Okunma

AMD’nin Yeni Bombası Hazır


09 Kasım 2010 Salı 22:07
AMD’nin Yeni Bombası Hazır

Daha önce sizleri AMD’nin çıkarmaya hazırlandığı Fusion platformu hakkında bilgilendirmiştik. AMD’den bugün yapılan açıklamada kısa süre içersinde piyasaya sürülecek ultra düşük voltaj dört adet işlemcinin teknik detayları yayınlandı.

Bu dört işlemciden iki tanesinin kod adı Zacate. Zacate’in maksimum TDP değeri ise 18 W. AMD E-350 ismi ile kullanıcılarla buluşacak bu yeni işlemci 1.6 GHz saat hızına sahip ve AMD Radeon HD 6310 grafik yongasını üzerinde barındırıyor. DX11 SIMD dizisine sahip ürün 80 stream işlemciye sahip ve 500 MHz.

Zacate’nin diğer üyesi AMD E-240 ismi ile kullanıcılarla buluşacak. Bu yeni işlemci 1.5 GHz saat hızına sahip ve AMD Radeon HD 6310 grafik yongasını üzerinde barındırıyor. DX11 SIMD dizisine sahip ürün 80 stream işlemciye sahip ve 500 MHz. AMD E-350 ile AMD E-240 arasındaki tek fark saat hızları.


AMD’nin Ontario kod adı ile kullanıcıların beğenisine sunacağı diğer işlemcilerin TDP değerleri 9 W. AMD C-50 kod adlı olanın saat hızı 1.0 GHz. Bu işlemci üzerinde tümleşik olarak AMD Radeon 6250 grafik yongası kullanılmış. DX11 SIMD dizisine sahip ürün 80 stream işlemciye sahip ve 280 MHz.


AMD C-30 kod adlı olanın saat hızı 1.2 GHz. Bu işlemci üzerinde tümleşik olarak AMD Radeon 6250 grafik yongası kullanılmış. DX11 SIMD dizisine sahip ürün 80 stream işlemciye sahip ve 280 MHz. AMD C-50 ve C-30 arasındaki tek fark saat hızları.


Zacate ve Ontario üzerinde AMD, Evergreen Radeon HD 5000’den türettiği grafik yongalarını kullanıyor. DX11 ^D grafik desteği de sunan bu yonganın DirectComputer ve OpenCL desteği de bulunuyor. UVD 3.0 video donanım decoding özelliği de bulunan bu yonga üzerinde AMD’nin Vision motoru da bulunuyor.


Sistem üzerinde Hyper PI yazılımı çalışırken aynı zamanda 1080p Full HD video oynatabiliyorsunuz. Bu sırada CPU çalışma oranı iki çekirdek üzerinde de %100 olarak gözüküyor.

İşlemci üzerindeki radyatör oldukça ufak. Bu ufak radyatör üzerindeki fan ise oldukça nadir çalışıyor. Bunun sebebi işlemcinin çok fazla ısınmaması.

Isı ölçümlerin de sıcaklık 90.9 fahrenhayt (32.7 derece)

Yukarıdaki resimde NEC’in USB 3.0 kontrollerini görebilirsiniz.

Yukarıdaki resimde Broadcom Gigabit Ethernet kontrollerini görebilirsiniz.

Test sistemi üzerinde kullanılan işlemci 1.6 GHz saat hızına sahip ve çekirdek frekansı 500 MHz.

:: AMD’nin yeni ultra düşük voltaj işlemcileri hakkındaki görüşlerinizi buradan paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" AMD’nin Yeni Bombası Hazır konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD’nin Yeni Bombası Hazır ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD’nin Yeni Bombası Hazır ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "