Alışveriş Yaparken Korunmayı Unutmayın


18 Aralık 2012 Salı 11:20
Alışveriş Yaparken Korunmayı Unutmayın

Soğuk günler yaşadığımız bu günlerde, kullanıcılar evlerinde bilgisayar, tablet ve telefonlarının başında daha fazla zaman geçiriyor.

Eylül ayında Deloitte’nin verdiği rakamlara göre, online satışların ulaştığı satış hacmi, 60 milyon metre karelik bir perakende satış alanına eşit. Yeni yıla yaklaştığımız bu günlerde ise online satışlar daha da artacak gibi görünüyor.

Çünkü alışveriş meraklıları, oturdukları yerden mobil cihazlarını kullanarak, kış şartlarının olumsuzluklarını hissetmeden rahatlıkla alışverişlerini yapmayı tercih edecekler. Yılbaşı nedeniyle alışveriş çılgınlığının hız kazandığı Aralık ayı, çoğu kişi için heyecanlı geçiyor ancak bu dönem aynı zamanda fırsattan yararlanmak isteyen siber suçlular için de bulunmaz bir fırsat.

Norton tarafından yayınlanan Norton Siber Suç Raporu’na göre, Türkiye’de 2012 yılında siber suç mağduru olan kişi sayısı 10 milyonu buluyor. Türkiye’de 2012 yılında siber suçların neden olduğu toplam net maliyet ise 556 milyon ABD dolarında fazla.

Yılbaşı gibi kutlama/eğlence dönemlerinde internet üzerinden yapılan işlemler yılın diğer zamanlarına göre ağırlık kazanıyor. Siber suçlular da en çok bu dönemlerde, çok avantajlı teklifler sunan sahte web siteleri üzerinden kullanıcılara tuzak kurarak kişisel ödeme bilgilerini elde etmek amacıyla kolları sıvıyor.

Yaptıkları online alışverişlerde kullanıcılar, internetin sunduğu seçeneklerden ve rahatlıktan faydalanırlarken; alışveriş meraklılarının online işlemler sırasında kullandıkları kartları ve kişisel bilgilerini de internet tehditlerine karşı korumaları büyük önem taşıyor.

Güvenlik uzmanlarından internet güvenliğine ilişkin 6 önemli ipucu

Güvenilir olmayan ve bilinmeyen web sitelerine karşı dikkatli olun

Online alışverişleriniz sırasında bildiğiniz ve güvenilir olduğundan emin olduğunuz sanal mağazaları tercih edin ve online işlemlerinizin güvenli sayfalar üzerinde gerçekleştiğinden emin olun. Güvenli sayfalar genellikle tarayıcı adres çubuğunda asma kilit işareti ile resmedilir. Ayrıca, güvenli bir web sitesi “HTTPS” ibaresini içerir.

Spam mailler konusunda dikkatli olun 

“Bu yılın en beğenilen oyuncağı ana caddedeki mağazadan %80 daha ucuz” ya da “tatil hediyelerinizin hepsini bizden kazanın ve kapınızdan teslim alın” gibi mesajlar size güvenilir geliyor mu? Bu gibi mesajlar genellikle kullanıcılar tarafından doğruymuş gibi algılanıyor.

Siber suçlular, kullanıcıların online alışveriş eğilimleri hakkında yapılan araştırmaları yakından takip ediyorlar ve ilgi çekecek mail türünün nasıl olması gerektiğini çok iyi biliyorlar. Tanımadığınız kişilerden gelen e-maillere, özellikle de fazlasıyla cömert görünenlere karşı her zaman şüpheci olun.

Sosyal medya platformlarında dikkati elden bırakmayın

Siber suç çeteleri kullanıcıların profillerini takip ederek, yılbaşında aileleri ile mi olacaklar, evleri o akşam boş mu olacak gibi detayları kolayca öğrenebiliyorlar. Sosyal medyada yılbaşı planlarınızdan bahsederken bilinçli olun.

Kişisel bilgilerinizi güvende tutun

Siber çetelerin bu denli takipte olduğu yeni yıl döneminde, kişisel bilgilerinizi internet ortamında paylaşmaktan uzak durun. Kişisel bilgilerin kolayca ifşa edilebileceği sosyal platformlar üzerinden kurduğunuz arkadaşlıklarda dikkatli olun. Sosyal platformlarda yer alan kişiler her zaman söyledikleri kişi olmayabilirler.

Mobil telefonunuzu internet tehditlerine karşı koruyun

Yılbaşı gibi alışveriş aktivitelerinin çok yoğun olduğu dönemlerde, hırsızlar her zamankinden daha çok fırsat kollar. Bu gibi dönemlerde cep telefonunuzun ve diğer kişisel bilgilerinizin bulunduğu yeri sağlama alın.

Mobil cihazlarınızın pin koruması altında olduğundan ve telefonunuz çalındığında, cihazınızı kilitleyebilmenize, kişisel bilgilerinizi silmenize olanak sağlayacak bir güvenlik aplikasyonu kullandığınızdan emin olun.

Şifre kullanımlarınızda dikkatli olun

Sahip olduğunuz her online hesap için farklı bir şifre kullanın ve şifrelerinizi düzenli olarak güncelleyin. Cihazlarınız çalındığında ya da kaybolduğunda, siber suçluların tüm şifrelerinizi ve kişisel bilgilerinizi ele geçirmelerini sağlayacak şifremi hatırla linklerini tıklamayın.

:: Çevrimiçi alışverış yaparken ne tür güvenlik önlemleri alıyorsunuz?
yazarOğuz Birkardeşler

Teknolojiyi yakından takip eden yazar, video oyunlarına büyük ilgi duyar. Oğuz, aynı zaman da sıkı bir futbol tutkunu.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Alışveriş Yaparken Korunmayı Unutmayın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Alışveriş Yaparken Korunmayı Unutmayın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Alışveriş Yaparken Korunmayı Unutmayın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)