Okunma

Astronotlar İnsanlık için Tehlikeli mi?


29 Aralık 2015 Salı 20:00
Astronotlar İnsanlık için Tehlikeli mi?

Her ay ücretsiz olarak yayınlanan teknoloji derginiz SDN Teknosa Magazin‘in Aralık sayısındaki TeknoBilim konumuz “Uzay Çalışmaları ve Astronotlar“dı. Astronotların insanoğlunun geleceğini tehlike altına atıp atamayacağı konusunda uzun bir makale hazırladık. Dilerseniz bu makaleyi aşağıdan okuyabilirsiniz. 

SDN Teknosa Magazin‘de her ay yayınlanan TeknoBilim makalelerini herkesten önce okumak istiyorsanız, dergimizi aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz. Her ay ücretsiz olarak yayınlanan SDN Teknosa Magazin uygulamasını Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlarınıza indirerek, yeni çıkan sayıları ilk okuyanlardan biri olabilirsiniz. 

15-11/23/1.jpg       15-11/23/2.jpg

Yıllar önce başlayan, insanlı uzay görevlerinde yer alan Astronotlar, günümüzde haberimiz bile yok iken, Uzay İstasyonları içerisinde yaşamlarını sürdürüyor ve birçok çalışma ile uzay araştırmalarının devamlılığını sağlıyor.

Öte yandan, ne kadar Rusya, üstü kapalı olarak uzay yarışına devam etmek adına, Ay’a insanlı görevler yapacağını ve istasyon kuracağını açıklasa da, 2015 yılı itibariyle uzay çalışmaları, NASA önderliğinde devam ediyor. Durumun böyle olması da, NASA’nın önemini daha da artırıyor.

Peki, ülkelerin uzay yarışı, NASA’nın Astronotların oluşturduğu tehlikeden dolayı duyduğu endişe konusunu, diğer ülkelere de taşıyacak mı?

15-12/29/14-153-orion_0.jpg

Astronotlar, Dünya için tehlike mi?

Bahsedildiği gibi, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi yani NASA, 2015 yılı itibariyle uzay çalışmalarına yön veren ve devamlı olarak Astronotlar ile çalışma yapan öncü kuruluşlardan… NASA’nın böylesi sık uzay çalışmaları yapıyor olması, aslında bu çalışmaların oluşturabileceği tehlikenin de, ne derece önemli olduğu sorusunu akıllara getiriyor. Neyse ki NASA, bu konuyu yıllar öncesinden aklına getirmiş!

NASA’nın, Dünya Koruma Bölümü

NASA’nın, Dünya Koruma Bölümü isimli, kendi içinde oluşturduğu ve pek göz önünde bulunmayan önemli bir alanı bulunuyor. Her ne kadar medyada sık sık yer almasa da bu bölüm, 1960’lı yıllardan beri aktif görevde…

15-12/29/1403526119_3.jpg

Dilerseniz bu noktada, 1969 yılına dönelim ve Astronotların, Dünya için neden ve nasıl bir tehlike oluşturduğuna, temelden değinmiş olalım.

Apollo 11: İnsan, Ay ile tanıştı!

20 Temmuz 1969 tarihi, insanlık açısından önemli kilometre taşlarından… Zira Apollo 11, yani NASA’nın beşinci insanlı Ay projesi, beklenen başarıyı göstermiş ve 1969 yılında ilk kez insanlık, Neil Armstrong ve Buzz Aldrin ile, Ay’a ayak basabilmişti.

Öte yandan bu başarı, NASA için çok daha farklı bir açıdan da tartışılıyordu: İnsanlığı tehlikeye mi atıyoruz. 

15-12/29/apollo11-21.jpg

Bu sorunun temel çıkış noktası ise, ilk defa atmosfer dışı bir temasın, Dünya içerisine geri dönecek olmasıydı. Bu durumun neden tehlike içerdiğini kısaca açıklamak gerekirse, Dünya dışından gelecek herhangi bir canlı –ki bu bir bakteri, virüs veya Dünya üzerinde tanımlanmamış başka bir organizma-insan veya Dünya yaşamı için bir dönüm noktası olabilir ve yaşamın sonunu dolaylı yoldan getirebilirdi.

İşin özü o ki NASA, uzaydan dünyaya ölümcül bir organizmanın, Astronotlar veya diğer araçlar ile gelebilmesinden korkuyordu ve hala da aynı endişe söz konusudur.

NASA’dan Dünya Koruma Bölümü

Nitekim NASA, bu kaygısından dolayı, sırf bu odağa sahip bir bölüm oluşturdu ve bu bölüme “Dünya Koruma Bölümü” ismi verildi. Söz konusu bu bölümün ilk aktivitesi ise; Ay görevinden gelen Apollo 11 Astronotlarını, iniş anından itibaren teması önleyerek, tam üç hafta boyunca yoğun karantina altında tutmak oldu.

15-12/29/nasa-aniversary-ftr.jpg

Üç haftalık yoğun bir karantina döneminden sonra Apollo 11 Astronotları ve beraberinde Dünya’ya dönen materyaller, temiz oldukları onayı ile, nihayet karantinadan çıkartıldılar.

