Okunma

Apple 1 Milyar Dolarlık Tahvil Satıyor


01 Haziran 2016 Çarşamba 09:30
Apple 1 Milyar Dolarlık Tahvil Satıyor

Apple, küresel şirketlerin yoğun olarak bulunduğu Tayvan piyasasına yönelik olarak milyar dolarlık bir girişim yapmaya hazırlanıyor.

Apple, Tayvan merkezli borsada kendisine ait 1 milyar dolarlık tahvil ihraç edeceği iddia edildi.

İsmi açıklanmayan kaynaklar, Reuters’a verdikleri demeçte 30 yıllık bir tenor içerecek 1 milyar dolarındaki tahvil satışının gerçekleşeceğini ifade ettiler.

Tahvilin Tayvan piyasasında likidite borçlu uzun vadeli alıcılar tarafından satın alınması bekleniyor.

Söz konusu alıcıların ise, hayat sigortası şirketleri başta olmak üzere, daha yüksek banka kredileri çekmeye uygun, yüksek verimli iş anlaşmalarına sahip şirketlerden oluştuğu ifade ediliyor.

Apple bu alanda ilk değil

Geçtiğimiz Aralık ayında ABD Merkezli Intel Corp şirketi, yüzde 4,7 verim oranı ile 915 milyon dolarlık 30 yıllık tahvil satışı gerçekleştirmişti.

Bir ay sonrasında ise küresel bira şirketi Anheuser Busch InBev SA Tayvan Over-The-Counter değişim verilerine göre 4,915 verimlilik oranı ile 1 milyar 472 milyon dolar değerinde tahvil satmıştı.

Şirketlerin Tayvan merkezli olarak gerçekleştirdikleri tahvil satışının, Tayvan’ın Over-The-Counter değişim verileri kaynaklı olduğu ifade ediliyor.

16-06/01/normal_apple500px.jpg

Aynı zamanda, şirketlerin Tayvan’da tahvil satışı gerçekleştirmek için yalnızca 3 güne ihtiyaçları var. Apple’ın bu bağlamda yeni yatırımı ile ilgili son ana kadar saklayabileceği dile getiriliyor.

Piyasa tahmincileri ise, Apple’ın yüzde 4,2 ya da 4,3 oranındaki verimlilik puanıyla 1 milyar dolar değerinde tahvil satışını gerçekleştireceği belirtiliyor.

Apple henüz konuyla ilgili net bir açıklama yapmaktan kaçınsa da, Cupertino merkezli şirketi Çin, Hindistan gibi uzak doğu ülkelerine yönelik olarak girişimlerinin Tayvan’a yönelik bir girişimle desteklenmesinin sürpriz olmayacağını ifade etmek gerekir.

:: Apple’ın Tayvan merkezli borsaya yönelik olarak 1 milyar dolarlık tahvil satışı yapacağı hakkında ne düşünüyorsunuz? 
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Apple 1 Milyar Dolarlık Tahvil Satıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Tayvan borsası artık daha stabil (!)

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ahahaha 🙂 hadi her haberde kötülemeyi ibadet edinmişsinizde. Hiç alakanız olmayan yanından kıyısından geçmediğiniz konuda ne diye yorum yaparsınız.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  AMERİKAN MERKEZLİ FİRMALAR TAHVİLLERİNİ SATARSA BİLİN Kİ KESİN ZARAR ETME AŞAMASINA GELMİŞLER MORGIÇ KRİZİNİ HATIRLAYIN NASIL ÇAKILAR DÜNYAYA

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu şirket 1 numara ya tahvil bile satıyorlar

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar finans sirketi olacak bu gidisle. Apple Bank 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  APPLE ciglet satsa onu bile alırım hemen bu tahvilide alıcam oranlara bakıcam artık kesinlikle zarar etmem

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Apple'a yatırım en harika yatırımdır. Gelecekte dünyaya yön verecek yegane şirket

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Apple'a yatırım en harika yatırımdır. Gelecekte dünyaya yön verecek yegane şirketz

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Tahvil ne onuda yazsaydınız

" Apple 1 Milyar Dolarlık Tahvil Satıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple 1 Milyar Dolarlık Tahvil Satıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple 1 Milyar Dolarlık Tahvil Satıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "