Okunma

Artırılmış Gerçeklik ve Gözlükler


09 Ağustos 2012 Perşembe 06:42
Artırılmış Gerçeklik ve Gözlükler

Son zamanlarda “Augmented Reality” terimini veya onun kısaltması olan AR’yi sık görmüş veya duymuş olmalısınız. “Artırılmış Gerçeklik” olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz bu terim kabaca tanımlayacak olursak, herhangi bir elektronik cihazın, bu genellikle akıllı telefon veya tablet oluyor, kamerasından alınan görüntünün üzerine çeşitli veri veya bileşenlerin bindirilmesini simgeliyor.

Layar tarzı uygulamalar artırılmış gerçeklik uygulamalarının güzel örnekleri. Ayrıca çeşitli oyunlarda da bu teknikten yararlanılıyor.

Akıllı telefon ve tabletlerimizde bu teknolojiye yavaş yavaş ısınırken Google nisanın ilk haftasında yepyeni bir şeyle çıkageldi. Karşımızda Google’ın fütürist projelerinden sorumlu Google X laboratuvarının elinden çıkan bir gözlük duruyordu. Bu adresten izleyebileceğiniz videoda bir insanın gözünden onun hayatının bir kesiti sunuluyor.

Ancak o kişinin gözü sadece gerçek objeleri görmüyor, bunun yanı sıra her bir gerçek öğenin üstüne bindirilmiş anlamlı veriler de karesine giriyor. Bunu sağlayan ise Google’ın Gözlük Projesi (Project Glass) olarak adlandırılan gözlükten başka bir şey değil.

Üzerinde bir kamera ve onun hemen yanında küçük bir ekran barındıran bu özel gözlük onu takan kişinin sağ gözüne denk geliyor ve o kişinin perspektifinden dünyaya bakıp onun hayatını kolaylaştıracak verileri sunuyor, çeşitli işlevleri gerçekleştirmesine olanak sağlıyor.

Videoyu izlerken Google Projesi ile Siri arasında bağlantı kurmamak elde değil. Tamam, Siri’de gözlük gibi bir aygıt yok, tamamen cihazla etkileşim içindesiniz. Ayrıca Siri sizin verdiğiniz komutlara sesle karşılık veriyor.

Ancak Google’ın gözlüğüne de tıpkı Siri’deki gibi sesle komutlar veriliyor. Google’ın AR destekli gözlüğü sadece dış ortamı değil, kendisini takan kişinin gözbebeklerini de izleyip ekrandaki hangi komutu seçtiğini anlayabiliyor.

 

Videodan gördüğümüz kadarıyla gözlük düzgün şekilde çalışıyor. Ancak bu gözlük tek başına işlev görebiliyor mu, yoksa bir akıllı telefonla eşlenmesi mi gerek? Henüz geliştirme aşamasında olduğunu göz önünde bulundurursak ve Sergey Brin’in söylediğine göre biraz daha zamana ihtiyaç varsa, o halde ilk ihtimal gerçek olabilir.

Acaba bu gözlük Android ile mi çalışacak, yoksa ayrı bir işletim sistemi mi olacak? Sorular aklıma art arda geliyor. Ancak bu teknolojinin hayata geçtiğini ve SDK’sının da yazılımcılara sunulduğunu düşünün.

Sergey Brin demişken… Google’ın kurucusu bu özel gözlüğü takarken görüntülendi. Estetik dokunuşlara fazlasıyla ihtiyaç duyan bu gözlüğü takan Brin, yanındaki zatın bu gözlüğü denemesine izin vermemiş, ancak o zat (Robert Scoble) gözlüğün çalışmakta olduğunu bizzat onaylamış.

Yani ortada konseptten öte bir prototip var ve bu sürekli gelişim görmekte. Sergey Brin Google’ın bu özel gözlüğünün çıkışının biraz zaman alabileceğini söylemiş, ancak son ürünün kendisinin taktığından tamamen farklı olacağının sözünü de vermiş.

Google’ın bu gözlük projesi gelecekte bizi nelerin beklediğini gösteren somut bir örnek. Aslında olay sadece gözlükle sınırlı kalmayacak. Herhalde bir sonraki adım da gözlükleri çıkarıp lens takmak olur. Gelişen nanoteknoloji de bunun gerçeğe dönüşmesine olanak sağlayacaktır.

Bu yazı Sabri Küstür tarafından yazılmıştır.

:: Artırılmış gerçekliğin kullanıldığı cihazları kullanıyor musunuz? 

 
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Artırılmış Gerçeklik ve Gözlükler”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bilim kurgu filmlerinin amacı insanları gelişecek olaylara alıştırmaktır diye düşünüyorum…ama her gelişen olay lehimize olmayacaktır…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Augmented Reality’nin en güzel tercümesi “giydirilmiş gerçeklik” çünkü sanal ortam gerçek ortam üzerine giydiriliyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İyi güzel bir haber de aynı SIRI gibi ne demek ya?
  Sesli komutun adı SIRI değil arkadaşım bir çok ismi var.

 4. trnc dedi ki:

  çok merak ediyorum google’ın şu gözlüklerini, çıkınca sırf merakımdan alacam

 5. SDN Okuru dedi ki:

  internetin tek bir yerde dugmesi yok ki arkadasım şak diye baglantı kopsun, yok öyle bir sey 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  her gün bilimkurgu filmelrindeki hayali teknolojilerin biraz daha gerçeklige dönüşmesini izliyor gibiyiz kötü olarak aklıma bir gün biri gelip tüm internei şak diye kesecek ve dunya duracak gibi me geliyor

 7. SDN Okuru dedi ki:

  şöyle bir projede çalışabilmeyi çok isterdim

" Artırılmış Gerçeklik ve Gözlükler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Artırılmış Gerçeklik ve Gözlükler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Artırılmış Gerçeklik ve Gözlükler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "