Apple’dan yeni karbon ayak izi hamlesi! Tarih verildi


22 Temmuz 2020 Çarşamba 13:15
Apple’dan yeni karbon ayak izi hamlesi! Tarih verildi

Sanayinin gelişmesi ve üretim kapasitelerinin artması ile birlikte, birçok şirket de daha çevreci çözümler bulmaya çalışıyor. Büyük organizasyonların ve şirketlerin karbon ayak izlerini azaltması, çevre açısından büyük önem taşıyor. Yayımlanan yıllık Çevresel İlerleme Raporu doğrultusunda, Apple karbon ayak izi için yeni hedefler koymuş durumda.

Çevreci çalışmalarını toplamda 3 kategoriye ayıran Apple, 2030 yılını hedef olarak belirlemiş durumda.

Apple karbon ayak izi için çalışmalara başlıyor

Büyük şirketlerin üretim ve satış kapasiteleri arttıkça, çevreci bir gelişim göstermek için daha fazla çaba göstermeleri gerekiyor. Bu kapsamda birçok şirket, uzun ve kısa vadeli projeler geliştiriyor. Birkaç hafta önce Amazon, karbon ayak izini sıfıra düşürmek için çalışan 2 milyar dolar nakte sahip Climate Pledge Fund‘ı tanıtmıştı. Apple ise, 2030 yılına kadar kendi karbon ayak izini sıfıra düşürmeyi planlıyor.

Amerikalı teknoloji üreticisi Apple, hali hazırda 2018 yılında veri merkezlerinin, dağıtım merkezlerinin, parekende mağazalarının ve ofislerinin karbon ayak izini sıfıra düşürmüştü. Apple’ın belirttiğine göre tüm bu birimler, yüzde 100 yenilenebilir enerji ile çalışıyor.

Apple karbon ayak izi için geliştirdiği projelerini üçe ayırıyor. Bunlardan ilki ve en büyüğü, uzun vadeli yenilenebilir enerji sözleşmeleri. Yapılan yatırımların yüzde 84’ünü oluşturan bu kategori, temelde güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerjilerinin araştırılmasını, geliştirilmesini ve konuşlandırılmasını içeriyor.

Güneş panelli çatısı ile Apple Park.

Apple’ın sahip olduğu ikinci en büyük kategori ise şirketin doğrudan sahip olduğu projeler. Apple, bu kategoride mümkün olduğu kadar kendi yenilenebilir enerji projelelerini inşa ediyor. Bu projeler arasında güner enerjisi, rüzgar enerjisi ve düşük karbon salınımına sahip hidro projeler yer alıyor. En küçük kategori ise yatırımları içeriyor. Apple kendi projelerini geliştiremediği zaman, başka şirketlerden yardım alıyor.

Apple, bu yatırımları diğer firmaların ve tedarikçilerin de yapmasını istiyor. Apple’ın karbon ayak izinin yaklaşık yüzde 75’i, küresel tedarik zincirlerinden geliyor. Bu yüzde 75’lik oranın yüzde 70’i ise elektrikten oluşuyor. Bu kapsamda tedarikçilerini de teşvik eden Apple, 2030 yılına kadar tamamen yenilenebilir enerji ile çalışan tedarik zincirine sahip olmayı amaçlıyor.

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Apple’dan yeni karbon ayak izi hamlesi! Tarih verildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’dan yeni karbon ayak izi hamlesi! Tarih verildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’dan yeni karbon ayak izi hamlesi! Tarih verildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  2. 2 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  3. 3 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  4. 4 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  5. 5 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  6. 6 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  7. 7 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  8. 8 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  9. 9 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!