Apple ve ABD arasındaki arka kapı gerilimi sürüyor


22 Şubat 2020 Cumartesi 17:00
Apple ve ABD arasındaki arka kapı gerilimi sürüyor

Teknoloji ve internetin yaygınlaşması ile birlikte, sanal ortamda kişisel verilerin güvenliği de gittikçe daha önemli hale geldi. Geçtiğimiz yıllarda ABD hükümetinin, bir suçlunun iPhone model cihazını açması için Apple’a başvurması ve devamında ret cevabı alması üzerine gelişen gerginlik devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Donald Trump, konuyla ilgili tekrar açıklamalarda bulunmuş ve Apple’dan benzer bir isteği yerine getirmesini istemişti. ABD’de konuşulan son yasa tasarısı ile birlikte, birçok teknoloji şirketi ve Apple uçtan uca şifreleme yasağı ile gündeme geldi.

Apple uçtan uca şifreleme yasağı tasarısı ile gündeme geldi

ABD’deki milletvekilleri, teknoloji şirketlerine karşı şifrelemeleri zayıflatmaya zorlayacak yasalar getirmek için çalışıyorlar. Tasarı, kullanıcı verilerini meraklı gözlerden korumayı sağlayan uçtan uca şifreleme yöntemini ortadan kaldırmak istiyor. Tasarı kısaca “2019 Etkileşimli Teknolojilerin Kötüye Kullanılması ve Yaygın İhmalinin Kaldırılması Yasası” ismini taşıyor.

Tasarının ana amacı ise, Facebook, Apple ve Google gibi firmaların platformlarında çocukların cinsel istismara uğramalarını engellemek. Senato Yargı Komitesi Başkanı Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Richard Blumenthal tarafından, Bölüm 230 isimli bir yasa hedef alınıyor. Bölüm 230’a göre çevrimiçi platformlar, kullanıcıların platformlarında yayınladığı içerikten sorumlu tutulamaz. Bu yasanın kaldırılması demek, teknoloji şirketlerinin direkt olarak dava hedefi haline gelmeleri anlamına geliyor.

Tasarı, cinsel istismar gibi suçları azaltmayı amaçlasa da, serbest konuşma ve özel iletişim haklarını da ihlal ediyor. Senatör Lindsey Graham, Apple’ı geçmişte uçtan uca şifreleme kullandıkları için eleştirmişti. Ancak Apple’ın arka kapı bırakmaması için oldukça makul nedenleri var. Şirkete göre eğer iyi amaçlar için kullanılacak olsa bile bir arka kapı oluşturmak, eninde sonunda kötü amaçlı kişilerin eline düşecek ve daha fazla insanın mağdur olmasına sebebiyet verilecek.

Senato Yargısında Aralık ayında yapılan şifreleme duruşması sırasında, iki partili bir senatör grubu teknoloji şirketlerini mahkeme kararlarına uymak için ürünlerinin şifrelemelerini yeniden tasarlamaları gerektiği konusunda uyardı. Senatör Graham, Facebook ve Apple’a karşı “Gelecek yıl bu zamanlarda ortak bir yol bulamazsak, isteğimizi size empoze edeceğiz.” şeklinde bir uyarı yaptı.

Konuyla ilgili Electronic Frontier Foundation, halkı harekete geçmeye ve teklifi reddetmek için temsilcileriyle iletişime geçmeye teşvik ediyor.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

Huawei mi daha güvenli Apple mı ? 😀

Amerish
Amerish
11 ay önce

Hiçbirisi :-/

" Apple ve ABD arasındaki arka kapı gerilimi sürüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple ve ABD arasındaki arka kapı gerilimi sürüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple ve ABD arasındaki arka kapı gerilimi sürüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  2. 2 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  3. 3 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  4. 4 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  5. 5 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  6. 6 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  7. 7 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  8. 8 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  9. 9 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  10. 10 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor