Amazon’dan Kanadalı şirkete ‘verileri paylaş’ baskısı


16 Nisan 2021 Cuma 12:24
ABONE OL
Amazon’dan Kanadalı şirkete ‘verileri paylaş’ baskısı

Amazon, Kanada merkezli akıllı termostat üreticisi Ecobee‘ye verilerini paylaşması için baskı yapıyor. Amazon, şirketten akıllı termostatlarında kendi asistanı Alexa’yı kullandığı için verileri istiyor. Şirket, bunu kabul etmeyen Ecobee’ye karşı her türlü stratejiyi deniyor.

Amazon, Ecobee’den kullanıcı verilerini almaya kararlı

The Wall Street Journal’ın (WSJ) yeni bir haberine göre Amazon, Kanada merkezli akıllı termostat üreticisi Ecobee’ye cihazlarındaki verileri paylaşması için baskı uyguluyor ve bu hedefe ulaşmak için her türlü stratejiyi deniyor. Rapora göre Amazon‘un, müşterilerin kullanmadığı zamanlarda bile Alexa ile çalışabilen cihazlardan veri istediği iddia ediliyor. Ecobee, Amazon’un isteklerini yerine getirmedi. Ecobee, bu taleplere uymanın müşteri mahremiyetini ihlal edeceğinden korkarak, verileri Amazon ile paylaşmayı reddetti. Şirket ayrıca, Amazon’un elde edeceği veriler ile daha iyi akıllı termostatlar geliştirerek kendilerine rakip olmasından endişeleniyor. Geçen yıl Amazon’un, Amazon Basics markasını kullanarak rakip ürünler geliştirmek için üçüncü taraf satıcı verilerini kullandığı ortaya çıktı.

Ecobee‘nin yanı sıra, Amazon başka cihaz üreticilerinden de veri paylaşmasını istedi. İstediği veriler arasında, ev sıcaklığı ve evdeki hangi kapıların kilitli ya da açık olduğu yer alıyor. Bu durumlarla ilgili Amazon’un sözcüsü Jack Evans, WSJ‘ye, şirketin proaktif durum verilerini yalnızca “müşteri deneyimini iyileştirmek ve daha iyi önerilerde bulunmak” için kullandığını söyledi. Evans, müşterilerin Amazon hesaplarını bu cihazlara bağladıklarında, verilerinin paylaşılacağı konusunda bilgilendirildiklerini belirtti.

WSJ’nin raporuna göre, iki şirketin hâlâ pazarlık halinde olduğu belirtiliyor. Ecobee verilerini Amazon ile paylaşmaması halinde, ürünlerini Amazon’un sitesinde satamayacak. Ayrıca Amazon, Ecobee‘den verileri alamazsa cihazlardaki Alexa sertifikasını kaldırmak gibi bir eylemde bulunacağını belirtti.

Siz Amazon’un bu tutumu hakkında ne düşünüyorsunuz ? Kullanıcı verileri için Amazon’un verdiği kararlar sizin için ne kadar önemli ? Lütfen fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşın.
yazarAlpatürk Şahin

1995 yılında Trabzon'da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı eğitimi aldı. 2019'dan beri ShiftDelete.Net için içerik üretiyor. Grafik tasarımın yanı sıra, oyunlarla ve müzikle ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Amazon’dan Kanadalı şirkete ‘verileri paylaş’ baskısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amazon’dan Kanadalı şirkete ‘verileri paylaş’ baskısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amazon’dan Kanadalı şirkete ‘verileri paylaş’ baskısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  2. 2 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  3. 3 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  4. 4 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  5. 5 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  6. 6 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  7. 7 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  8. 8 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  9. 9 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  10. 10 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?