Okunma

Android 3.0 İle Tabletler Güçlenecek!


22 Aralık 2010 Çarşamba 11:30
Android 3.0 İle Tabletler Güçlenecek!

Google’ın ilk akıllı telefonu Nexus One, pazarda beklediği ilgiyi görememiş olsa da aslında çok daha önemli bir amaca hizmet etmekteydi. Android 2.1 konusunda üreticilere yol gösterici bir prototip konumundaki cihaz, sonrasındaysa Android’in geliştirilmesi konusunda önemli bir misyon yüklenmişti.


Nexus S sahip olduğu Hummingbird işlemcisi ile en güçlü akıllı telefonlardan biri.

NFC Yaygınlaşacak

İkinci Google telefonu olan Nexus S de benzer bir mantıkla Android 2.3 konusunda yol gösterici ve yakın saha iletişim teknolojisi şeklinde adlandırılan NFC’nin gelişmesi adına önemli bir adım olarak nitelenebilir.

Buradan yola çıkarak Google’ın bir sonraki hamlesine ilişkin çok ciddi dedikodular dönmeye başladı bile. Sizlerin de tahmin edebileceği gibi bu dedikoduların odak noktasında Android 3.0 yer alıyor. Android 3.0’ı böylesine önemli bir noktaya taşıyan da hiç şüphesiz tabletler konusunda yaşanması muhtemel gelişmeler. (NVIDIA Tegra 2 Yongalı LG Optimus 2X Duyuruldu)

Android 3.0 ve NVIDIA Tegra II

Android 3.0 ile birlikte Google, işletim sistemi üzerinde, tabletlere özel çok ciddi değişiklikler planlıyor. Tümüyle tablet bilgisayar odaklı bir arayüz ve işletim sistemi oluşturmak isteyen Google, iOS‘in bu alandaki etkinliğini ciddi anlamda sekteye uğratacak adımlar atabilme çabası içersinde.

Android 3.0 ile tablet dünyasına örnek olabilecek bir ürün hazırlayacağı düşünülen Google’ın, bu konuda ise nVIDIA’nın TEGRA II platformunu kullanmak istediği söyleniyor. (Tabletlere Güç Veren Mimari: Tegra 2)


Tegra II mimarisini kullanan Android telefonu LG Optimus 2X Android 2.2 Froyo üzerinde çalışıyor.

Çift Çekirdek İşlemcili Tabletler

Özellikle tabletlerin akıllı telefonlardan çok daha güçlü olması gerektiğine inanan Google mühendisleri, Cortex A9 mimarisini kullanan çift çekirdekli Tegra II’lerin ilerleyen süreçte en iyi çözüm olabileceğini düşünüyormuş.

Görünen o ki pek de uzun olmayan bir süreçte, tabletlerde ve akıllı telefonlarda nVIDIA’nın, Tegra II platformu ile etkinliği bir hayli artmış olacak. Ve eğer tahminler doğru çıkarsa 3. Nesil Android işletim sistemine sahip bir Google tabletini görmemiz pek de sürpriz olmayacaktır.

 

:: Sizce NVIDIA’nın Tegra 2 platformu tabletler için doğru seçim mi?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Android 3.0 İle Tabletler Güçlenecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Android 3.0 İle Tabletler Güçlenecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android 3.0 İle Tabletler Güçlenecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "