Okunma

Asus, Rakiplerine Göz Dağı Veriyor


25 Haziran 2009 Perşembe 07:04
Asus, Rakiplerine Göz Dağı Veriyor

Asus Xtreme Phase, sistemi daha fazla güç için daha fazla sayıda fazdan meydana geliyor. Faz sayısının yüksek olması bir fazda biriken güç miktarının azalmasını sağlayarak aşırı ısınmayı önlerken, overclock için şart olan stabiliteyi garanti altına alıyor. Ayrıca Xtreme Phase fazları sistemin yük durumuna göre açıp kapatarak enerji verimliliğini arttırıyor.

ASUS anakartlar, en iyi sonuçlar için en yüksek dayanıklılık sunuyor. Güç fazlarını yük durumlarına göre açıp kapatarak güç tasarrufunu arttırıyor. Aşırı yüklenme ve overclock durumlarında kısa geçici rejim cevabı sayesinde çıkış akım ve gerilimi daha düzgün hale getiriyor. Ek olarak anakart bileşenlerinin kullanım ömrünü ve dayanımını arttırmak amacıyla gerilimdeki ani yükselmeleri engelliyor.

ASUS anakartlar, normal çalışma sıcaklığıyla üstün performans sağlıyorlar. Daha yüksek overclock potansiyeli için sıcaklık olabildiğince düşük düzeyde tutuluyor. Böylece sistem içerisinde bulunan işlemci gibi pahalı bileşenlerin ömrü uzuyor.

ASUS Turbo Key teknolojisi kullanıcıların PC güç (power) düğmesini bir overclock tuşuna çevirmelerini sağlıyor. Gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra Turbo Key oyun oynarken veya çalışırken tek bir dokunuşla performansı yükseltiyor. ASUS TurboV ile doğrudan işletim sistemi üzerinden overclock yapılabiliyor. Kullanıcı dostu arayüzü yardımıyla acemi kullanıcılar bile işlemciyi büyük oranda hızlandırılabiliyor. Dahası yapılan “en iyi ayarlar” kaydedilerek, daha sonra yeniden yüklenip kullanılabiliyor.

Güç kaynağından gelen gerilim düzensiz ise anakartın önemli bileşenlerinden birine zarar verebilir. ASUS voltaj koruması (Anti-Surge Protection) aşırı gerilim değerlerine karşı izolasyon sağlayarak anakartın kullanılamaz hale gelmesini engelliyor.

:: Anakartınız da bunlara benzer teknolojiler var mı?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Asus, Rakiplerine Göz Dağı Veriyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    GIGABYTE özenmiş 😀

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Harika bir ö***** ne olsun..

" Asus, Rakiplerine Göz Dağı Veriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Asus, Rakiplerine Göz Dağı Veriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Asus, Rakiplerine Göz Dağı Veriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "