Okunma

Akıllı Telefonlarda GHz Devrimi


19 Eylül 2009 Cumartesi 09:34
Akıllı Telefonlarda GHz Devrimi

Güç tasarruf özelliklerinden dolayı ARM işlemciler mobil elektronik gibi düşük güç tüketiminin kritik bir parametre olduğu pazarda en fazla tercih edilen işlemcidir. AM işlemciler hali hazırda pazarda çokça satılan iPhone, Palm ve Toshiba gibi akıllı telefonlar içersinde yer alıyor. Şimdiye kadar maksimum 1GHz hızında ARM işlemci bu akıllı telefonlar içinde yer alıyordu.

TSMC tarafından bugün içersinde yapılan açıklamaya göre 40 nm işlemci mimarisine sahip yeni ARM işlemci Cortex-A9 hem 2 GHz hızında hem de çift çekirdek tasarıma sahip. Daha önce TSMC, ARM Cortex-A8 işlemcisinin tasarımını geliştirmeleri için Texas Instruments, Broadcom, Qualcomm ve Samsung gibi firmalar lisans vermişti. Bu yeni işlemci içinde firmalara lisans verilecek. Bu yeni işlemciyi üzerinde barındıran akıllı cihazların çıkması ise Aralık ayının son günlerini veya 2010 yılının Ocak ayını bulacak.

:: Cep telefonları, 2 GHz’lik gücü kaldırabilecek mi?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Akıllı Telefonlarda GHz Devrimi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Telefonlarda GHz Devrimi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Telefonlarda GHz Devrimi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "