Okunma

Adwords’ten Sitenize Gelen Trafiği Ölçme


06 Mayıs 2013 Pazartesi 07:00
Adwords’ten Sitenize Gelen Trafiği Ölçme

Belirlemiş olduğunuz hedefiniz sitenize gelen trafiği arttırmaksa, tıklama sayısını ve tıklama oranını (TO) arttırmaya odaklanmak gerekir. Alaka düzeyi yüksek ve kullanıcıların çarpıcı bulduğu reklamlar oluşturmak gerekir. Bunun için ilk olarak çok iyi hazırlanmış bir çarpıcı ve alakalı reklam metni ve güçlü anahtar kelimeler oluşturun.

Daha sonra tıklamalarınızı ve tıklama oranınızın takibini yaparak arama terimlerimden, sitenize en çok alakalı trafiği çeken anahtar kelimeleri belirleyin.

Reklam metni ve anahtar kelime ilişkisi neden bu kadar önemlidir? Bir araba ile direksiyonun hedefe ulaşmak için birlikte nasıl çalıştığını düşünün. İyi oluşturulmuş anahtar kelimeler ve teması net olan reklam metinleri sizi doğru kullanıcılara yönlendirebilir ve tıkla sayısı ile tıklama ortalamasını arttırabilir.

Marka bilinirliğini ölçme

Marka bilinci oluşturma kampanyalarının farklı bir amaçları vardır: Hizmetinizin, ürününüzün veya amacınızın bilinirliğini arttırmak.  Bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olması için, web sitenize gelen trafiği artırmak veya müşterileri markanızla etkileşime geçmeye teşvik etmek üzere AdWords kampanyalarınızı kullanabilirsiniz.

Marka Bilinci kampanyası oluştururken öncelikle hedeflerinizi net belirlemeniz gerekir. Daha sonra hedefler belirlendikten sonra, reklamlarınızın görüntülenmesi için en uygun yerleri seçebilir ve tıklamalarınızı, dönüşümlerinizi, diğer istatistiklerinizi izleyerek başarınızı ölçebilirsiniz.

Marka Bilinci oluşturmak isteyen reklam verenler öncelikle marka bilinirliği ile ilgilenir. Satın alma işlemleri yerine, sayfa görüntüleme veya kaç farklı kişinin sayfayı ziyaret etme sayısı, marka bilinci oluşturmak isteyen reklam verenler için daha önemlidir.

Marka bilinci oluşturmak için Google’da en etkili yol Google Görüntülü Reklam Ağı’dır. Google Reklam Ağı’nda reklamları etkileyici bir şekilde hedefleme yapabilirsiniz. Tam olarak, reklamınızın görünmesini istediğiniz web sitelerini ve sayfalarını seçerek, yüksek düzeyde görsel etkiye sahip bir reklam oluşturarak, sattığınız ürünlerle ilgilenen kullanıcıların dikkatini kolayca çekebilirsiniz.

Marka bilinirliğini nasıl ölçümleyebiliriz?

Marka Bilinci için oluşturmuş olduğumuz kampanyanın başarılı olup olmadığını anlayabilmemiz için Google Adwords üzerinden bazı metrikleri inceleyebiliriz.

Gösterim Sayısı: Gösterim Sayısı gerçekte kaç kullanıcı tarafından reklamlarınızın görüntülendiğini belirtir. Marka bilinci kampanyaları için son derece önemli bir unsurdur.

Müşteri Katılımı: Marka bilinci kampanyası oluşturduysanız, Arama Ağı reklamlarındaki performansı ölçmek için Tıklama oranını (TO) kullanabilirsiniz. Fakat bu durum görüntülü reklam ağında farklıdır. Tıklama oranı görüntü reklam için çok yararlı değildir.

Çünkü kullanıcılar anahtar kelimelerle arama yapmazlar. Bunun yerine web sayfalarında dolaşırken karşılarına reklamlar çıkar. Tıklama oranına görüntülü reklamda değil de arama ağında önem vermeliyiz, arama ağında yüksek tıklama oranı daha fazla ilgili ve alakalı müşteriler çekmemize yardımcı olurlar.

:: Yazımız yararlı oldu mu?

Yazan: Sempeak Google Reklam Ajansı
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Adwords’ten Sitenize Gelen Trafiği Ölçme”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Tüm websitelerimde kullaniyorum, iyi sonuc veriyor

" Adwords’ten Sitenize Gelen Trafiği Ölçme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Adwords’ten Sitenize Gelen Trafiği Ölçme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Adwords’ten Sitenize Gelen Trafiği Ölçme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "