracının ücretsiz hale getirilmesi oldu ve şaşırttı. Şirket bundan iki hafta önce de okullar için büyük bir kolaylık sunmuş ve öğrenci başına yıllık 5 dolar ödeme ile tüm Creative Cloud paketinin kullanılabilmesi olanağını sağlamıştı. Kısacası Adobe art arda patlattığı bombalarla yüreğimize indirecek.

Ücretsiz hale gelen XD tabii ki bazı eksikliklerle sahip. Başlangıç Planı sürümü tek seferde sadece tek bir tasarıma ve çevrimiçi paylaşıma izin veriyor. Daha fazlası içinse aylık 10 dolar ödeme yapılması gerekiyor. Bu ücret içerisinde aynı anda birden fazla prototip ve tasarım üzerinde çalışma olanağı elde ediyorsunuz. Ayrıca tasarım paylaşma sınırlandırması da ortadan kalkıyor.

Adobe ücretsiz versiyon ile rakiplerinin arkasında kalmamak niyetinde gibi gözüküyor. Bu arada Project Comet adlı ilk XD prototipinin 2015 yılında sunulduğunu da ufak bir not olarak düşelim.
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Adobe tasarım aracı ücretsiz oldu!”

  1. Kerim dedi ki:

    Hic satamadilar mi? O sebeple ucretsiz mi oldu? :))

" Adobe tasarım aracı ücretsiz oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Adobe tasarım aracı ücretsiz oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Adobe tasarım aracı ücretsiz oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "