Okunma

ASUS Rampage II GENE İnceleme


14 Nisan 2009 Salı 14:27
ASUS  Rampage II GENE İnceleme

Asus’un X58 anakartların giriş seviyesine konumladığı yeni anakartı ROG Rampage 2 Gene, başarılı overclock özellikleri ve zengin ayarlarıyla ağabeyleriyle yarışabilecek düzeyde bir anakart. MicroATX form faktörüne sahip anakart mini sistem kurmak isteyenlere özel bir seçenek sunuyor. Ürünün başka bir artısı ise Hem SLI hem de CrossFire desteği sunması. Bu sayede kullanıcılar bu anakartı aldıklarında birden fazla ekran kartını kullanabilme özelliğine sahip oluyor.


Anakartın üzerinde hem SLI, hem de CrossFire desteği sunabilen 2 tane PCI Express x16 slotu bulunuyor. Bunun üzerine bir adette PCI Express x4 slotu bulunan Rampage 2 Gene’nin ayrıca bir tanede PCI slotu bulunuyor. Anakartın form faktörü MciroATX olduğundan slotların sayısı da buna göre azaltılmış durumda.


Küçük olmasına rağmen Core i7 işlemci ve X58 anakartlarla birlikte gelen yeni teknoloji 3 kanallı bellek veri yolunu da destekleyen Rampage 2 Gene, üzerinde tam 6 tane DDR3 slotu bulunuyor. Bu yuvalar toplamda maksimum 24 GB kapasiteyi destekliyor. Normalde 1333 MHz bellekleri destekleyen yuvalar overclock ile 2000, 1800 ve 1600 MHz belleklere de destek sunuyor.


Rampage 2 Gene üzerine sığdırabildiği kadar port ve slot sığdıran Asus bu konuda oldukça başarılı bir çözüm ortaya çıkarmış. 6 adet SATA arabirimini üzerinde barındıran anakart IDE bağlantı noktası desteği de sunuyor. IDE bağlantı esasında başlı başına bir sorun çünkü ICH 10R güney köprüsünde IDE desteği yok. Bu yüzden anakartın bu desteği ICH10R’den ayrı olarak başka bir yonga ile sağlanmış.


Anakartın arka panelinde 6 tane USB ve bir de klavyenizi takabileceğiniz PS2 arabirimi konumlandırılmış. Bunlara bir tane Ethernet ve bir tanede FireWire arayüzü eklenmiş durumda. Asus bu bağlantılar arasına e-SATA’yı da eklemeyi unutmamış. Unutulmayan bir tuş daha, hız aşırma yapanların sık sık ihtiyaç duyduğu Bios resetleme tuşu.


Rampage 2 Gene’ni üzerinde tümleşik Creative X-Fi ses kartı bulunuyor. 7+1 desteği sunan bu kart performans açısından diğer onboard kartlarla karşılaştırılmayacak düzeyde.  Gene’nin abisi Rampage 2 Extreme’de aynı kart kullanıyordu. Tek fark birinde harici diğerinde dahili olması. Bu ses kartının en yeni çıkan oyunlar için resmi EAX HD4.0 desteği de bulunuyor. X-Fi CMSS3D’nin sıra dışı, konuma bağlı ve çevresel ses teknolojisi oyuncuların hedeflerini bulmalarına yardımcı olurken, Crystalizer sesi bir kristal kadar berrak ve net hale getiriyor.


Rampage 2 Gene’nin işlemci slotunun çevresi büyük soğutucuları da takabilmeniz için tasarlanmış. Malum Core i7 işlemciler eski işlemcilere göre daha fazla yer kaplıyor ve soğutucuların anakart üzerinde kapladıkları alanları daha büyük. Asus, işlemci slotunun çevresindeki soğutucuları Republic of Gamers temasıyla süsleyerek anakartın hoş bir görünüm kazanmasını sağlamış.


Anakartın beraberinde gelen minik LCD ekran sayesinde hız aşırma işlemini çok daha kolay yapılabiliyor. Ürünün abisine göre eksikleri burada ortaya çıkıyor. Rampage 2 Extreme’de  overclock işlemi anakart üzerinden tuş kombinasyonu ile yapılabiliyordu. Rampage 2 Gene’de bu işlemi Bios içersinden yapıyorsunuz. Ürünün bir diğer artısı ise üzerinde bulunan MemOK tuşu. Bu tuş sayesinde anakart, bellekler hata verdiğinde sistemin açılması için varsayılan ayarlara geri dönüyor.


Değerlendirme
Core i7 işlemcinizi ufak form faktöre sahip bir anakarttta çalıştırmak istiyorsanız Asus Rampage 2 Gene sizin için biçilmiş bir kaftan. Ürünün hız aşırtma özellikleri de oldukça başarılı bir çözüm oluşturuyor. Ürünün tümleşik ses yongasıyla gelmesi bizce bir artı. Çünkü X58 anakartlar içersinde harici yonga ile gelen ses kartları bulunuyor. Dahili kartın Creative X-Fi olması da özellikle oyunlarda kendisini belli ediyor.

Tam anlamıyla bir MicroATX anakart çözümü sunan Asusu bu konuda nerdeyse eksiksiz. Ürünün fiyatına baktığımızda ağabeylerine göre oldukça uygun değerlerde satışa sunulduğunu görüyoruz. X58 tabanlı ATX anakartların satış fiyatı yaklaşık 400dolar. Asus Rampage 2 Gene ise 269 dolardan satışa sunuluyor. Bize göre fiyat yinede fazla ama rakiplere baktığımızda fiyatın uygun değerlerde olduğunu görüyoruz.


Teknik Özellikler

Asus Rampage 2 Gene
Anakart
Soket Uyumluluğu: Intel LGA 1366
Yonga:  X58 / ICH10R
Güç Gereksinimi: 24 pin  ATX bağlantısı, işlemci için 8 pin  bağlantı.
Bellek: 6 tane DDR3 yuvası (2.0 GHz’e kadar OC ile)
İç Bağlantılar: 2xPCIe 16x, 1xPCI, 6x USB, 6xSATA, eSata, IDE, PCIe 4x, FireWire.
Dış Bağlantılar: PS/2 Klavye, 6x USB, 1x Gigabit LAN, FireWire, eSata.

Üretici: Asus
Ürünü sağlayan: Boğaziçi / Çizgi / MersaSistem

:: Ürün hakkındaki yorumlarınızı buradan paylaşın.

 
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" ASUS Rampage II GENE İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ASUS Rampage II GENE İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ASUS Rampage II GENE İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "