Okunma

AMD Tigris’den Detaylar


02 Temmuz 2009 Perşembe 07:29
AMD Tigris’den Detaylar

AMD Caspian işlemci ile birlikte dizüstü ürünlerinin performanslarını arttıracak ve güç tüketimini oldukça fazla düşürecek. Yeni işlemciler 45 nm mimarisine sahip ve K8 altyapısını kullanıyorlar.

Platformun yonga seti RS880M. Yeni yongaseti üzerinde RV620 grafik yongası konumlandırılmış. Bu sayede platformun DX10.1 ve SM4.1 desteği sağlanmış bulunuyor. Bu yongadaki en büyük artı Tessellation (mozaik yerleşimi) teknolojisinin kullanılmış olması. Bu sayede grafik işlemci güç koruması sağlıyor ve CPU’nun külfetini azaltıyor.

UVD 2.0 desteği de bulunan platformun H.264, VC-1, MPEG-2 donanım kod çözme yeteneği, video oynatıcı kalitesinin geliştirilmesi, DVD’yi HD’ye dönüştürebilme özellikleri bulunuyor.

Platformun güney köprüsü üzerinde SB710 yongaseti kullanılmaya devam edilmiş. Ancak önümüzdeki yıl içersinde çıkacak Sabine platformu SB820M yonga setine yükseltilecek ve SATA 6 Gbps‘ı destekleyecek.

RS880M yonga setinin başka bir özelliği de Varbright ve Deep Sleep 2.0 teknolojilerini desteklemesi. Bu teknolojiler farklı durumlarda arka ışık ve bazı efektleri indirgeyerek, ekranın tazeleme oranını yavaşça yeniliyor. Bu sayede güç tasarrufu sağlanmış oluyor.

Tigris platformu PowerXpress özelliğini de destekliyor. Bağımsız modellerde ve birleştirilmiş grafik kart modellerinde anahtardan sistem reboot edilemeyebilir. Bu özellik sayesinde durum aşılabiliyor.

4 Yıl, 4 Çekirdek

AMD’nin uzun dönem planlarına göre, 2010 ve sonrasında yeni jenerasyon dizüstü platformları Danube çıkacak. 45 nm Champlain işlemci desteği sunacak bu platform 3 çekirdek ve 4 çekirdek versiyonları ve DDR3 hafıza desteği ile birlikte gelecek. Kuzey köprüsü üzerinde RS880M ve yükseltilmiş güney köprüsü RS820M yonga setlerini üzerinde barındıracak bu yeni platform Manhattan kod adına sahip DX11 destekli bağımsız grafik çözümünü kullanacak.

2011’de ise Sabine ortaya çıkacak. Liano isimli 32 nm APU işlemciyi kullanacak ürünün 2 çekirdek, 3 çekirdek, 4 çekirdekli versiyonları bulanacak. Hudson kod adlı yongasetini kullanacak Sabine USB 3.0 ve SATA 6 Gbps desteği ile birlikte gelecek.

:: AMD’nin dizüstü platformları hakkındaki düşüncelerinizi buradan paylaşın.

yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" AMD Tigris’den Detaylar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD Tigris’den Detaylar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD Tigris’den Detaylar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "