Okunma

Apple, Geri Dönüşüm ile Rekor Kar Elde Etti!


16 Nisan 2016 Cumartesi 13:00
Apple, Geri Dönüşüm ile Rekor Kar Elde Etti!

Apple, 21 Mart tarihinde düzenlediği etkinlik ile iPhone SE ve 9.7 inç iPad Pro modellerini tanıtırken, çevre ve geri dönüşüm hakkında aldığı önlemlere oldukça fazla değinmişti.

2015 yılı çevre raporunu yayınlayan Apple başlattığı geri dönüşüm programı kapmasında eski cihazların geri dönüşümü ile, 10 bin 478 ton çelik, 6 bin 88 ton plastik, 5 bin 418 ton cam, 2 bin 49 ton alüminyum ve 1339 ton kadar bakırın geri dönüşümünü sağladı.

16-04/16/edgar-apple-liam-3.jpg

Anakart ve diğer bileşenlerin eritilmesi ile 1 ton altın elde edilirken, toplam geri dönüşümü sağlanan madenlerin değerinin 40 milyon dolar olduğu açıklandı. 

Bir iPhone üzerinde yaklaşık olarak 25-30 miligram altın bulunduğunu belirten yetkililer, bunun ortalama 1 dolar değerinde olduğunu belirtiyorlar.

Apple 2.2 milyar litre su tüketiyor!

Raporda ilginç bir detaya yer veren Apple, 2015 yılında Apple Mağazalarından veri merkezlerine kadar dünya genelinde bulunan tüm departmanlarında, toplamda 2.2 milyar litre su tüketildiğini açıkladı.

:: Apple’ın çevreci politikalarını beğeniyor musunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 yorum - “Apple, Geri Dönüşüm ile Rekor Kar Elde Etti!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Apple iyi bir reklam pazarlama stratejisi ….Kendisini cevre dostu diye yutturacak..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Okadar malzeme 40 milyondolardan fazla tutar sadece 1 ton altin asagi yukari 40 milyon dolar eder 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bir telefon üretilirken harcanan enerji,telefonun 5 yılda şarj etmek için harcanan enerjinin yaklaşık 100 katı. Bunun açıklamasını yapan Nokia. Şimdi satış yapabilmek için ufak bir değişiklik yapıp uzay teknolojisi gibi sunan firmalar çevreye ne kadar duyarlı olabilir bilmiyorum. Sadece bir marka için değil hepsi için geçerli. Sorunun kaynağını değil sonunu çözmeye çalışmak hiç anlamlı değil.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yahu birisi de reklam yazmış ne meraklısınız zirvede olanları yerden yere vurmaya, sende böyle bir şey yap seninde reklamın olsun azıcık kafanızı kullanız ayıptır yahu. Adamın yapmış olduğu görünmüyor da reklamı görünüyor " Bunlar hep reklam " yazabiliyor. yazık sen ve senin gibi düşünenlere yazık.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bunlar hep reklam

 6. SDN Okuru dedi ki:

  geri dönüşüm güzel bir şey…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  İşi biliyor adamlar

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Androidçiler laf yapmamış nooldu(SE kullanıcısı)

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Tüm markalardan aynı özeni, dikkati bekleriz helal olsun.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Uzakdoğuda üretildiği doğru ama bu geri dönüştürme işini yapmasına engel mi? Uzakdoğuda olunca geri dönüşüm yapılamıyor mu? Apple sevmeseniz de bu kadar çok düşmanlık yapmayın, boş konuşmayın.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Size ilginç bir bilgi paylasım apple ürünlerini kendi tasarlar ama üretmez uzakdoğu da ürettirir

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Kaynak belirtin su yazilara

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Kaynak belirtin su yazilariniza

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Apple bu kadar büyük bir şirket olmasına rağmen Dünya'ya en az zarar veren şirketlerden birisi. Apple Store'ların enerjisinin güneş, rüzgar enerjisi veya diğer dönüştürülebilir enerjiden sağlanan sağlanması, Apple ürünlerinin tamamına yakınının geri dönüştürülebilir parçalardan imal edilmesinden dolayı geri dönüştürülmeye kazandırılıp yeniden malzeme olarak kullanılabilmesi, yakın zamanda Apple plastik poşetlerini karton poşetlerle değiştirmesi. Şuan Apple şirketi birimlerinde %93 olarak geri dönüştürülebilir enerji kullanıyor ve her yıl karbon emisyonunu daha çok azaltıyor. Ürettiği ürünlerin daha az enerji tükettirecek şekilde tasarlıyor. Ambalajlarını tamamen geri dönüşmüş malzemelerden üretiyor. Ürünlerinde berilyum, cıva, kurşun, arsenik, pvc ve fitalatlar, BFR kullanmıyor.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  O kadar para verelim bide geri dönüşüm malzemeli apple kullanalım 😀

 16. SDN Okuru dedi ki:

  iphone alanlar çevreye zarar vermiyor. sevabı büyük

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Apple bu konuda diğerlerine nazaran daha iyi. Çevreye daha duyarla ve daha yenilenebilir olmak için sürekli çabalıyor. Sadece ürün değil bilincidi geliştiriyorlar.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  suyu anlamayanlar için metalleri su ile yumuşatıyorlar

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun Apple'a.

" Apple, Geri Dönüşüm ile Rekor Kar Elde Etti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, Geri Dönüşüm ile Rekor Kar Elde Etti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, Geri Dönüşüm ile Rekor Kar Elde Etti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "