Okunma

Adobe’dan Flash İçin Önemli Anlaşma


29 Ocak 2011 Cumartesi 11:45
Adobe’dan Flash İçin Önemli Anlaşma

İnternetteki trafiğin çok önemli bir bölümünü videolar oluşturuyor. Sosyal ağların da etkisiyle önü alınmaz bir video paylaşım ve izleme çılgınlığı aldı başını gidiyor. Hal böyle olunca da bu alanda iş yapan firmaların popülaritesi de bir hayli yüksek. Doğal olarak Flash’ın sahibi Adobe da listenin en tepesindeki isim.

Her ne kadar HTML 5 Flash için şu anda önemli bir tehdit gibi görünse de an itibariyle Adobe’ın ürünüyle yarışabilmek adına ne gerekli alt yapıya sahip ne da yazılımsal optimizasyonlara. Flash oynatıcılar henüz tek alternatif olsa bile Adobe da geleceğe yatırım yapmaktan geri durmuyor. Bu konuda atılan adımların sonuncusu ise thePlatform ile yapılan işbirliği oldu.

thePlatform Nedir?

thePlatform, Amerika tabanlı bir online video yayın şirketi. 2000 yılından bu yana faaliyette bulunan şirket, online olarak yayınlanan ses ve video içeriklerinin daha güvenli ve hızlı bir şekilde yayınlanması konusunda çalışmalar yapıyor ve içerikler üretiyor. Şirketin bu konuda tanınan ve kullanılan ürünleri Şubat 2010’da duyrulan ve henüz beta aşamasındaki mpx ile mps (Media Publishing System).

Ürünleri için çeşitli API’ler sunan firma, sunucu ve istemci tabanlı çeşitli çözümler üretiyor. Özellikle güvenlik odaklı yenilikler ve mobil cihazlara yönelik işlevsel çözümler sunan thePlatform ile Adobe, Flash oynatıcıların çok daha kullanışlı bir hale gelmesini amaçlıyor.

Faydası Ne Olacak?

Anlaşma kapsamında, Adobe Flash Access yazılımdan yararlanarak, Adobe Flash Platformu ile thePlatform mpx video yönetim sisteminin güçleri birleştirilecek. Böylelikle online videolar için gelişmiş içerik koruma seçenekleri sağlanabilecek. HTTP Dinamik Akış seçenekleri ile geliştirilmiş içerik yayın özellikleri ve basitleştirilmiş video yönetim arayüzü sayesinde tam donanımlı bir video araç kutusuna kavuşmuş olacak Flash.

Bunun yanında mobil cihazlara özel optimizasyonlar ile Flash oynatıcıların cep telefonlarında daha etkin çalışabilmesi ve video akış seçeneklerinin geliştirilmesi konusunda da önemli bir aşama katedilmiş olacak.

 

:: Online videoların yüklenmesi konusunda sorunlar yaşıyor musunuz? Sizce ne gibi yeniliklere ihtiyaç var?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Adobe’dan Flash İçin Önemli Anlaşma konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Adobe’dan Flash İçin Önemli Anlaşma ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Adobe’dan Flash İçin Önemli Anlaşma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "