Apple ve ABD arasındaki arka kapı gerilimi sürüyor


22 Şubat 2020 Cumartesi 17:00
Apple ve ABD arasındaki arka kapı gerilimi sürüyor

Teknoloji ve internetin yaygınlaşması ile birlikte, sanal ortamda kişisel verilerin güvenliği de gittikçe daha önemli hale geldi. Geçtiğimiz yıllarda ABD hükümetinin, bir suçlunun iPhone model cihazını açması için Apple’a başvurması ve devamında ret cevabı alması üzerine gelişen gerginlik devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Donald Trump, konuyla ilgili tekrar açıklamalarda bulunmuş ve Apple’dan benzer bir isteği yerine getirmesini istemişti. ABD’de konuşulan son yasa tasarısı ile birlikte, birçok teknoloji şirketi ve Apple uçtan uca şifreleme yasağı ile gündeme geldi.

Apple uçtan uca şifreleme yasağı tasarısı ile gündeme geldi

ABD’deki milletvekilleri, teknoloji şirketlerine karşı şifrelemeleri zayıflatmaya zorlayacak yasalar getirmek için çalışıyorlar. Tasarı, kullanıcı verilerini meraklı gözlerden korumayı sağlayan uçtan uca şifreleme yöntemini ortadan kaldırmak istiyor. Tasarı kısaca “2019 Etkileşimli Teknolojilerin Kötüye Kullanılması ve Yaygın İhmalinin Kaldırılması Yasası” ismini taşıyor.

Tasarının ana amacı ise, Facebook, Apple ve Google gibi firmaların platformlarında çocukların cinsel istismara uğramalarını engellemek. Senato Yargı Komitesi Başkanı Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Richard Blumenthal tarafından, Bölüm 230 isimli bir yasa hedef alınıyor. Bölüm 230’a göre çevrimiçi platformlar, kullanıcıların platformlarında yayınladığı içerikten sorumlu tutulamaz. Bu yasanın kaldırılması demek, teknoloji şirketlerinin direkt olarak dava hedefi haline gelmeleri anlamına geliyor.

Tasarı, cinsel istismar gibi suçları azaltmayı amaçlasa da, serbest konuşma ve özel iletişim haklarını da ihlal ediyor. Senatör Lindsey Graham, Apple’ı geçmişte uçtan uca şifreleme kullandıkları için eleştirmişti. Ancak Apple’ın arka kapı bırakmaması için oldukça makul nedenleri var. Şirkete göre eğer iyi amaçlar için kullanılacak olsa bile bir arka kapı oluşturmak, eninde sonunda kötü amaçlı kişilerin eline düşecek ve daha fazla insanın mağdur olmasına sebebiyet verilecek.

Senato Yargısında Aralık ayında yapılan şifreleme duruşması sırasında, iki partili bir senatör grubu teknoloji şirketlerini mahkeme kararlarına uymak için ürünlerinin şifrelemelerini yeniden tasarlamaları gerektiği konusunda uyardı. Senatör Graham, Facebook ve Apple’a karşı “Gelecek yıl bu zamanlarda ortak bir yol bulamazsak, isteğimizi size empoze edeceğiz.” şeklinde bir uyarı yaptı.

Konuyla ilgili Electronic Frontier Foundation, halkı harekete geçmeye ve teklifi reddetmek için temsilcileriyle iletişime geçmeye teşvik ediyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Apple ve ABD arasındaki arka kapı gerilimi sürüyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Huawei mi daha güvenli Apple mı ? 😀

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Hiçbirisi :-/

" Apple ve ABD arasındaki arka kapı gerilimi sürüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple ve ABD arasındaki arka kapı gerilimi sürüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple ve ABD arasındaki arka kapı gerilimi sürüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!