2015 yılına geri dönecek olursak NASA, artık bu konuda çok daha dikkatli ve titiz çalışmalar devam ettiriyor. Üstelik sadece Dünya’ya gelecek bir etmen organizma kadar, Dünya’dan uzaya gidecek organizmalar konusunda da dikkatli davranıyor. Zira uzay çalışmaları kapsamında, belirli bir gezegende olası bir canlı popülasyonuna, Dünya’dan gitmiş farklı organizmalar zarar verebilir ve bu keşfi sağlanan canlı popülasyon, istemeden yok edilebilirdi.

NASA Yıllardır Düzenli Çalışmalar Yapıyor

Toparlamak gerekirse, NASA ve diğer farklı ülkelerin uzay çalışmaları, çok daha öngörü dışı sonuçları ortaya çıkarabilme potansiyeli bulunduruyor. Bu bağlamda yıllardır NASA da, ciddi önlemler alıyor ve hem Dünya hem de görev yapılan Uzay bölgeleri için, olası tehlikeler engellenmeye çalışılıyor.

15-12/29/nasa-wallpapers-nasa-14498330-2560-1668.jpg

Bu durum günümüzde, daha da ciddi boyutlara tırmanmış durumda. Zira 1969 yılında sadece Ay ile sınırlı kalan görevler, şimdiler Mars’a kadar ilerlemeyi başardı. Bu da Astronotların veya Uzay Araçları’nın, olası taşıyıcılık yapabilme ihtimallerini arttırıyor.

Neyse ki NASA, bu tehlikeyi yıllar öncesinde göz önüne almış ve ciddi çalışmalar yapılması adına bir bölüm dahi oluşturmuş. Birçok kimse için bir kurgu gibi görünse de aslında bu durum, birçok Mikro Biyologlar ve Genetik Mühendisleri tarafından da, ciddi kaygı duyulan Uzay çalışmalarının en başlında yer alan maddelerden olmaktadır.

Yazan: Eren Ertem

:: Sizce Astronotlar gerçekten insanlık için tehlike arz ediyor olabilir mi?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Astronotlar İnsanlık için Tehlikeli mi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Tam bir deli saçması

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Astronimyle ilgilenip Yaratıcıyı unutmak imkansız. Tam bir mucize kainatımız

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu da bir olasılık fakat bu dünyanında insanoğlununda elbet bir gün sonu ***** yüzden hayatı çok takmamak lazım , keyifli bir şekilde yaşamaya bakın.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yazıları dikkatli okumuyorsunuz gençler "Dünya dışından gelecek herhangi bir canlı –ki bu bir bakteri, virüs veya Dünya üzerinde tanımlanmamış başka bir organizma-insan veya Dünya yaşamı için bir dönüm noktası olabilir ve yaşamın sonunu dolaylı yoldan ***** Bu tehlike asteoroid yağmuruyla da gelebilir. Her ne kadar atmosfer sürtünmesi yüksek sıcaklığa sebep olsa da bundan kurtulabilme şansları var. Astronotların tehlike arz etmesinin esas sebebi viruslerin biyolojik organizmamıza sızarak uyum sağlayabilme riski olması.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yazı güzel ama sorunun cevabını bulamadım

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bence dünyada uzaydan daha fazla ölümcül bakteriler mevcut. Dünyada ölmeyen ordada ölmez.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  İyi makale

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Astronotlar uzaydan geldiğinde kiyafetinde veya aracında herhangi bir virüs veya bakteri olması riski olduğu için tehlikeli

 9. SDN Okuru dedi ki:

  En tehlikeli olan bilinçsiz insan. Bir düşünün uzaydan bir tehdit bu güne kadar dünyaya hiç geldi mi? Dünyanın yaşamına son verecek bir meteor, göktaşı, kuyruklu yıdız ve benzeri çarpmış mı? Yahut 150Mkm uzağımızda ki güneş bu güne kadar dünya da ki yaşamı direkt yada dolaylı olarak bir reaktif patlama yaşamış mı? Bir düşünün felaketlern hepsi dünya da oluyor ve genelde en büyük ölümler yine insanların çıkardığı çatışmalar neticesinde oluşuyor!!! Bunlara rağmen siz astronotlar tehlikeli diyorsunuz! Tehlikeli olan ne astronot ne uzay ne doğal afet ne ruhani varlık ne vahşi hayvan tehlikeli olan biziz!!!

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Astronotlar uzaya virüs bulaştırır aman dikkat. Sonra uzayın hali nice olur.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Adam yazmis uzaydan astronotlarin ya da araclarin virus ya da bakteri getirme tehlikesi var diye okumamissin bir de guzel makale diye sallamissin okusaydin once.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel makale çok beğendim.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bak her şey çok güzel. Süper bir deneme yazısı belki makale. Ama konudaki en önemli şey belki, astronotlar niye tehlikeli. Hani koskoca yazının içinde her şey olur da olması gereken asıl şey neden olmaz.

" Astronotlar İnsanlık için Tehlikeli mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Astronotlar İnsanlık için Tehlikeli mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Astronotlar İnsanlık için Tehlikeli mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "