Artemis anlaşmaları 8 ülke tarafından imzalandı


14 Ekim 2020 Çarşamba 15:15
ABONE OL
Artemis anlaşmaları 8 ülke tarafından imzalandı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA’nın Ay’da yapılacak keşif kurallarını belirlemek için oluşturduğu Artemis Anlaşmaları, Amerika ve 7 diğer ülke tarafından imzalandı. Listede NASA’nın hem en büyük ortaklarından hem de rakiplerinden olan Rusya’nın olmaması dikkat çekti.

NASA, ABD’nin de aralarında bulunduğu 8 ülkenin Artemis Anlaşmaları olarak da bilinen ve Ay yüzeyinde yapılacak keşifleri standartlaştırmayı taahhüt eden bir uluslararası koalisyonu oluşturduğunu duyurdu. NASA  Ay’ı keşfetmek için ABD Dışişleri Bakanlığı ve Ulusal Uzay Konseyi ile birlikte çalıştıktan sonra Mayıs ayında anlaşmaları hazırlama niyetini ortaya koymuştu. Belgenin adı ise Ay yüzeyine yıllar sonra insan ve ilk kadın astronotu göndermeyi planlayan projeden geliyor.

Artemis Anlaşmaları

Anlaşmayı Amerika dışında imzalayan ülkeler arasında ise Avustralya, Kanada, Japonya, Lüksemburg, İtalya, Birleşik Krallık ve Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor. Ajans anlaşmayı imzalamakla ilgilenen diğer ülkelerle de görüşüldüğünü, ancak söz konusu 7 ülkenin süreci en hızlı şekilde tamamladığını bildirdi. Diğer ülkelerin anlaşmaya olan ilgileri, kısa zaman içinde, belki de yıl sonunda imzalayabilecekleri konusunda ümit veriyor.

NASA’nın Uluslararası ve Kurumlar Arası İlişkiler Ofisi Müdür Yardımcısı Mike Gold, “Bu yaptığımız ilk duyuru, anlaşmalara katılan uluslar için bir son değil. Tam tersine yeni bir başlangıç” ifadelerini kullandı.

Öte yandan NASA’nın en büyük ortaklarından olan Rusya’nın anlaşmada imzasının bulunmaması dikkat çekti. Konuyla ilgili konuşan Rusya uzay programının başkanı Dmitry Rogozin, programın hayranı olmadığını açıkça belirtti. Rogozin, imzalanan anlaşmaların bir çeşit ay istilasına benzediğini dile getirerek, Artemis Programı’nın fazla ABD merkezli olduğunu ifade etti. Ayrıca bir başka uzay gücü olan Çin de anlaşmalarda imzası bulunmayan ülkeler arasında yer alıyor.

Artemis Anlaşmaları’nın imzalanmasından önce, dünyanın genelindeki ülkeler, uzayın nasıl keşfedileceğine odaklanan büyük ölçekli bir anlaşma imzalamıştı. Dış Uzay Anlaşması olarak bilinen anlaşma, 1967 yılında uzayın keşfinin barışçıl bir ortamda yürütülmesi gerektiği bilinciyle yürürlüğe girmişti. Söz konusu anlaşma ayrıca kitle imha silahlarının uzayda bulunmasını ve ülkelerin dünya dışında herhangi bir yerde hak iddia etmemesini kısıtlıyordu.

 
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

kısacası adamlar ayı sahipleniyor 🙂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

ve biz treni kaçırdık, geçmiş olsun.

" Artemis anlaşmaları 8 ülke tarafından imzalandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Artemis anlaşmaları 8 ülke tarafından imzalandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Artemis anlaşmaları 8 ülke tarafından imzalandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  2. 2 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  3. 3 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  4. 4 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  5. 5 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  6. 6 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  7. 7 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  8. 8 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  9. 9 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  10. 10 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik