Alzheimer, Beyne Nasıl Etki Ediyor?


21 Temmuz 2016 Perşembe 15:30
Alzheimer, Beyne Nasıl Etki Ediyor?

Tıp dünyasında gelişmeler her gün devam ediyor. Belki de bir gün gelecek ve tedavisi olmayan hastalık kalmayacak. Unutkanlık hastalığı olarak bilinen Alzheimer da insanlığın korkulu rüyalarından bir tanesiydi. Ancak yeni bulgular doktorların hastalığı daha iyi anlamasına yardımcı olacak.

Yaşayan beyinde tarama yapıldı

Yale Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yeni bir beyin tarama sistemi geliştirmeye başladılar. Genel beyin düzen bozukluklarıyla alakalı bu beyin taraması, normalden farklı olarak yaşayan beyin üzerinde yapılabilecek. Şimdiye kadar, araştırmacılar sinapslardaki değişiklikleri yalnızca otopsi yoluyla gözlemleyebiliyorlardı.

Beyin hastalıklarına yeni bakış

Yeni bir tür enjekte edilebilir izleyici ve Pozitron Emisyon Tomografi (PET) taraması ile Yale radyoloji ve biyomedikal görüntüleme profesörü Richard Carson, canlı beyin içerisindeki sinaptik yoğunluğu ölçebildi. Engadget’ın haberine göre bu gelişme, doktorların epilepsiden Alzheimer’a kadar nörolojik problemleri daha iyi anlamasına yardımcı olacak.

16-07/21/alzheimer-beyin.jpg

İnsan deneklerde kullanıldı

Dr. Carson ve ekibi, amaçlarına ulaşabilmek için yeni bir radyoaktif izleyici geliştirdiler. Bu izleyici, PET taramasıyla izlendi ve ekip, sinaptik yoğunluğu hesaplamak için matematik formülleri kullandı.

Üniversitenin açıklamasına göre, görüntüleme tekniği hem insan hem de babuin (habeş maymunu) deneklerde kullanıldı. Teknik, ayrıca sağlıklı bireylere göre düşük sinaptik yoğunluğu olan epilepsi hastalarındaki bu durumu teşhis etmek için de kullanıldı.

Şimdiye kadar bu görüntülemenin canlı insanlarda yapılamadığını vurgulayan Dr. Carson’ın bu araştırması, nöronlarda neyin yanlış gittiğini doktorlara daha iyi anlatabilecek. Ekip, bu yöntemi Alzheimer, şizofreni, depresyon ve Parkinson hastalıklarının tedavisi için de kullanacak.     

:: Beyin hastalıkları tamamen yok olabilir mi?
yazarMehmet Arslan

Bilgisayar oyunlarına ayrı bir merakı olan Melik, teknoloji hakkında yazılar yazmayı çok seviyor. Melik’in yeni durağı ise ShiftDelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

yav hepsini kaldırırlar, savaşlar bitsin, açlar doysun, bütün bilim adamları hastalıklar üzerine yoğunlaşsın, imkanları sınırsıza yakın olsun, 1-2 seneye hastalık bırakmazlar.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

BEYNE

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Dünya'mız için çok iyi haberler bunlar. Teknoloji'nin artışıyla ileride daha fazla gördüğümüz bu gibi hastalıkların artacağını düşünen biri olarak inşallah insanlık için faydası olur. Temennim bu yönde…

" Alzheimer, Beyne Nasıl Etki Ediyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Alzheimer, Beyne Nasıl Etki Ediyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Alzheimer, Beyne Nasıl Etki Ediyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!