Okunma

AMD ve Intel’in yeni sunucu işlemcileri testte gözüktü!


25 Kasım 2018 Pazar 12:00
AMD ve Intel’in yeni sunucu işlemcileri testte gözüktü!

Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan AMD EPYC Rome isimli server işlemcisi ve Intel‘in yeni nesil server işlemcisinin CineBench test sonuçları sızdırıldı. Ortaya çıkan performanslar devrim niteliğinde!

AMD ve Intel’in yeni nesil server işlemcileri CineBench’te göründü!

AMD geçtiğimiz günlerde EPYC Rome isimli Zen 2 mimarili işlemcisini tanıtmıştı. Fakat bu işlemciyle ilgili bir test yapılmamıştı. 7 nanometrelik üretim teknolojisi ile gelen işlemci, 64 çekirdek ve 128 izleğe sahip.

Yeni Cascade Lake isimli işlemcisi ise Multi-Chip Package (MCP) tasarımına sahip olacak. Bu işlemciler önbellek geliştirmeleriyle birlikte 48 çekirdek ve 96 parçacığa sahip olacak. Ayrıca 14nm++ teknolojisi ile üretilecek.

AMD ve Intel’in yeni server işlemci testleri!

Öncelikle testlerin 2S modunda yani 2 adet aynı işlemcinin birlkte kullanılması ile yapıldığını belirtelim. Yani böylece AMD sistemde 128 çekirdek 256 izlek olmuş oluyor. İşlemciler 1.8 GHz‘lik taban frekans hızına sahip iken CineBench R15 çoklu çekirdek testini 5 saniyenin altında tamamlarak 12861 puan almayı başardı. Tüm bunların dışında sızdırılan bu testin 2 ay önce yapıldığını ve gün geçtikçe EPYC Rome üzerinde daha da güncelleştirmeler yapıldığını belirtelim.

amd intel cinebench

Cascade Lake’in testlerinde yine 2S modunda çalıştığını belirtelim. Yani test toplamda 96çekirdek ve 192 parçacıktan oluşuyor. 2.50 GHz frekansına sahip olan işlemci 12482 puan almayı başardı.

amd intel cinebench

Sonuçlara baktığımız zaman Intel’de yapılan testte 32 adet daha az çekirdeğe sahip olmasına karşın, sonuçlarda rakibine çok yakın bir performans izlediğini görüyoruz. Bu da bizlere Intel Cascade Lake’in, EPYC Rome işlemcisine göre çekirdek başına daha yüksek performans verdiğini gösteriyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “AMD ve Intel’in yeni sunucu işlemcileri testte gözüktü!”

  1. Anonim dedi ki:

    İki kelimeden biri devrim niteliğinde. Yahu bırakın artık copy-paste’yi. Araştırın okuyun ilim erbabına sorun, mesai yapın. Şu işi doğru dürüst yapın.

" AMD ve Intel’in yeni sunucu işlemcileri testte gözüktü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD ve Intel’in yeni sunucu işlemcileri testte gözüktü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD ve Intel’in yeni sunucu işlemcileri testte gözüktü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "