Okunma

Apple Yeni Teknolojinin Neresinde?


27 Ağustos 2014 Çarşamba 19:46
Apple Yeni Teknolojinin Neresinde?

Yeni bir devrime göz kırpan giyilebilir teknolojik ürünler giderek yaygınlaşıyor. Yenilikçi ve cesur adımlarıyla bugünlere gelen Apple‘dan ise bu alanda şimdilik ses yok. Peki ya şirket, rakiplerinin bir şekilde yerini aldığı giyilebilir teknoloji trenini yakalayabilecek mi? Yoksa adım atmak için biraz geç mi kaldı?

Her şey Eylül’de belli olacak

Aslında bu soruların yanıtını çok kısa bir süre sonra, muhtemelen 9 Eylül‘de gerçekleşecek iPhone 6 etkinliğinde alacağız. Bilindiği gibi, çeşitli dedikodular, Cupertinolu şirketin yeni giyilebilir teknolojik ürününü bu etkinlikte tanıtabileceği yönünde. Hakkında pek fazla bilgi bulunmasa da, iWatch olarak anılan cihaz etkinlikte ortaya çıkabilirve iOS 8‘in Sağlık uygulamasıyla birlikte önemli işlere imza atabilir.

iWatch 9 Eylül’de gelmezse geç kalınabilir

Başlangıçta sorduğumuz soruya dönecek olursak, Apple için en doğru hareket, kendi akıllı saatini ya da akıllı bilekliğini 9 Eylül‘deki etkinlikte tanıtmak olacak. Aksi halde, rakiplerin birçok ürün verdiği pazarda biraz geç kalınmış duruma düşülebilir.

14-08/27/apple-news-1409171463.jpg

Rakipler boş durmuyor

Bilindiği gibi, geçtiğimiz yıl ilk akıllı saati Galaxy Gear‘ı tanıtan Samsung, o günden bugüne toplam 5 ayrı modelle pazarda çeşitliliği ve sürekliliği yakaladı. Son dedikodular Koreli şirketin 6. akıllı saatini duyurmaya hazırlandığı yönünde. SonyLGMotorola gibi markalar da ya akıllı saat ve benzeri ürünlerini çoktan duyurdu ya da duyurmak üzere. Yeni oluşan pazarda belki de en büyük oyunculardan biri olacak Apple‘ın eksik olması doğru bir strateji gibi görünmüyor.

Apple oyunu yeniden kurabilir

Apple, 9 Eylül’deki etkinlikte işlevsel bir giyilebilir ürün ile tüm kartların yeniden dağıtılmasını sağlayabilir. Hatta, daha önce birçok kez olduğu gibi yeni oyuncuların kendisini takip ederek pazara girmesinde motive edici güç bile olabilir. Hatırlanacak olursa, iPad ile tablet pazarını oluşmasına öncülük eden Apple, tüm rakipleri bu alanda üretim yapmaya sevk eden marka olmuştu. Benzeri bir süreci tekrar yaşatabilecek şirket, daha da geç kalması durumunda oyuna geç katılmanın sancılarını da yaşayabilir.

14-08/27/apple-news-2.jpg

Giyilebilir teknoloji seçim kriteri

Günümüzde akıllı saatlerin ve giyilebilir teknolojik ürün desteğinin platformlar açısından önemi giderek artıyor.Shiftdelete.net editörlerinden Erhan Kahraman‘ın “Windows Phone’dan Neden Vazgeçtim?” başlıklı makalesi bu duruma güzel bir örnek. Seçimlerinde bu tür kriterleri öncelik haline getirecek kullanıcıların önümüzdeki dönemde artmasını beklemek mümkün. Bakalım Apple giderek popülerleşen bu alanda treni yakalayabilecek mi?

:: Sizce Apple giyilebilir teknoloji alanında geç mi kaldı? Başarılı ürünlerle açığı kapatabileceğini düşünüyor musunuz?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Apple Yeni Teknolojinin Neresinde?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Şu resimdeki saati Apple’dan hiç bir zaman göremeyiz zaten İphone 6’nın şekilsiz ve tipsizliğiyle beraber Apple’dan Nokia 3310 benzeri bi tasarımla akıllı saat bekliyorum ki saat de yapmayabilir.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  apple dan beklentim telefon remote olarak kullanılan bir saat yerine kendi başına çalışan sim kartı olan bir saat. böyle olursa diğerlerine göre avantajlı bir ürün olacaktır.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bu alanda çok geç kaldığı aşikar. ancak dünyada özellikle Türkiye gibi ülkelerdeki ayranı yok içmeye atla gider ……….cılar bu ürün içinde sıraya gireceklerdir. diğer markaların ikincisini/üçüncüsünü çıkarmaya hazırlandığı şu günlerde bu ürünü almak aptallık olur.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  samsung ve digerleri hep baştan savma. bi motorola nın saatini beğendim rakip olarak bi o var

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Apple ın cıkarmasının nedeni büyük ihtimalle en iyi saati yapmayı beklemesidir. samsungun o geari elinize bi alın 5 liraya taksimde satılan saatlerden bi farkı yok kayışı falan bi değişik. apple yaparsa kalite standartını baya bi yükseltir

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Apple kendini kanıtlamış bir dünya devidir, 9 eylülde iWatch’ı yayınlasın emin olun pazarı yerle bir eder..

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Apple yakınından bile geçmiyor…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Haha, yoklar şuanda bu alanda gerideler 😀

" Apple Yeni Teknolojinin Neresinde? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Yeni Teknolojinin Neresinde? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Yeni Teknolojinin Neresinde? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "