Amazon’un uzaydan internet projesi onaylandı


31 Temmuz 2020 Cuma 13:30
ABONE OL
Amazon’un uzaydan internet projesi onaylandı

Amazon tarafından geliştirilen yeni uzaydan internet projesi ile ilgili kritik bir gelişme yaşandı. Bu gelişme ile birlikte artık Amazon, uydular ile internet dağıtımı konusunda SpaceX firmasıyla resmi olarak rekabete başlıyor olacak.

Uzaydan internet projesi Amazon Kuiper resmi olarak onaylandı

Amerika Birleşik Devletleri’nin iletişim ile ilgili yetkili kurumu olan FCC yani Federal İletişim Kurulu, bir süre önce Amazon tarafından iletilen proje yetki iznini onayladı. Bundan sonra Amazon, uzaya göndereceği uydular ile birlikte internet dağımı yapabilecek konumda olacak.

uzaydan internet projesi

Şu an için Amazon’un Kuiper Projesi olarak isimlendirdiği yeni internet dağıtım ağı ile ilgili çok fazla detay bulunmuyor. Şimdiye kadar açıklanan bilgilere göre ise 3 bin 236 adet uydudan oluşan bir ağ kurulması planlanıyor. Bu uyduların yörünge üzerinde 3 farklı konumda sıralanmasının planlandığı yönünde açıklamalar bulunuyor.

FCC lisansından yola çıkarak söylemek gerekirse Amazon, 2026 yılında toplam uydu miktarının yarısı ile birlikte uzaydan internet dağıtımına başlayabilecek. Projenin 2029 yılına kadar devam edeceği yönünde de ifadeler buluyor.

Hatırlatmak gerekirse Elon Musk önderliğindeki SpaceX firması da uzaya göndermeye başladığı uydular ile tüm dünyaya internet bağlantısı ulaştıracak bir proje üzerinde aktif olarak çalışmalar gerçekleştiriyor. FCC onayından sonra şimdi de SpaceX firmasına, Amazon da eklenmiş oldu.

Bu da aslında söz konusu bu projelerin, geleceğe yönelik oldukça önemli bir yeri olacağı çıkarımının yapılmasına imkan sağlıyor. İlerleyen dönemlerde bu konular ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam edecektir.
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
10 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Ilerde bizim çocuklarımız cok rahat edecek ama biz göremeyiz düşünsenize uydu anteni gibi anten ve süper hızlı kesintisiz internet hayal gibi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

evet.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Yakında uydulardan gökyüzünü göremiycez spacex ile amazonun projeleriyle toplam fırlatılacak uydu sayısı 10 bine yakın uydu internet vs diğer projelerle birlikte daha diğer şirketler girmedi işe onlarda mutlaka girmek istiycek üstelik uluslara arası medya organlarında bunun uluslar arası anlaşmalara uygun olmadığı yönünde zaman zaman haberlerde çıkıyor bilemedim şimdi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Uzayda aktif uydu sayısı 1500 civarı spacex starlink için 42 bin uydu göndericem 2027e kadar diyo amazon da 3236 diyor e daha google, apple vs. nin sesi çıkmadı hala onlarda bu yarışa mutlaka katılır yakında gökyüzünü uydulardan oluşan duvarla kapatıcaklar anlaşılan üstelik abd hükümetinin bu konuda verdiği lisansın bu boyutta bir proje için yetersiz olduğu tartışmaları sürerken

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Bilim insanları araştırmacılar astronomlar bu projelerin dünya ve gelecek bilimsel araştırmalar için zararlı olduğunu söylerken ısrarla yapılması ve hiçbir organizasyonun bilim insanlarına kulak asmaması düşündürücü

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Amerika bu projeleri iatihbarat amaçlı yaptırmıyorsa bu işte parmağı yoksa bende birşey bilmiyorum uydu İnterneti diye diye 2030a kadar toplam 50 bine yakın uydu firlatılacak amerikan şirketleri tarafından

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Yerel temsilcilik açacak mi acaba Türkiyede 😉

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Yakında uydulardan güneşi goremicez.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Rekabet iyidir bizim GSM şirketleri 1 GB interneti 25 liraya dayasinlar bir kaç sene daha

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

millet üç beş gsm şirketinin elinde oyuncak
böylesi saha iyi
ne sallarsın kazanırsın nede silip kazanırsın iki reklam seyreder bütün gün özgürce nette dolaşırsın

" Amazon’un uzaydan internet projesi onaylandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amazon’un uzaydan internet projesi onaylandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amazon’un uzaydan internet projesi onaylandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Sonunda geldi! Apple AirTag kutu açılışı ve inceleme! Sonunda geldi! Apple AirTag kutu açılışı ve inceleme!
  2. 2 14.000 TL'lik Motorola Razr 5G kutu açılışı 14.000 TL'lik Motorola Razr 5G kutu açılışı
  3. 3 Windows 98 ile teknolojik 20 years challenge yaptık! Windows 98 ile teknolojik 20 years challenge yaptık!
  4. 4 Xiaomi telefonların az bilinen özelliklerine göz attık! Xiaomi telefonların az bilinen özelliklerine göz attık!
  5. 5 Fiyat farkına değer mi? iPhone 11 Pro vs 12 Pro Fiyat farkına değer mi? iPhone 11 Pro vs 12 Pro
  6. 6 Uygun fiyatlı Reeder P13 Blue Max Pro inceleme Uygun fiyatlı Reeder P13 Blue Max Pro inceleme
  7. 7 Pandemide müzeye götüren siteyi denedik Pandemide müzeye götüren siteyi denedik
  8. 8 Kripto parada ne kadar kaybettik? Ofis içi vLog Kripto parada ne kadar kaybettik? Ofis içi vLog
  9. 9 17 günlük tam kapanmada sizi yazılımcı yapacak 5 site! 17 günlük tam kapanmada sizi yazılımcı yapacak 5 site!
  10. 10 Verilerimiz DarkWeb'te mi? Verilerimiz DarkWeb'te mi?