Okunma

Akıllı Otomobillerde Hack Kabusu


19 Ocak 2015 Pazartesi 16:00
Akıllı Otomobillerde Hack Kabusu

Digital Bond Labs araştırmacısı ve başarılı bir hacker olarak tanınan Corey Thuen, yeni projesi ile birlikte akıllı otomobillerin kontrolünün kolayca ele geçirilebilineceğini kanıtladı. Cihazların üzerine yerleştirilen ve yazılımın çalışmasını sağlayan dongle gibi arayüzlerin kolaylıkla hack’lenebildiğini söyleyen isim, Amerika’nın en büyük sigorta şirketlerinden birinden aldığı Snapshot adlı cihazı kullanmış. Ülkede 2 milyonun üzerinde otomobilde yer alan bu dongle, Thuen tarafından kısa sürede hack’lenmiş.

Forbes’da çıkan habere göre kendi Toyota Tundra model aracı üzerinde şahsi dizüstü bilgisayarı ile çalışan Thuen, kapıların kilitlerini açmayı, aracı çalışır hale getirmeyi ve motordan veri almayı başarırken, amacının kontrol edebilmek değil, böyle bir açığı kanıtlamak olduğunu söylüyor.

Dongle’daki yazılıma giren, tersine mühendislik yöntemiyle açıkları bulan Thuen, arayüzün güvenliksiz ve kolayca ele geçirilebilir olduğunun altını çizmekte. Yazılım güncellemeleri, güvenli boot seçeneyi ya da şifrelemenin söz konusu dahi olmadığını belirten araçtırmacı, kısaca ortada güvenliğe dair hiç bir şey yok diyor.

World Economic Forum: Küresel Riskler 2015’te paylaşılan raporda ise otomobillere yapılması olası dijital saldırılar dile getirildi. Raporda işin verileri ele geçirerek aracın nerede olduğunu öğrenmekten öte, kontrolü ele geçirerek hayatları tehlikeye atmak ile ilgili olduğunun altı çiziliyor.

Kaynak: TechInside.com 

:: Akıllı arabaların hack riski taşıması sizi korkutuyor mu?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Akıllı Otomobillerde Hack Kabusu”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Nod 32 kuralım

  2. SDN Okuru dedi ki:

    gelecek çağdada mekanik yerine elektronik olacak .. vay halimize ..

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Yıllardır kullandığımız Windows şifresini basit bir usb bellekle kırabildiğimize göre bu habere şaşırmamak lazım.

" Akıllı Otomobillerde Hack Kabusu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Otomobillerde Hack Kabusu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Otomobillerde Hack Kabusu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "