Apple yapay zeka yatırımında zirvede! Siri detayı


27 Mart 2021 Cumartesi 10:50
ABONE OL
Apple yapay zeka yatırımında zirvede! Siri detayı

Apple, yapay zeka teknolojisinde (AI) son beş yılda önemli bir atılım yaptı. Yapılan bir araştırmaya göre, şirketlerin son beş yılda gerçekleştirdiği yapay zeka satın alımları liste olarak ortaya çıktı. Bu listenin zirvesinde ise Apple yer aldı. Teknoloji devinin Siri ile alakalı satın almaları ise dikkat çekti.

Apple, yapay zekada rakiplerini yakalamaya çalışıyor

Apple’ın başı çektiği listede yapay zeka yatırımı yapan dört firma daha yer alıyor. Google, Microsoft ve Facebook’tan oluşan rakiplerin arasında Amazon’un yer alamaması da dikkat çekti.

GlobalData araştırmasına göre Apple son beş yılda 25 yapay zeka şirketi satın alımı yaptı. İkinci sırada ise 17 satın alımla Accenture isimli İrlandalı sürpriz bir firma dikkat çekti. Listede Google 14, Microsoft 12, Facebook ise 9 satın alımla ilk beşte yer aldı.

Apple yapay zekayı Siri için kullanıyor

Apple, teknoloji dünyasında bir çok alanda zirvede yer alıyor. Ancak firma yapay zeka konusunda Google ve Amazon’un gerisinde kaldı.

Kişisel asistan pazarında yapay zekayı etkin kullanan Google ve Amazon, Apple’ı harekete geçirdi. Özellikle son yıllarda yapılan satın alımlar Siri için yapay zeka geliştirmelerini hedef alıyor.

GlobalData’nın Kıdemli Analisti Nicklas Nilsson, araştırma sonuçlarında Apple yatırımlarına dikkat çekti. Apple tarafından 2020 yılında satın alınan Inductiv bu firmalardan biri. Firma makine öğrenimi konusunda uzmanlaşmıştı. Apple ise Siri verilerini iyileştirmek için bu şirketi satın aldı.

apple yapay zeka, siri yapay zeka, yapay zeka teknolojisi, ai, yapay zeka yatırımı

Apple’ın yine 2020 yılında satın aldığı İrlandalı ses teknolojisi şirketi Voysis ise Siri’nin doğal dil anlayışını iyileştirmek için kullanılıyor. Buna göre Voysis,  yapay zeka teknolojisi ile ses analizi araştırmaları yapıyordu. Apple 2019 yılında satın aldığı PullString ile ise iOS geliştiricilerin (Developer) Siri kullanımı kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Bu beş firma, yapay zeka teknolojisi işe alımlarında da sürekli yeni pozisyonlar açıyor. Buna göre 2020 yılı boyunca beş firma toplamda 14 binden fazla yapay zeka temelli iş ilanı yayınladı.

Son yıllarda büyük verilerin işlenmesi, makinelerin arası iletişim ve veri güvenliği gibi önemli konularda yapay zekanın önemi artıyor. Bugün teknolojiye yön veren dört büyük firmanın bu listenin zirvesinde yer alması da bu anlamda sürpriz değil.

Listede yer alan İrlandalı Accenture PLC, strateji, danışmanlık, dijital teknoloji ve operasyon hizmetleri sunan küresel bir yönetim danışmanlığı şirketi.

Şirket, dünyanın an büyük 500 şirketinin yer aldığı Forbes 500 listesinde yer alıyor. Firmanın yapay zeka teknolojisi yatırımları ile nasıl bir altyapı oluşturduğu da merak konusu.
yazarVeyis Özen Ertuğ

Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan yazar, ilk gençliğinden itibaren yeni teknolojilere, teknoloji tarihine ve kültürüne merak duyuyor. Bu merakını okuyucusuna aktarmaya çalışan yazarın, Mobimag dergisi ile 2011 yılında başladığı teknoloji editörlüğü macerası, 2018 yılından beri SDN ailesinde devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Apple hep çalışıyor da çıkarttığı yeni telefonlarda neredeyse hiçbir yenilik olmuyor????? Android telefonlar çok çok önde!!!

" Apple yapay zeka yatırımında zirvede! Siri detayı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple yapay zeka yatırımında zirvede! Siri detayı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple yapay zeka yatırımında zirvede! Siri detayı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!