Apple’dan geliştiricilere ‘rüşvet’ uyarısı


02 Mayıs 2021 Pazar 19:15
ABONE OL
Apple’dan geliştiricilere ‘rüşvet’ uyarısı

ABD’li şirket Apple, kullanıcı gizliliği kapsamında geliştiricilere ciddi bir uyarı yaptı. Geçtiğimiz günlerde iOS 14.5 ile ”Uygulama Takip Şeffaflığı” özelliğini kullanıcıların beğenisine sunan şirket, bu özelliği suistimal eden bazı geliştiricileri tespit etti.

iOS 14.5 ile gelen bu özellik sayesinde iPhone cihazlarda bulunan tüm uygulamalar ve web siteleri, kullanıcının hareketlerini takip etmek için izin istemek zorunda kalacak. Kullanıcılar bu izni reddetme ve kabul etme gibi imkanlara sahip olacak.

Özelliğin kullanıma sunulmasının ardından bazı geliştiriciler, kullanıcıların iznini alabilmek için çeşitli yöntemlere başvurdu. Ancak bu hamle kısa süre içerisinde Apple’ın dikkatini çekti.

Apple, geliştiricilerin kullanıcılara özel teklifler sunduğunu tespit etti

Uygulama Takip Şeffaflığı, kullanıcıların gizliliğine önem veren bir özellik. Ancak bu özelliği etkisiz hale getirmeye çalışan bazı geliştiriciler, kullanıcılara takip izni vermeleri karşılığında 100 dolarlık hediye çeki gibi özel teklifler sunmaya başladı.

Bu hamle, kullanıcılar tarafından ”rüşvet” olarak yorumlanırken, Apple kısa süre içerisinde durumu tespit ederek geliştiricilere açık bir mesaj gönderdi. Apple, ”Uygulama Takip Şeffaflığı” özelliğini etkisiz hale getirecek hiçbir hamleye izin vermeyeceklerini belirtti. Aynı zamanda takip izni vermeyen kullanıcıların, ilgili uygulamayı kullanmaya devam edeceklerini belirtti.

apple

Apple, bazı geliştiricilerin takip izni karşılığında 100 dolarlık rüşvet teklif ettiğini tespit etti.

Bu özellik, en çok Facebook gibi kullanıcıların ilgi alanlarına göre reklam gösteren uygulamaların önünü kesecek. Eğer takip izni verilmezse, bu uygulamalar kullanıcıları hareketlerini takip ederek ilgi alanlarına göre reklamlar gösteremeyecek.

Öte yandan Apple’ın yazılımdan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, yaptığı açıklamada ” Apple’ın, her uygulama geliştiricisinin Apple tarafından belirlenen şartları net bir şekilde anladığından emin olmak istediğini ve ayrıca geliştiricilere nedenlerini açıklama şansı verdiğini söyledi. Geliştiriciler, kullanıcılarından uygulamalarda ve web sitelerinde etkinliklerini izlemelerini neden istemek istediklerine dair gerçek bir neden göstermeliler.” dedi.
yazarTunahan Karakış

İlk bilgisayarını 7 yaşında edinen Tunahan, o günden itibaren teknolojiye ve video oyunlarına karşı hep ilgili oldu. Yakın zamanda yolu SDN ile kesişen Tunahan, edindiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 gün önce

👍🏻

" Apple’dan geliştiricilere ‘rüşvet’ uyarısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’dan geliştiricilere ‘rüşvet’ uyarısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’dan geliştiricilere ‘rüşvet’ uyarısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!