Okunma

ARM, 2. Mali-T600 GPU Serisini Duyurdu


08 Ağustos 2012 Çarşamba 09:30
ARM, 2. Mali-T600 GPU Serisini Duyurdu

İşlemci tasarımının yanında grafik işlemci tasarımı da yapan ARM, Mali-T600 grafik işlemci ailesinin 2. nesil modellerini duyurdu. ARM‘ın piyasada kullanılan en güçlü grafik çözümü şimdilik Mali 400 GPU‘su. Galaxy S2‘den beri kullanılan Mali 400 MP, Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 gibi yeni nesil akıllı telefonlarda da kullanılıyor.

Mali-T600‘ün ilk nesil GPU‘Ları olan T601, T604 ve T658, hiç bir ARM işlemcili cihazda kullanılmadı. Kullanılmadan ikinci nesile çıkan T-600 ailesinin yeni nesil GPU‘ları, T624, T628 ve T678 olacak.

Güncel Nvidia ve AMD’nin GPU’larında kullandığı gibi Unified Shader mimarisine T600 ailesiyle geçen ARM,  GPU‘larını grafik ve işlem performansı odaklı iki kısımdan oluşturuacak.

Bu ayırıma göre video kodek işlemleri, görüntü düzenleme, matematiksel işlemler gibi paralel işlemleri grafik bölümü üstlenecek. Bu da işlemcinin yorulmasını engelleyerek, güç tüketimini düşürecek. Yani günümüzdeki bilgisayarlardaki gibi Photoshop’taki çizimleri işlemci değil de grafik işlemci üstlenecek. 

İkinci nesil T600 ailesinin giriş modeli olan T624, 4 çekirdeğe kadar ölçeklendirilebilecek. Bu da demek oluyor ki şimdiki amiral gemilerindeki Mali 400 MP GPU‘sundan çok daha verimli ve hızlı, giriş seviyesi GPU’lar gelecek.

T628‘de bu rakam 8 paralel çekirdeğe kadar çıkacak. Bu grafik işlemcileri akıllı telefon, tablet, akıllı televizyon ya da ARM tabanlı Ultrabook alternatiflerinde görebileceğiz.

T678‘de de 8 çekirdeğe kadar ölçeklendirebilme olacak fakat yapılan çekirdek optimizasyonlarına göre T628‘den 4 kat daha güçlü performans verdiği belirtiliyor.

OpenGL ES 1.1, 2.0, 3.0, DirectX 11, Open CL 1.1 API‘lerini destekleyecek olan Mali T600 GPU‘ailesinin ikinci nesil üyeleri, ilk nesile göre mimari değişiklik ile gelmiyor. Mimari değişiklik yerine çeşitli güncellemelere gidilen grafik işlemciler, özellikle güç tüketimi konusunda çok daha iddialı olacaklar.

ARM’ın geliştirdiği ve GPU’larına yerleştirdiği  ASTC teknolojisi, yeni GPU’larda da kullanılıcak. Yeni bir doku sıkıştırma tekniği olan bu teknoloji sayesinde, 4k x 2k çözünürlükteki görselleri ve içerikleri rahat bir şekilde görüntüleyebilecek. ARM’ın resmi duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bakalım üreticiler Mali T600 ailesinden GPU’lara ne zaman yer verecekler? 

:: Mali-T600 GPU’larına sizce neden hala geçilemedi? Niye hala Mali 400’lerde kalındı?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" ARM, 2. Mali-T600 GPU Serisini Duyurdu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ARM, 2. Mali-T600 GPU Serisini Duyurdu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ARM, 2. Mali-T600 GPU Serisini Duyurdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "