Okunma

AveaLabs Depremde Hayat Kurtaracak


15 Ağustos 2012 Çarşamba 11:49
AveaLabs Depremde Hayat Kurtaracak

Sosyal medya entegrasyonu sağlanan uygulama ile kullanıcıların deprem durumunda iyi olduklarına dair gönderdikleri mesajlar eş zamanlı olarak Facebook ve Twitter hesapları üzerinden de görülebiliyor.

Google Play’den ücretsiz olarak indirilebilen uygulama; olası bir deprem anında arama kurtarma ekiplerinin, enkaz altında kalan kişinin yerini anında tespit ederek, kurtarma çalışmalarını hiç vakit kaybetmeden başlatmasına katkı sağlıyor.

Aynı süre zarfında daha çok insana ulaşılarak, daha fazla hayatın kurtarılmasına ve enkaz altındaki kişinin kurtulma umudunu kaybetmeyerek hayata bağlanmasında da önemli rol oynuyor. Sosyal medya ile entegrasyonu da sağlanan uygulamayla kullanıcıların deprem durumunda iyi olduklarına dair gönderdikleri mesajlar eş zamanlı olarak Facebook ve Twitter hesapları üzerinden de görülebiliyor.

Dünyanın herhangi bir yerinde de kullanılabiliyor

Operatör bağımsız bir mobil uygulama olan “Orada Kimse Var Mı?”, sadece Türkiye’de değil dünyanın herhangi bir yerinden de kolaylıkla telefona indirilip kullanılabiliyor.

Uygulama nasıl çalışıyor?

Eğer kullanıcıya zarar verebilecek bir deprem meydana gelmiş ise uygulama kullanıcıya, güvende olup olmadığına dair onay isteyen bir SMS gönderiyor. Uygulama; kullanıcıdan onay alamadığı takdirde, kişinin enkaz altında olduğu sonucuna vararak, alarm durumuna geçiyor. Çıkardığı sesler ve –varsa– yakıp söndürdüğü telefon flaşı ile kurtarma ekiplerine yardımcı olan uygulama; kullanıcının daha önceden tanımladığı acil durumda haber verilecek kişiye de, o an bulunulan koordinatları SMS yolu ile bildiriyor.

Uygulamayı telefonunuza indirmek için buraya tıklayın. 

:: Akıllı telefon kullanıyor musunuz?

 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “AveaLabs Depremde Hayat Kurtaracak”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Uygulama ios cihazlari icin var mi acaba, yoksa kesinlike yazilmali bence

" AveaLabs Depremde Hayat Kurtaracak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AveaLabs Depremde Hayat Kurtaracak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AveaLabs Depremde Hayat Kurtaracak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "