Okunma

Asus ENGTX275 Gün Yüzüne Çıktı


06 Nisan 2009 Pazartesi 07:29
Asus ENGTX275 Gün Yüzüne Çıktı

Geleneksel olarak ekran kartları aşırı akımlara karşı özel denetleyicilere sahiplerdir. Eğer bu denetleyiciler bozulursa aşırı akımlar kart üzerindeki bileşenlere büyük oranda zarar verip kartın düşük başarım göstermesine, hatta kullanım dışı kalmasına neden olabilir. ASUS ENGTX275 serisinin Fuse Protection adlı ikinci bir koruma sistemi daha bulunuyor. Bu teknoloji ekran kartı baskı devresi (PCB) üzerindeki iletken hatlardan çok yüksek ısı geçme riskini sıfıra indiriyor ve böylece tüm bileşenler korunuyor.

Diğer bir deyişle Fuse Protection parçaları bir nevi sigorta görevi görmekte ve ekran kartı üzerinde bunlardan tam üç adet bulunuyor. Aşırı akım esnasında kartın birincil koruma mekanizması işe yaramazsa bu sigortalardan birisi “atarak” akımı anında kesiyor. 

ASUS’un Rock Solid adını verdiği kaliteli ürün çıkarma prensibi ENGTX275 serisi ekran kartları için de geçerli. Bunun için ASUS ekstra üretim maliyetlerinden kaçınmıyor ve elektronik dünyasında var olan en üst düzey bileşenler kullanıyor: EMI sinyal kalkanı (shield) devre üzerindeki hatlardan daha temiz sinyaller geçmesini sağlarken, kaplanmış bobinler güç verimliliğini arttırıp geleneksel toroid bobinlerden daha serin çalışıyorlar.


Ayrıca düşük RDS MOSFET’ler (veya faz) eski tip gerilim düzeltme birimlerine göre tam 15 santigrat derece daha serin kalıyorlar. Son olarak katı kapasitörler ekran kartının sıcaklığa dayanımını ve dolayısıyla ürünün ömrünü birkaç yıldan “birkaç on yıla” çıkartıyor. Kısacası ASUS ENGTX275 satın alanların gönülleri her zaman rahat olacak.

:: Ürün hakkındaki düşüncelerinizi buradan paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Asus ENGTX275 Gün Yüzüne Çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Asus ENGTX275 Gün Yüzüne Çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Asus ENGTX275 Gün Yüzüne Çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "