Okunma

Apple Dünyayı Korumak için Düğmeye Bastı


15 Nisan 2016 Cuma 09:10
Apple Dünyayı Korumak için Düğmeye Bastı

Apple, dünyayı bulduğundan daha iyi halde bırakma misyonunu desteklemek için WWF ve 27 olağanüstü uygulamanın arkasındaki geliştiricilerle işbirliği halinde Apps for Earth kampanyasını başlattı. 

24 Nisan’a kadar, WWF’nin küresel düzeydeki çabalarının odaklandığı alanlar olan ormanlar, okyanuslar, içme suyu ve yaban hayatı, gıda ve iklim değişikliği temel başlıklarını kapsayan bu kampanya için özel olarak oluşturulmuş içerikleri kullanarak gezegenimizdeki yaşamı korumak ve bu konuda farkındalık yaratmak için WWF’ye yardımcı olabilirsiniz.

Aşağıda bu WWF’nin bu çabaları somutlamak için sağladığı bazı bilgilendirici istatistikler bulunuyor. 

– Bir dakikada 48 futbol sahası kadar orman kaybediyoruz. Ormanlara yönelik tehditlerin önceden önlenmesi doğanın çeşitliliğinin sürdürülmesini sağlayacak, iklimimiz için yararlı olacak ve insanların sağlığına katkıda bulunacaktır.

– Gezegenimizin yüzeyinin yüzde 71’i, dünya için bize yiyecek ve soluduğumuz oksijenin yarısından fazlasını sağlayan bir yaşam destek sistemi sağlayan okyanuslardan oluşuyor. Bu sağlıklı ve dirençli deniz ekosistemlerini korumak, okyanuslarımızın sağladığı büyük biyolojik çeşitliliği, sürdürülebilir geçim olanaklarını ve büyüyen ekonomileri desteklemeye yardımcı olur.

– Dünyada bulunan suyun yüzde birinden azı  içilebilir ve erişilebilir durumda. İklim değişikliğinin, nüfus artışının ve tüketim alışkanlıklarındaki değişmenin etkileri, zaten sınırlı olan bu doğal kaynağın daha büyük risk altına girmesine neden oluyor. 

-2014’te, WWF’nin Yaşayan Gezegen Raporu’nda omurgalı türlerden oluşan yaban hayatı popülasyonlarının son 40 yıl içinde yüzde 52 oranında azaldığı belirtilmişti. 

– Türlerin halihazırdaki tükenme hızının doğanın olağan ritmine göre en az 100-1.000 kat daha hızlı gerçekleşmesinin nedeni insanlar. 

– Bugün, 7 milyardan fazla insan dünyanın sağlayabileceği doğal kaynaklardan 1,5 kat fazlasını tüketiyor. 2050’ye kadar ise, dünya nüfusu 9 milyara ulaşacak ve gıda ihtiyacı iki katına çıkacak. Bir yandan verimliliği ve üretkenliği arttırıp diğer yandan atıklarımızı azaltıp tüketim alışkanlıklarımızı değiştirerek 2050’ye kadar yaklaşık olarak bugün kullandığımız miktarda toprak üzerinde yeterli yiyeceği üretebiliriz.

– Ulusumuzun ve dünyadaki diğer ulusların enerjiyi seçme ve kullanma biçimlerini değiştirmek için şimdi harekete geçersek iklim değişikliğinin  en olumsuz sonuçlarını hala önleme şansımız var.

– Küresel düzeydeki Apps for Earth faaliyetimize ek olarak, bugün Yenilenebilir Enerji Yatırımları, Yeniden Kullanım-Renew- ve Geri Dönüşüm ile Ormancılık Ortaklıkları gibi temel çevreyi koruma inisiyatiflerini vurgulayan yenilenmiş apple.com/tr/environment sayfamızı kullanıma sunduk.

16-04/15/appsforearth-hero.jpeg

Ayrıca, bugünden itibaren tüm dünyadaki 132 Apple Mağazasında Apple logosunun yaprağı yeşile dönecek ve 15 Nisan’dan itibaren çalışanlar gezegenimizdeki yaşamı koruma konusundaki farkındalığı arttırmak için yeşil tişörtler giyecekler.

Belirli mağazalar, “Dünya için Konuşmalar” ve “Çevre ve Koruma” ile ilgili fotoğraf sergilerine ev sahipliği yapacak. Son olarak, ABD’de Apple Store’lar yüzde 80’i geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen kağıt poşetlere geçecek.

:: Apple’ın WWF kampanyasını beğendiniz mi?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

25 yorum - “Apple Dünyayı Korumak için Düğmeye Bastı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Doğaya duyarlı cici Amerika. Aferin Amerika'ya. O da olmasa doğa yok olur giderdi. Amerika kıtası hep çöldü. Doğa harikası bir kıta değildi. Sonra Amerika kuruldu kıta güzelleşti cici oldu. Şimdi cici yapma sırası dünyada. Aldığın her ABD "MALI" bir fidan.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Aids de ebola da kendi menşei leri sen inaniyormusun ciddi ciddi bu yazdıklarına

 3. SDN Okuru dedi ki:

  çevre koruması ve geri dönüşümlü ürün ve kutuları yapmakla güzel fayda olur…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Uygulama indirdiğiniz zaman dünyayı kurtarmazsınız tabi ki. Ama Apple Product(RED) ile yaptığı gibi uygulama içi satın almalardakileri aids ile mücadele için kullandığı gibi bı sefer de doğayı korumak için kullanıyor

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İki söz söyle amblemi yeşil yap senden iyisimi olacak doğayı koruyan. Onlar degilmi ki 100 senede açtığı tahribat 5.jeolojik yıkım olarak (100 yıl daha dünya yaşarsa) tarihe geçecek. Soluyacak oksijen bırakmadılar havada

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Dünya kurtuldu be apple be işte bu be helal olsun

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Uygulama yükleyerek dünya kurtulsaydı ohooo

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Android gibi açık sistem olsa ne yapacaksın? Android açık kaynak kodlu da ne değişti? Hangi üretici sistemle oynamadan stabil ve saf android veriyor? Güncelleme alamıyorsun… Hadi hepsini geçtim, Google ne yaptı doğa için? Bilen varsa anlatsın Google'un çevre için yaptığı çalışmaları.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Kirlet sonra temizle. Sonra yine kirlet yine temizle

 10. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanların bilinçlerini ele geçirip 3 bin liraya telefon satarsan tüketimin önüne zor geçersin

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Kendini ve fangirllerini imha etsin daha hayırlı olur

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Apple şuanki marka değeri 118.9 milyar dolar. Bu denli büyük ve Dünya'ya minimum zarar veren başka marka maalesef yoktur. Tasarım, mühendislik ve üretim ekolojik enerji kaynaklarından (güneş enerjisi, geri dönüşüm v.b.) sağlanır Apple Campus Culture dergilerini blog'larını takip ediniz. Genelde bizim gençlerimizin sorunu kedi ulaşamadığı ciğere mındar dermiş piskolojisinde o yüzden anlamsız doğruluğu olmayan karalamalar yapılıyor O çok övdüğünüz çinli markalar maalesef apple örnek almazlar hala fabrikaları kömürle çalışır + çin markaları'nın "SAR" değerlerinin kağıt üzerşindeki değerler ile uyuşmadığı hala görülmekte ve 0.35 ile 0.95 arası olması gereken "SAR" değerleri gerçekte 1.35-1.95 çıkmakta buda bazı çin markaların'da baş ve kulak ağrılarına kadar kendini belli etmekte. (Ağaçmı dikmiş, insanlığa faydası olmayan diyen 90-2000 doğumlu araştırmasını okumasını bilmeyen küçük kardeşlerime gelsin)

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Yav he he

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Ne yapmiş agaçmı dikmiş yok

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Apple bir kez daha gözüme girdi

 16. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanlığa hiçbir faydası olamyan paragöz bir ş***** pr çalışmaları ile sempati duyacağımızı mı sandın.Hadi yureğın varsa android gibi sistemini herkesle paylaş.Tekel olma sevdasından vazgeç.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Once dunyayi kirletmemesini ve cevreye zarar vermemesini ogrenmek gerek. Bu bagis isleri ikinci planda olmali.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  apple bu tarz etkinlikler konusunda bence dünya birincisi

" Apple Dünyayı Korumak için Düğmeye Bastı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Dünyayı Korumak için Düğmeye Bastı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Dünyayı Korumak için Düğmeye Bastı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "