Okunma

Asus Marine Cool’un Detayları


19 Mart 2009 Perşembe 10:34
Asus Marine Cool’un Detayları

Asus’un yeni anakart konsepti, geleneksel soğutma teknolojilerinin de ötesinde, soğutma performansı ve verimliliğini büyük oranda artıran seramik ve metal plakalarla (anakartın arka yüzeyini kaplayan Seramik-Metal Termal Modülü), insanların dayanamayacağı kadar sıcak ve nemli ortamlarda bile rahatlıkla çalışabiliyor.

Kartın ön yüzündeki metalik gri ve askeri yeşil renkli soğutma blokları, sağlamlığı ve dayanıklılığı sembolize etmek amacıyla zırhlı bir askeri aracı andıracak şekilde tasarlanmış. (Marine, Amerikan Deniz Piyadesi anlamına geliyor). Dahası, bu anakartın tümleşik bir kesintisiz güç kaynağı (UPS) var. Güç kesildiği anda sistemin aniden kapanmasının önüne geçmek için dahili pili ve genellikle sunucularda gördüğümüz bir acil durum belleği bulunuyor.


ASUS Marine Cool Anakartı, hiçbir bilgisayar parçasında göremeyeceğiniz, uzay araçlarının yapımı ve soğutulmasında kullanılan seramik/metal teknolojisini göklerden alıp gözler önüne seriyor. Anakartın önyüzünde ısı transferi ve soğutma hızını mümkün olan en yüksek düzeye çıkartan, metalden yapılma borulu soğutma modülü yer alıyor. Ürünün arka yüzü ise anakartta oluşan ısıyı çok daha hızlı dağıtmak üzere, tamamen seramik plakayla kaplı. Böylece bu anakartın soğutma verimliliği iki kata kadar çıkmış oluyor.

Tüm bunların yanı sıra Marine Cool kendi bünyesinde, güç kesildiği anda sistemin aniden kapanmasının önüne geçmek için dahili bir pil ve genellikle sunucularda gördüğümüz bir acil durum belleği barındırıyor. Böylece şebekedeki dalgalanmaların sistem bileşenlerine zarar vermesi ve elektrik kesintisi halinde üstüne çalışılan dosyaların kaybının önüne geçilmiş oluyor.


Veri güvenliğinin son derece önemli olduğu sunucularda sıklıkla görüldüğümüz acil durum belleği, ilk kez Marine Cool anakartıyla kişisel bilgisayarlara geliyor. Bellek hatalarında çoğu zaman sistem düzgün açılmaz. Acil durum belleği de imdada tam bu noktada yetişiyor. Böylece, her ne olursa olsun, sistemin belleklerden kaynaklanan bir sorun nedeniyle açılmaması veya hata vermesi gibi durumlar, tamamen ortadan kalkıyor.

:: Böyle bir anakartı kimler kullanır?

 
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Asus Marine Cool’un Detayları”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ZEO: tabiki ben kullanirim teknolojinin sinirlarini kullanan ben buna sahip olmazsam gozlerim acik giderim valla 🙂

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Aaaaa Mainboard da Bakarmısın Yaa 😀 Geniş Br Bilgi Olmamış ama yinede saolun

" Asus Marine Cool’un Detayları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Asus Marine Cool’un Detayları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Asus Marine Cool’un Detayları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "