Okunma

Amerika, Yapay Zeka için Düğmeye Bastı!


31 Ocak 2016 Pazar 18:00
Amerika, Yapay Zeka için Düğmeye Bastı!

Günümüzde Yapay Zeka çalışmaları, karşılıklı tartışmalar ile gelişim sürecine devam ediyor. Ancak insan benzeri bir robot geliştirmek isteniyorken, daha insan beyninin nasıl çalıştığı dahi bilinemiyor.

İşte tam da bu noktada Birleşik Devletler Hükümeti‘nin, IARPA tarafına 5 yıl sürecek fare beyni kopyalama deneyi için 28 milyar Dolar bütçe ayırdığı ortaya çıktı.

16-01/31/news_1-gercek-yapay-zeka-beyin-kopyalama-beyin-nakli-2016.jpg

IARPA, fare beyni kopyalayacak!

Harvard Üniversitesi kollarından olan ve ileri istihbarat ve Yapay Zeka çalışmaları ile gündeme gelen IARPA tarafından gerçekleştirilecek bu 5 yıllık fare beyni kopyalama deneyi, temel olarak sinirsel haritalandırmanın mümkün olması üzerine kurulmuş gibi görünüyor.

Harvard Üniversitesi’nden Prof. David Cox, söz konusu proje ile ilgili açıklamalarda da bulundu.

Cox tarafından, fare beyni kopyalama deneyi ile ilgili getirilen açıklamaların temeli, fare beynini yapay olarak üretmeye çalışmak ve böylece beynin; öğrenme, gelişim ve sorun çözme gibi yeteneklerinin nasıl çalıştığını anlamaya dayanıyor.

16-01/31/news_2-gercek-yapay-zeka-beyin-kopyalama-beyin-nakli-2016.jpg

Laboratuvar ortamında yapılacak bu yapay fare beyni üretimi ile sinirsel ağ haritalandırmasının mümkün olabileceği ve nitekim insan beyni ile ilgili de çıkarımlar yapmanın mümkün olabileceği kaydedildi.

Ancak temel olarak yapılmak istenenin; Yapay Zeka teknolojisini, insan beyninin nasıl çalıştığını öğrenerek, aynı prensibi sanal ortama taşımak olduğu düşünülüyor.

Elde edilecek sinirsel ağ haritaları ile özel bir algoritma geliştirilebilecek bu algoritma gerçek Yapay Zeka kavramı için kullanılacak. Bu noktada gerçek Yapay Zeka sıfatlandırması her ne kadar bir çelişki içerse de, böyle bir adlandırmanın nedeni, insan beyninin bir sanal ortam haline gelebilecek olduğu düşüncesine dayanıyor.

Şu an için 5 yıl sürecek bu fare beyni kopyalama ve üretme deneyi ile ilgili daha fazla bilgi aktarılmış değil. Ancak daha şimdiden, 5 yıllık bu sürenin çok farklı gelişmelere gebe olacağını söylemek, yanlış olmayacaktır.

:: Fare beynini taklit ederek yeniden üretme ve insan beyni gibi bir Yapay Zeka oluşturma düşüncesi ile ilgili, siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

25 yorum - “Amerika, Yapay Zeka için Düğmeye Bastı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yapay zeka yalan , para aklama güzel , kim gücün kontrolünü kaybetmek ister ki

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ülkelerinde terör yok tabi, rahatlar

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu dünya şeytanın sonu olan bir cenneti insan oğlunun sonsuz olan cenneti öbür dünya bu dünya da daha neler olucak kıyameti de ancak ve ancak Allahu teala bilir.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Millet neler yapıyor. Bizim ülke insanı ise dinle kafayı yemiş durumda. O yüzden hiçbir zaman bu adamların seviyesine ulaşamayacağız

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Allahı kitabı çok fazla bilimsel çalışmalara konu etmemek gerek. Bak hacı hoca takımına han hamam mercodesu nasıl yaptılar, adamlar laik de ondan dinle ticareti ihaleyi adamlar yıllardır ayrı tutuyorlar. hacı namazı kılıyor varıyor dükkanına soruyorsun hacı bu 5 lira olmazmı hacı: vallahi billahi olmaz! diyorsun ya hacı kiminin duası kiminin parası hacıda cevap hazır dini ticarete alet etmeyelim töbe haşa çarpılırız. Bak koca camilerin altına hepsi ticarethaneler(süpermarket vs.) yukarda allah allah aşağıda yallah yallah. Cami bahane münafık zeka şahane. Eyy markarnacı italyan mutfağı sever vatandaş… Sen işini bilirsin hülocu.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  yapay zeka geliştiğinde dünyada katliamlar başlayacak hastalıklar artırılacak ee yapay zeka insan gücünü azaltacağına göre insanların sayısını azaltmak lazım deilmi bu yüzden hem savaşlarla katliamlar hem hastalıklarla katliamlar yapılacak

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Vay Chappie vay…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Matrix filmini hatırladım 3. Filmde neo robotların beyni ile konuşuyordu

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Allah niye izin vermesin yapay zekaya, daha oncede matbaaya seytan icadi deniliyordu.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Ya Allah sana mi soracak izin verip vermeyecegini. Madem, bu Allah in isi sana ne. Allah herkese hakkini verir merak etme sen

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Google Quantum bilgisayarını yaptı ve testlerde normal bilgisayarlardan 100 milyon kat daha hızlı olduğu ortaya çıktı ve tabii ki NSA (Amerikan Ulusal güvenlik ajansı) ve ordunun dikkatini çekti,yapay zekada kullanmak için çalışmalara başlandı ***** zeka geliştirildikten sonra sıra Terminatorlere ***** da boş durmayıp savaşçı robotlar üzerine çalışma başlattı.Çin ise insan beyni gibi çalışan ve nöron bağlantısına sahip çip geliş***** ben demiyorum,bilim ve teknoloji dergileri yazı***** olmayan yerden duman çı***** neslin işi çok ***** zamanlarda savaşlar çok daha acımasız geçecek ve asker robotlarda duygu, merhamet ve acıma olmayacak!..

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Yıllar yılı fareler üzerinde denemediğimiz şey kalmadı. Nedir şu fare milletinin kaderi, bazıları için sade vatandaşın kıymeti fare kadardır. Eyyy yüksek sinirleri aınmış bürokrasi (yani nedemek bürokrasi: Büroda oturanların hakimiyeti demek) Eli cebinde, aklı şeyin de oturduğun yerden talimat veren egosantrik mühendislerden olma sen Eren bey kardeşim. Haberin olsun haberlerin çok kaliteli tebrik ederim.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Allah izin vermez..ellerinde patlayacaktır..Allahın kudret sanatına göz diken insanoğlunun bazıları şeytanlaşma yoluna çıkmışlardır..SUPHANALLAH…Allah,ın emrettiği yolda gitmezler şimdide beynin haritasını çıkaratıp robot yapıp milletleri öldürtmektir ***** gayesi…Allah başarı vermesin inşallah..ve rezil olsunlar iki cihanda..!!

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Yapay zekaya sorarız artık fitil oruç bozar mı diye.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  ex macihe filmi gerceklesiyor yani

 16. SDN Okuru dedi ki:

  yapsınlar bakalım değişik şeyler olacak gibi duruyor…

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle haberleri görünce acayip zoruma gidiyor.. Neden! Neden! demeden edemiyor insan!..

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Sonumuz yaklaşıyor insanoğlu

 19. SDN Okuru dedi ki:

  biz hala ne ile uğraşıyoruz ecnebiler neler yapıyor

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Yapay zeka denilince aklıma WAU yani SOMA oyunu geliyor. Heyecan verici, ne denmeli bilemedim.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Vaay arkadaş

" Amerika, Yapay Zeka için Düğmeye Bastı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amerika, Yapay Zeka için Düğmeye Bastı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amerika, Yapay Zeka için Düğmeye Bastı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "