Akıllı saat dünyasında bir ilk: Mikro LED ekran


19 Aralık 2020 Cumartesi 21:00
Akıllı saat dünyasında bir ilk: Mikro LED ekran

Geleceğin teknolojisi olarak uzun yıllardır konuşulan Mikro LED ekran teknolojisi, akıllı saat yoluyla hayatımıza girmeye başladı. Apple tarafından Mac, iPad ve iPhone için de ileride kullanılması beklenen bu ekran teknolojisi, Çin’de hayat bulmuşa benziyor. Bir konferansta tanıtılan APHAEA Watch için kullanılan bu ekran teknolojisi,  parlaklık, dayanıklılık ve pil ömrü açısından piyasayı etkileyecek özellikler sunuyor.

Mikro LED ekran kullanan ilk akıllı saat ve özellikleri

Çin’de TV ve ev elektroniği konusunda üretim yapan Konka Group tarafından tanıtılan akıllı saat 1500nit gibi yüksek parlaklığa sahip bir ekranla kaşımıza çıkıyor.

Akıllı saat 2 inç büyüklüğünde olan Mikro LED ekran sayesinde, bu parlak ekrana rağmen tek şarjla 35 gün pil ömrü sunabiliyor. Konferansta verilen bilgilere göre, APHAEA Watch isimli akıllı saatin ekranı -30 derece ile 70 derece arasında yer alan sıcaklıklarda çalışabiliyor.

Mikro LED ekranlar, tıpkı OLED ekranlar gibi ışık yayan LED diyotlar kullanıyor. İki teknoloji arasında ki temel fark ise OLED için piksellerde organik malzemeler kullanıılırken, Mikro LED için inorganik Galyum Nitrit malzmeleri kullanılması. Yine OLED ekranlara göre inorganik malzemelerden yapılması da bu ekran teknolojisini çok daha dayanıklı hale getiriyor.

mikro-led ekran, mikro-led ekran teknolojisi, akıllı saat, mikro-led akıllı saat

 

Bu sayede ise hem OLED gibi parlak ve gerçek siyahlar karşımıza çıkıyor hem de daha ince paneller Mikro LED teknolojisi sayesinde üretilebiliyor. Yine Mikro LED teknolojisi bu yüksek parlaklığa rağmen, OLED ekranlara göre yüzde 50 daha az güç tüketimi ile karşımıza çıkıyor.

Bu oran LED ekranlar için ise yüzde 90 seviyesine kadar varıyor. Mikro LED ekran teknolojisi ile karşımıza çıkan en büyük dezavantajlarından biri ise yüksek üretim maliyetleriydi. Ancak son yıllarda yapılan geliştirmeler, sayesinde OLED panellerle kafa kafaya gelmiş gibi görünüyor.
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Fiyatı da 240 bin dolar da yazın gerçi ülke aç olduğu için kuyruk oluşur Türkiye’de böbreğini satıp alacak meraklı çok olduğu için

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

ArGe,gelişim ,yenilik karlılık burada

" Akıllı saat dünyasında bir ilk: Mikro LED ekran konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı saat dünyasında bir ilk: Mikro LED ekran ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı saat dünyasında bir ilk: Mikro LED ekran ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)