Okunma

Araştırmacılar Mikroçip İçine Nasıl Bakıyor?


04 Haziran 2016 Cumartesi 08:00
Araştırmacılar Mikroçip İçine Nasıl Bakıyor?

Araştırmacıların, bilim insanlarının yaptıkları çalışmalar, gerçekleştirdikleri deneylerdeki yöntemleri her zaman ilgi çekici ve merak edilir olmuştur. 

Bilimle doğrudan bir bağlantısı olmayan insanlar dahi, bilim insanlarının izledikleri yolu takip etme isteğinde bulunmuşlardır. 

Teknoloji biliminin en küçük yapı taşlarının üyelerinden biri olan Mikroçiplerin içerisinde araştırmacıların nasıl inceleme yaptığını merak etmiş miydiniz? Kullanılan yöntem sandığızdan daha ilginç olacak. 

Mikroçiplerin İçine Bakma Yöntemi

Profesörler, bilim insanları tek bir başlık altında toplamak gerekirse araştırmacılar, “Terahertz Radiation” adındaki T-Rays yöntemini, mikroçiplerin içerisinde incelemelerde bulunmak için kullanıyorlar. 

T-Rays kullanım alanları yalnızca mikroçiple sınırlı değil. Terahertz radyasyonu halihazırda, yüksek hızda wireless çözümü, bomba yapımı, tümör belirlenimi ve mikroçipte görüldüğü üzere mikroskobik boyuttaki nesnelerin görülmesi gibi işlevlere sahip durumda. 

16-06/04/spinstrom_muenzenberg_hell.jpg

Yeni Mikroçip Kamerası Ürettiler

University Of Exter araştırmacıları, mikroskobik seviyedeki mikroçip çalışmalarında kullanılmak üzere yeni bir terahertz kamera üretimine bulundular. 

Mikroçiplerin sahip oldukları hataları tespit etmek ve bunları onarmak için alternatif çözüm yolları üretmek amacıyla üretilen kamera, mikroçip araştırmalarına yeni bir boyut kazandıracak. 

Mikroçip üzerinde incelemeler yaparken, hiçbir şekilde cihazlara zarar vermeyeceği ön görülen terahertz kamera, bilgisayar çiplerinin kullanım alanında da işlev görebilecek. 

Proje lideri Rayko Stantchev, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, içerisinde yer aldığı ekip tarafından üretilen prototip terahertz kameranın mikroskobik araştırmalar alanında yeni çözüm yolları yaratabileceğimi ifade ederken, bu yöndeki çalışmalara yeni bir boyut kazandırabileceğini belirtti. 

Henüz başlıca olarak Mikroçip araştırmalarında kullanılacak terahertz kameranın, gelecek süreçte medikal uygulamalarda işlev görebileceği Engadget’taki haberde yer aldı. 

Rayko Stantchev yeni çözümü ileri ki süreçte cilt kanseri tespiti ve tedavi aşamasında kullanma yönünde istekleri olduğunu sözlerine ekledi. 

:: Birçok alanın kullanımında etkili olan terahertz radyasyon yöntemi ve yeni prototip terahertz kamera hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Araştırmacılar Mikroçip İçine Nasıl Bakıyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  öğrenci harçlığı için eksik yazarlık yapılmaz. Nasıl bakıldığı nerede yazılı?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Nasıl çalıştığını ekleseydiniz keşke. Meraktan giriyoruz ama hüsran.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hangi satırda Nasıl yapıldığını anlatıyor. Başlık ile içerik yine farklı.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel ama ingilicce

" Araştırmacılar Mikroçip İçine Nasıl Bakıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Araştırmacılar Mikroçip İçine Nasıl Bakıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Araştırmacılar Mikroçip İçine Nasıl Bakıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "