Okunma

Apple Klasikleri-1


16 Aralık 2014 Salı 19:30
Apple Klasikleri-1

Apple’ın 2014 yılı sonunda açıklanan piyasa değeri 701 milyar dolar. Bu rakamla 150’den fazla devletten daha büyük bir ekonomik yapıya sahip olduğu görülen şirketin ilk yılları nasıldı? Şirketin ilk ürünlerine yakından bakacağız…

Apple I

Apple, 1 Nisan 1976’da Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Şirketin kuruluş amacı Apple I adlı kişisel bilgisayar kitinin satılmasıydı. Bilgisayarlar Steve Wozniak tarafından üretildi ve 1976 Temmuz’unda günümüz koşullarında 3000 dolar fiyat etiketi ile satışına başlandı. 200 adet üretilmiştir. Apple II’ye geçmeden önce Apple, disket sürücüsü de üretmiştir.

Özellikleri

İşlemci         : MOS Technology 6502, 1 MHz

RAM             : 4 kB (ek kartlar ile 8 kB ve 48 kB opsiyon)

İşletim Sistemi : ROM üzerinde özel

14-12/16/02-2.jpg

Ortaklardan biri ayrılıyor 

Apple I; CPU, RAM ve metin tabanlı ekran çipinden oluşuyordu. 3 Ocak 77’de ortaklardan Wayne, hisselerini Jobs ve Wozniak’a sattı. Şirketleşme sürecinin en büyük yardımcısı 250 bin dolarlık yatırımla Mike Markkula’ydı.

Apple II’ye yakından bakın, sonraki sayfada…

 

Apple II

Apple I’in güncellenmiş versiyonu Apple II’deydi sıra. Üretiminde iki kişinin çalıştığı ve 16 Nisan 77’de tanıtılan bilgisayar, hücre tabanlı renkli grafiklerle birlikte açık mimari yapıya sahipti.

Rengin yanında ses de eklenen Apple II‘ye 4 ve 16 kB’lık RAM blokları takılabiliyordu. Bu sayede 64 kB’a kadar RAM’e sahip olabilmesi mümkündü. ‘Genişleyebilir’ özellikleri ile birlikte hesap makinesi yazılımına sahip olduğundan iş dünyası tarafından da yoğun ilgi görecekti. 

14-12/16/06.jpg

Özellikleri

İşlemci         : MOS 6502, 1 MHz

RAM             : 64 kB

ROM             : 12 kB

İşletim Sistemi : ROM’da işletim sistemi ve Integer Basic

Apple=700 milyar! Nasıl mı? Tıklayın.

:: İlk Apple bilgisayarları hakkında ne düşünüyorsunuz? 
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Apple Klasikleri-1”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    İlginç 🙂

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Adamlar bu bilgisayarla buralara geldi. Tabi bunu yönetim kurulu değil, Steve başardı. O dünyanın dahilerinden biri.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Bu kadar mı

" Apple Klasikleri-1 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Klasikleri-1 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Klasikleri-1 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "