Okunma

Amazon Türkiye, Haziran’da açılabilir!


21 Mayıs 2018 Pazartesi 20:09
Amazon Türkiye, Haziran’da açılabilir!

Amazon Türkiye web sitesi açılış tarihinin Haziran 2018’e çekildiğine dair söylentiler, sektörde dolaşmaya başladı. Dev marka, ülkemize gelirse ne olacak? Duyumları aktarıyoruz.

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon’un Türkiye web sitesi (www.amazon.com.tr) için planlanan açılışın 2019’a kaldığını daha önceden belirtmiştik. Son gelişmelerin ardından, firmanın Türkiye içerisinde yaptığı toplantılar sonrasında, açılış tarihini daha erkene çektiğine dair duyumların sayısı artmış durumda.

Geçtiğimiz yıl yaptığı insan kaynağı yatırımı ile Türkiye ekibini kuran ve operasyon için düğmeye basan internet devi, kalan işlemleri biraz daha hızlandırmışa benziyor.

E-ticaret sitelerinde ürünlerini pazarlayan tedarikçilerle toplantılarını sıklaştıran Amazon Türkiye ekibinin, büyük üreticilerle yaptığı görüşmelerde Amazon Türkiye web sitesinin açılış tarihi olarak Haziran 2018’i dillendirdiği paylaşılıyor.

Seçimler bitmeden Amazon’un ülkemizde faaliyete başlaması, ekonomimimiz açısından da olumlu bir gelişme. Ürünleri pazarlamak için güçlü bir kanal daha kullanabilecek olan üreticilerin yanı sıra, dünya devinin ülkemizde yatırım yapıyor olması da dolar kurundan dolayı bozulan moralleri düzeltmek için güzel bir haber olabilir.

Hizmet verdiği ülkelerde, müşteri memnuniyeti ve yenilikçi dağıtım anlayışıyla dikkatleri üzerine çeken platform, ülkemizde de Hepsiburada, N11 ve Media Markt, D&R gibi zincirler için de rekabeti başka bir seviyeye taşımış olacak.

Saydığımız markaların önemli lojistik yatırımlarına rağmen, e-ticaret müşterilerinin en büyük şikayeti, zamanında gelmeyen veya doğru teslim edilmeyen ürünlerden kaynaklanıyor. Söylentilerin doğru çıkması durumunda, Amazon’un ülkemizde bu sorunu çözmek için nasıl bir yaklaşım sergileyeceğini de, yakında görmüş olacağız.

Amazon Türkiye’den öncesi ve sonrası

Yazının bu kısmına kadar bahsettiğimiz e-ticaret, Amazon ekosisteminin önemli parçalarından biri ama tamamı değil. Daha önce Amazon Web Services (AWS) ile veri merkezi ve bulut hizmetlerini ülkemizde satmaya başlayan firma, Amazon Video ve Alexa gibi farklı platformlarla da tüketicilerin günlük hayatına dokunarak servislerini paylaşmaya devam ediyor.

Amazon, AWS hizmetinden sonra e-ticaret sitesini de açarak ikinci büyük adımını atmış olacak. Saydığımız diğer servislerin de bu aşamadan bir süre sonra devreye girmesi ve tam kapasite hizmet vermeye başlaması bekleniyor.

Yakın zamanda paylaşılan önemli bir duyuru olan, Google Asistan’ın ülkemizde kullanılmaya başlanacak olması, başta Amerika’da olmak üzere, gelişmiş ülkelerde verilen hizmetlerin ülkemizde de kullanılması, hepimiz açısından heyecan verici gelişmeler arasında.

Bu seriye Amazon’un da katılıyor olması, gelecek açısından daha da umut verici.

Tüm dünyada en iyi deneyimle satışa sunulmak için bu servisleri destekleyen birçok ürün, ülkemize geldiğinde tam kapasite kullanılamıyordu ve hedeflenen verimliliğe beklenen etkiyi gösteremiyordu.

Hem Google, hem de Amazon servislerinin tamamının ülkemizde çalışacak olması, bu ürünlerin günlük hayatımızda daha faydalı oyuncaklar haline dönüşmesini sağlayacak.

amazon türkiye

E-ticaret tarafında, her ne kadar en büyük beklenti daha uygun fiyat ve daha iyi lojistik hizmetler olsa da, Amazon’un gelişinin fiyatlara doğrudan etki etmesi, ilk aşamalarda pek beklenmiyor. Ancak, tüketici tarafında müşteri memnuniyeti, üretici tarafında da daha yenilikçi bir kanal olarak doping etkisi gösterebilir.

Üreticilerin durumu iyileşir mi?

Her ne kadar tüketiciler tarafından bilinmese de, üreticilerin e-ticaret sitelerinde ürünleri satmaları esnasında uygulanan komisyon ve geç ödemeler de, sektörde açıkça ifade edilmeyen ama rahatsızlık duyulan problemler arasında. Amazon Türkiye web sitesi, rekabeti taşıyacağı yeni çıta ile beraber, üreticilerin veya ithalatçıların elini biraz daha güçlendirebilir.

Amazon Türkiye web sitesinin yayın hayatına geçmesi ile beraber, ithalatı yapılan ürünlerde artışın sağlanacağına dair eleştiriler de daha sık görülecek gibi duruyor. Ancak bu yatırımı,  katma değerli ürünlerin ihracatı için de bir motivasyon olarak değerlendirebiliriz.

Amazon web sitesinde satış yapmayı öğrenen katma değerli ürün ve hizmet üreticileri, hedef ülke olarak sadece Türkiye değil, Amazon’un olduğu her ülkeyi hedefleyerek çıta yükseltebilir.

Amazon.com.tr, bu hedef için en iyi platform olsa da, ülke olarak odaklanmamız gereken konu, illa Amazon’un açılmasını beklemeden de şiddetle üzerine gidilmesi gereken katma değerli ürünlerin hazırlanması ve pazarlanması.

Yerli savunma sanayisine yapılan yatırımlardan alınan geri dönüşler, endüstrinin cesaretini artırmış olsa da, bu eğilimin diğer alanlara sıçramasını beklerken araya giren erken seçim gündemi, heyecanın dozunu bir nebze olsun düşürdü diyebiliriz.

Amazon’u yakından ilgilendirmese de, yerli otomobil ve üçüncü havalimanının kullanıma geçerek kendi ekosistemlerini oluşturması, ülke ekonomisini de çok yakından ilgilendiriyor. Erken seçimin demokratik bir ortamda, şeffaf ve sorunsuz atlatılması ve seçilmiş hükümetin göreve başlaması ile beraber, yatırımların ve reformların hız kesmeden devam etmesi de bu sürece katkıda bulunacak.

Sektör, rekabete hazırız diyor

Sektörün büyük oyuncuları ise bu yatırımın kendilerini çok etkilemeyeceğini düşünüyor. Planlarında herhangi bir değişiklik yapmayacağını belirten yetkililer için, yapılan bu açıklamaların gerçeği ne kadar yansıttığını da yakında görmüş olacağız.

Amazon’un ülkemize yapacağı bu yatırım, beraberinde istihdamı da getireceği için önemli. Her ne kadar yazılım konusunda bu zamana kadar geliştirdikleri akıllı yapıdan faydalanacak olsalar da, lojistik için yerel çözümleri kullanmak ve bunun için de ciddi bir kargo ordusu oluşturma planı da, işsizliğin azaltılması için yapılan çalışmalar için az da olsa itici güç etkisi gösterebilir.

Amazon’un ülkemize gelmesi ile beraber, sadece satıcılar ve alıcılar değil, bu ortama destek veren diğer platformlar da nasiplenecek gibi duruyor. İnternet devinin bu seviyeye gelmesinde önemli payı bulunan affiliate (karşılıklı fayda) sistemi, halen ülkemizde kullanılıyor. Blog’larında veya sosyal medya hesaplarında paylaştığı özel linklerle satışa yönlendiren içerik üreticileri, yapılan bu satışlardan belli bir pay alabiliyor.

Sistem, şu anda Amazon.de ve Amazon.com üzerinden de kullanılabilir durumda. Türkiye’de birçok yayıncı da bu hizmetten faydalanarak önemli gelirler elde ediyor. Bu gelirlere balta vuran “yurt dışından alınan ürünlere uygulanan vergide düzenlemelerin etkisi, yeni yatırım ile beraber yerini olumlu bir yükselişe bırakacak gibi duruyor.

Fiziksel mağazalar da gelir mi?

Amazon Türkiye web sitesinin açılması, beraberinde yeni umutları da doğuruyor. Bunlar arasında Amazon’un fiziksel mağazaları olan Amazon Books‘un ülkemizde nasıl kurgulanacağı da bu başlıklardan sadece biri. Ayrıca market zincirleri ile servislerini bütünleştirmeye ve fiziksel olarak sunduğu hizmetlerini genişletmeye çalışan internet devi, ülkemizdeki birçok zincir tarafından da meraklı bir şekilde bekleniyor.

Amazon.com.tr‘nin Türkiye macerasının başlaması durumunda, bilinirlik ve deneyimin iyileştirilmesi için başlangıç aşamasında ilgi çekici kampanyalar yapması bekleniyor. Umarız, bu kampanyalar, belki de uzun zamandır sahip olmak istediğiniz ama uygun fiyatı yakalayamadığınız için satın almayı beklettiğiniz ürünler için de güzel bir fırsat olur.

ShiftDelete.Net editörleri olarak, sektördeki duyumları kendi yorumlarımızla sizlerle paylaştık. Siz de görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmında paylaşırsanız çok seviniriz.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Amazon Türkiye, Haziran’da açılabilir!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bizim devlet vergi ile soymak ister hal boyle oluncada Amazon ulkemizden kacar. Yada diger online alisveris siteleri ki en nefret ettigim hepsi buradadan almis oldugum ürün olan döküm tavaya urunu kalitesiz bulduğumu yoruma eklememe bile izin vermiyorlar 2 yildiz verecektim. Hepsi burada iyi 5 yildiz verilmesini istiyor. Dava acarlar Amazonu ulkemden kacirirlar. Booking komdan 2 yurtdisi hotel ayirttim 3 de yurticinden hemen Turkiyede mahkeme karari ile kapatildi
  Nedenmis vergi vermiyormus. Sanki yurticindekiler vergi kacirmiyormu?

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yurtdisinda online alışveriş yaptığım tek sirkettı. Ükleme döndüm ve Amazon un yokluğunu hıssetmıştım.umarım en kısa günde açılır internet sayfası..

 3. Mehmet Bülent Ulusoy dedi ki:

  Amazon işini bilen bir kuruluş.Türkiyeye gelmesi bir hareket getirecek.

 4. Karpuzcu dedi ki:

  Ekonomiye nasıl katkı sağlayacak merak ediyorum? Türkiye’deki ürünü Türklere (bizlere) bir yabancının satıyor olması bizim açımızdan kâr mıdır zarar mıdır ?

 5. SEDAT dedi ki:

  Dropshipping yapacaklar için fırsat

 6. atilla dedi ki:

  n11 gg deki satıcıları topluyorlar zaten bu satıcıları oraya doldurduktan sonra ne anladık amazonun geldiğinden komisyondan pay almaya bakıyor diğerleri gibi

 7. Kerim dedi ki:

  Gelmesinler bunlar Turkiyeye. Global sirketlere hayir.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  taksicilerin uberi taşlaması gibi hepsiorada m11, gittigelmiyor gibileri de amazonun depoyu taşlar kargo elemanlarını dö***** türkiye

 9. Cem ates dedi ki:

  Turkiyedeki distribitorlerden alip satacaksa gelmesin daha iyi. Urun yurtdisindan gelip garanti yurtdisindan saglanacaksa on numara olur fiyatta iyi olur.

  1. Ahmet Köse dedi ki:

   Dostum Amazonun amacını anlayamamışsın sen sanırım. Kendi ürünlerine garanti sağlar adamlar niye yurtdışından ürün getirsin lol

 10. efkan dedi ki:

  Umutsuzluk üzerine yazmak istemezdim ama ekonomimiz kötüye giderken amazonun buraya gelmesi gerçekçi bir düşünce midir bilemedim. Daha bugün dolar 4.60 a dayanmış. Şimdi aracı kurumlar açısından baktığımda zaten düzenini oturanlar var bunun dışında ayrıca kendileri kar elde etmek için vergilendiriyorlar. 25 dolarlık ayakkabıyı zaten 400 liraya satabilen bir ülkede amazonun gelmesini avantaj olarak göremiyorum. Türk tipi esnaf mantığına bağlı gene çokça pahalı ürün satışı olur kanaatimce.
  Avantaj belki ülkemizde bulunmayan distribütörlüğü yapılmayan markalarda bir ihtimal. Belki biraz beymenin canına okuyabilir o kadar.
  Beklentim yok bu konuda bir bakmışız vazgeçmişler gayet olabilecek bir durum.

 11. Erhan b dedi ki:

  Amazon tr geldigi zaman yurtdisi kaynakli bir amazon magazasindan telefon , biligisayar gibi elektronik urunleri alma imkanimiz olacak mi ?

 12. tarık dedi ki:

  Bi anlamı kalmadı gelmese de olur

 13. ali dedi ki:

  Dolar 5 olmadan gelebilirlerse iyi.

 14. Ahmet Enes dedi ki:

  Hadi inşallah

 15. Hakan dedi ki:

  Bu vergi adı altında vatandaşı soyma düzeninde bizim için değişen birşey olmayacaktır.

" Amazon Türkiye, Haziran’da açılabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amazon Türkiye, Haziran’da açılabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amazon Türkiye, Haziran’da açılabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "