Artemis anlaşmaları 8 ülke tarafından imzalandı


14 Ekim 2020 Çarşamba 15:15
Artemis anlaşmaları 8 ülke tarafından imzalandı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA’nın Ay’da yapılacak keşif kurallarını belirlemek için oluşturduğu Artemis Anlaşmaları, Amerika ve 7 diğer ülke tarafından imzalandı. Listede NASA’nın hem en büyük ortaklarından hem de rakiplerinden olan Rusya’nın olmaması dikkat çekti.

NASA, ABD’nin de aralarında bulunduğu 8 ülkenin Artemis Anlaşmaları olarak da bilinen ve Ay yüzeyinde yapılacak keşifleri standartlaştırmayı taahhüt eden bir uluslararası koalisyonu oluşturduğunu duyurdu. NASA  Ay’ı keşfetmek için ABD Dışişleri Bakanlığı ve Ulusal Uzay Konseyi ile birlikte çalıştıktan sonra Mayıs ayında anlaşmaları hazırlama niyetini ortaya koymuştu. Belgenin adı ise Ay yüzeyine yıllar sonra insan ve ilk kadın astronotu göndermeyi planlayan projeden geliyor.

Artemis Anlaşmaları

Anlaşmayı Amerika dışında imzalayan ülkeler arasında ise Avustralya, Kanada, Japonya, Lüksemburg, İtalya, Birleşik Krallık ve Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor. Ajans anlaşmayı imzalamakla ilgilenen diğer ülkelerle de görüşüldüğünü, ancak söz konusu 7 ülkenin süreci en hızlı şekilde tamamladığını bildirdi. Diğer ülkelerin anlaşmaya olan ilgileri, kısa zaman içinde, belki de yıl sonunda imzalayabilecekleri konusunda ümit veriyor.

NASA’nın Uluslararası ve Kurumlar Arası İlişkiler Ofisi Müdür Yardımcısı Mike Gold, “Bu yaptığımız ilk duyuru, anlaşmalara katılan uluslar için bir son değil. Tam tersine yeni bir başlangıç” ifadelerini kullandı.

Öte yandan NASA’nın en büyük ortaklarından olan Rusya’nın anlaşmada imzasının bulunmaması dikkat çekti. Konuyla ilgili konuşan Rusya uzay programının başkanı Dmitry Rogozin, programın hayranı olmadığını açıkça belirtti. Rogozin, imzalanan anlaşmaların bir çeşit ay istilasına benzediğini dile getirerek, Artemis Programı’nın fazla ABD merkezli olduğunu ifade etti. Ayrıca bir başka uzay gücü olan Çin de anlaşmalarda imzası bulunmayan ülkeler arasında yer alıyor.

Artemis Anlaşmaları’nın imzalanmasından önce, dünyanın genelindeki ülkeler, uzayın nasıl keşfedileceğine odaklanan büyük ölçekli bir anlaşma imzalamıştı. Dış Uzay Anlaşması olarak bilinen anlaşma, 1967 yılında uzayın keşfinin barışçıl bir ortamda yürütülmesi gerektiği bilinciyle yürürlüğe girmişti. Söz konusu anlaşma ayrıca kitle imha silahlarının uzayda bulunmasını ve ülkelerin dünya dışında herhangi bir yerde hak iddia etmemesini kısıtlıyordu.

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Artemis anlaşmaları 8 ülke tarafından imzalandı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  ve biz treni kaçırdık, geçmiş olsun.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  kısacası adamlar ayı sahipleniyor 🙂

" Artemis anlaşmaları 8 ülke tarafından imzalandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Artemis anlaşmaları 8 ülke tarafından imzalandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Artemis anlaşmaları 8 ülke tarafından imzalandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?