Okunma

Google’dan Android Studio için önemli karar


12 Haziran 2019 Çarşamba 19:00
Google’dan Android Studio için önemli karar

Google‘ın Android uygulama geliştirme için sunduğu platform olan Android Studio ve Android Emulator için verdiği karar bazı Windows kullanıcılarını üzebilir.

Android Studio Android Emulator

Android Studio bazı Windows platformları için desteğini kesiyor

Windows kullanıcılarının Android için uygulama geliştirmesine olanak tanıyan ve geniş kütüphanesiyle en çok tercih edilen platformun Android Studio olduğu biliniyor. Sistem gereksinimi olarak 32 ve 64 bit mimarisi olan Windows sürümlerinde kullanıcıları en çok zorlayan unsur RAM kapasitelerinin yeterli olmamasıydı. IDE’nin verimli çalışması için yüksek kapasitede RAM kullanımına ihtiyaç duyması Google’ın bu konuda yeni bir karar almasına neden oldu.

Ortaya çıkan sorunlardan dolayı Google, 32 bit Windows işletim sistemlerine sunduğu desteği sonlandıracağı açıklandı. Android Studio IDE 3.6 ve Android Emulator 28.0.25 sürümünü kullanan 32 bit Windows kullanıcıları 1 Ağustos 2019‘dan itibaren uygulamalarını Google Play Store’da yayınlamaları için 64 bit Windows kullanmaları konusunda uyarıda bulundu. 16 GB RAM ve daha fazla kapasitenin kullanılabilmesi ve IDE’nin yüksek performansta çalışması için 64 bit mimari kurulu olması gerekiyor. Her iki uygulama geliştirme platformu için yayınlanacak sonraki güncellemeler 32 bit sistemlere dağıtılmayacak.

Geliştiriciler için desteğin bitiş tarihi 31 Aralık 2020 olarak açıklandı. Bu süre içinde geliştiricilerin yeni sistem altyapılarını oluşturmaları gerekiyor.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Google’dan Android Studio için önemli karar”

 1. Anonim dedi ki:

  Ya ne kadar saçma, alısün için basit bir uygulama geliştirmek için android stüdyo gibi bilgisayar kaynaklarını aşırı kullanan bir yazılım kullanılıyor. Şunu niye bilgisayar yazılımı için kullanılan mesela autoit, vs. gibi basit yapmıyorlar?

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Konuyu yanlış anlamışssınız 32 bit windows pc kullanımına devam edilecek sadece 3ücü parti native uygulamarda c ,c++ ile yapılan uygulamarda 1 agustos 2019dan itibaren 32 bit yanında 64 bit uygulamada yayınlanmak zorunda kotlin veya java ile yazılan uygulamarda sıkıntı yok tabi 2021den sonra akıllı cihazlarda 64 bit kullanım oranı arttıkça uygulamalarda 64 bit versiyona geçiş yapacak

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Konuyu yanlış olabilir misiniz ? 1 Ağustos tarihinden itibaren geliştirilen uygulamalar için 64bit desteği zorunlu hale geliyor yani konu bilgisayardaki sistem ile alakalı değil 🙂

 4. Anonim dedi ki:

  32bit win kullanan developer mi kaldi zaten

 5. Anonim dedi ki:

  Android Studio caps’lerine bir bakın 😀 sistemi yoruyor baya.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Normal. 32 bite uygun ramlar hiçbir şey çalıştırmıyor

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  128gb lık ram yorumu yazan arkadaş, lütfen pc ve işletim sistemleri, ve kernel mimarisi ile ilgili tamamen başlangıç noktasına dön sıfırdan oku öğren. Söylediğinle hiç ilgisi yok konunun.

 8. Anonim dedi ki:

  Yok abi 128 gb lık ramlarda çalışssın bence hiç çalışmasın daha iyi.

" Google’dan Android Studio için önemli karar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan Android Studio için önemli karar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan Android Studio için önemli karar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "