Okunma

ADSL Operatörleri Nerede Hata Yapıyor?


20 Eylül 2011 Salı 09:20
ADSL Operatörleri Nerede Hata Yapıyor?

Enuygun.com adlı internet sitesinin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerinden derlediği rapora göre, ADSL, fiber, kablo ve diğer bağlantıları kullanan sabit genişbant internet abone sayısı 7,45 milyona ulaştı.

Sabit internet pazarında abone sayısı bir yılda 540 bin civarında artarken, bu artışın yüzde 49’unu ADSL aboneleri, yüzde 50’sini ise fiber ve kablo internet aboneleri oluşturdu.

2011 yılının ikinci çeyreği itibariyle son bir yılda kablo internet abone sayısı 191 binden 368 bine; fiber internet abone sayısı ise 100 binden 190 bine yükseldi.

Kablo ve fiber internet operatörlerinin sabit internet pazarında ADSL operatörlerinden çok ciddi miktarda abone kapmayı başardıkları görülüyor. Önümüzdeki dönemde bu durumun ADSL aleyhine devam edeceği tahmin ediliyor.

:: Fiber ve kablo internete geçiş sizce de devam edecek mi?
ADSL operatörleri nerede yanlış yapıyor?
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “ADSL Operatörleri Nerede Hata Yapıyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  kota nedir böyle bir şey olabilir mi kullan ama az kullan sana mı soracağım ne kadar kullanacağımı

 2. celalim93 dedi ki:
 3. kuzgun dedi ki:

  Turkcell’in fiber internet hizmeti siteler dışında mahallelere, sokağa inse adsl şirketleri iflas eder ama nerdeee… Mecburen adsl kullanıyoruz!

 4. SDN Okuru dedi ki:

  en iyisi mobil internet ***** modemler şu anda çok uygun ve kota aşımına kapalı.kotalı alın hem paranız cebinizde kalsın hem de her yerden nete ***** o kadar para vermenin anlamı yok.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  adsle talim hemde max. hız olarak 2mbit kullanabiliyoruz altyapı yokmuş napalım fiber falan hayal benm için 🙂

 6. ender1genc dedi ki:

  hey gidi günler; çevirmeli ağ mı fiber mi adsl mi :p

 7. SDN Okuru dedi ki:

  şu bende fiber kullanıyorum çok memnunum adsl den ayrılma nedenim tlf gerekliliği

 8. SDN Okuru dedi ki:

  eğer fiber daha çok yayılırsa adsl daha çok üye kaybedecek. bulunduğum yerde fiber olsa ben de geçeceğim ama adsl’e talim yapıyoruz.

 9. new_cont dedi ki:

  iyi güzelde fiberdede adsl sirketlerindede upload hızı artışı yok bugun 1000mbit hız veren turkcellde bile upload hızı 5mbit. ne yapayım o neti şimdi

 10. SDN Okuru dedi ki:

  hızları yükseltip fiyatları yarı yarıya düşürürlerse belki hatalarını affederiz.

 11. fiber 10 mgbit sınırsız adsl deki 2mgbit sınırsızdan ucuz
  kopma yok arıza yok
  arife tarif gerekmez…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  ADSL kullanıcı sayısının halen daha fazla olmasının tek sebebi de bir çok yerde KABLO internet ve fiber şebekenin olmayışıdır.

 13. SiLGEC dedi ki:

  cevap gayet basit. Kablo ve fiberde ya aynı hızı daha ucuza ya da aynı paraya daha yüksek hız veriyorlar.

 14. atakani dedi ki:

  Ben Çok memnunum ttnet’ten günde 20-30 kez arası kopuyordu şimdi 10’a düştü isteyenlere kanıtlayabilirim… çağrı merkezi süper gece 4 te bile açık ama işe yaramıyorlar, teknik servisleri süper zeka 1 kere onlardan kopuyormuş 2 kere bizden bant genişliğini sordum derin düşündü…

 15. SDN Okuru dedi ki:

  telefon hattı gerekliliği yüzünden adsl tercih etmedim. telefon sabit ücreti ödemek istemiyorum. bu sebeple uydunet kullanmaya başladım. memnunum ve adslden daha az ödüyorum.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  telefon hattı gerekliliği

 17. ozkanbey dedi ki:

  Bence sorun ads operatörlerinde değil. BTK da. Hangi adsl firması olursa olsun BTK nın yasal kısıtlamasından dolayı birbirleri ile fiyat konusunda rekabet edemiyorlar. Şu hız şu kadar fiyata dağıtılacak dendi mi operatörler için fazla bir seçenek kalmıyor.
  Aslında btk nın bu uygulaması olmasa iyi mi olurdu tartışılır. Neticesinde yasal bir kısıtlama olmasaydı belkide şuan internetler 100 liradan başlardı.
  Fakat son kullanıcı üste tükerse btk, alta tükürse operatör. Bizimde fazla seçeneğimiz yok. İster btk yı suçlayın ister operatörü. Ancak vdsl fiyatlarının tavan yaptığı günümüzde memur emeklisinin adsl den yukarsına gücü yetmez. Keşke adsl komple kaldırılıp aynı fiyatlardan vdsl verilse

 18. SDN Okuru dedi ki:

  tek hata telefondan alınan sabit ücret yalın internette hat parası alınması hatadır bunu kaldırsınlar tekrar geri eski gücüne geri döner adsl

 19. SDN Okuru dedi ki:

  ADSL Operatörleri Nerede Hata Yapıyor? başlığına göre burda hatalı olan ne ?

" ADSL Operatörleri Nerede Hata Yapıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ADSL Operatörleri Nerede Hata Yapıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ADSL Operatörleri Nerede Hata Yapıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "