Okunma

Apple’ın Değeri 1 Trilyon Dolar mı?


12 Şubat 2015 Perşembe 00:15
Apple’ın Değeri 1 Trilyon Dolar mı?

Son çeyrekte(3 aylık dönem) 70 milyar doların üzerinde gelir elde eden Apple’a dair kısa süre önce açıklanan rekor piyasa değeri de gündeme bomba gibi düşmüştü. Şirketin borsada durmaksızn yükselen hisseleri ile birlikte değerinin 710 milyar dolar olduğu netlik kazanmıştı. Ancak bazı yatırımcılar, bu değeri düşük buluyor…

Apple’ın en büyük yatırıcımcılarından biri olan Carl Icahn, Apple’ın Nasdaq‘ta 124.92 dolar üzerinden değil, 216 dolar seviyesinden işlem görmesi gerektiğini söyledi. Bunun için Apple’ın daha fazla hisse senedi satması gerektiği gibi bir dizi yorumda da bulundu. Aynı zamanda sevilen bir aktivist olan opüler iş adamının açıklaması, ABD’de ekonomi dünyasında tartışmalara neden olurken ifade ettiği şirket değerinin boyutları inanılmazdı.

15-02/12/ekran_resmi_2015-02-12_01_12_01.jpgHisse basşına 216 dolarlık bir değer, dünyanın en değerli şirketi olan Apple’ın toplam değerinin 1.3 trilyon dolar olması anlamı taşıyor. Bu rakam, Samsung’un menşei olan Güney Kore’nin gayri safi yurtiçi hasılasına eş değer bir büyüklüğe işaret ediyor. 

Rakamlar deyim yerindeyse başdöndürücü. Ortada olanlar ise bir spekülasyon ya da başka bir şeyle ilgisiz. Apple, büyümeye, üstelik yatırımcılarına da büyük paralar kazandırmaya daha uzun süre devam edeceğe benziyor.

:: Apple’ın piyasa değeri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

23 yorum - “Apple’ın Değeri 1 Trilyon Dolar mı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  2017 Ocak-Şubat-Mart geliri 53 milyar dolar. Net karı 11 milyar dolar. Aylık kar getirisi 3,67 milyar dolar. Tahmini yıllık kar getirisi 44 milyar dolar. 815/44. 100/5,4. Gayrimenkul bile yıllık daha fazla kar getirir. Hisse senedi gibi yüksek riskli de olmaz. Ticari karın daha fazla olması beklenir. Spekülatif bu değer.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kim alaçak bu şirketi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Olay satila bilirlik degil sunum ve ulasilmazlik lanse etmeyi cok iyi biliyordu steve hala steve nin satis pazarlama teknikleri insanlar yalamak istemeli

 4. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar incelemeye ürün göndermez yayınlar satın alıp incelerler aynı şeyi başka firma yapsa yerden yere vurulur

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Apple bunu bence Steve'e borçlu. Apple sadece bu kârı iTunes Store, iPhone,iPad ve Mac'lerden alıyor. Bir de Apple Store'da sattığı markalardan ekstra satış bedeli alıyor. Samsung hammaddeci. Herşeyi üretiyor. İşlemci,RAM, hard disk LCD ekran telefon beyaz eşya. Herşeyi üretiyor. Fakat Apple değeri edemiyor. Biraz ilginç değil mi?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bize tebrik etmek düşer hakediyorlar…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  "bence 5 para etmez şişirilmiş bir marka yakın zamanda ***** diyen insan sana diycek laf bulamıyorum sanırım başka bir dünyada yaşıyorsun

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Apple tasarımda biraz arge ye yönelsinde çerçeveyi küçültsün hala kaba büyük çerçeve olmuyor.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bu telefon firmalarinin 10 yıl sonrasını çok merak ediyorum.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  bence 5 para etmez şişirilmiş bir marka yakın zamanda patlar.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar sadece aygit degil muzik film kitap gibi seyler de satiyorlar biraz da reklam spekulasyonla by haldeler bir de herkesin bilgilerini CIA gibi kurumlara satiyorlar 😉 satmak bunlarin isi

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Eee mason locası destekli olsun o kadar

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonları tasarım özürlü

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Gün gelecek Appleın satın alındığını duyacağız. Elbet birgün…
  Nokia da ne kadar büyük bir dev idi kendi zamanında

 15. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar tek telefonla tek tabletle tek laptopla bu kar'ı yapıyorlar neden kalite önemi ve marka var birde samsunga bkz. her hafta en az 3 cihaz çıkarıyor ne kalite var ne stabillik plastik malzemesi zaten çöp hakediyor apple.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  bencede az bıle

 17. NikO ASMU dedi ki:

  Ne fark eder!

 18. Vikings dedi ki:

  Az bile diye düþünüyorum.

" Apple’ın Değeri 1 Trilyon Dolar mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’ın Değeri 1 Trilyon Dolar mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’ın Değeri 1 Trilyon Dolar mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "