Avrupa Birliği’nden Apple’a yaptırım yolda


05 Mart 2021 Cuma 22:28
ABONE OL
Avrupa Birliği’nden Apple’a yaptırım yolda

Spotify ve Apple Music gibi uygulamalar, müzik dinleme alışkanlıklarımızı büyük oranda değiştirdi. Kullanıcıların herhangi bir satın alma yapmadan aylık bir ücret ödeyerek geniş bir kütüphaneye erişmesi, sektörü adeta baştan yarattı. Bu uygulamalar, özellikle korsan dinlenme ve indirmelere karşı müzik sektörünün de en büyük silahı oldu. Ancak artan rekabet sorunları da beraberinde getiriyor. 2019 yılında Spotify’ın açtığı dava sonuçlanmak üzere. İddialara göre Avrupa Birliği, Apple için büyük bir ceza üzerinde çalışıyor

Apple, haksız rekabet ediyor

Apple’ı pazardaki hakimiyetini rekabete yansıtmak ile suçlayan Spotify, konuyu şirket ile çözemeyince mahkemeye taşıdı. Rekabetin korunması gerektiğini söyleyen Şirket, Apple’ın aldığı yüksek mağaza paylarını eleştirdi. Davayı kabul eden Avrupa Birliği, Apple ve Spotify’ın iddialarını dinleyerek, konuyu incelemeye aldı.

Spotify, özellikle App Store payları üzerinde durdu. Apple, uygulama mağazasındaki her satın alım ve yapılan diğer ücretli işlemlerden yüzde 30 pay alıyor. Şirket bu payı abonelik ücretlerinden de alıyor. Yani App Store üzerinden alınan Spotify, Netflix ve BluTV gibi servislerin kazandığı paranın yüzde otuzu Apple’a kalıyor. Bu durum özellikle Apple ile rekabet etmek isteyen şirketleri zor durumda bırakıyor. Örneğin ABD’de Apple Music ücreti 9.99 dolarken, Spotify ücreti 12.99 dolar. Buna rağmen Apple’ın kazandığı para Spotify’ın kazandığından daha fazla.

https://shiftdelete.net/?p=469172&preview=true

Apple CEO’su Tim Cook, bir başka AB davasında.

Tek mağdur Spotify değil

Ne yazık ki bu durumdan tek etkilenen Spotify değil. İrili ufaklı pek çok şirket, App Store payları sebebiyle gelirlerinde ciddi bir kesinti yaşıyor. Özellikle Apple ile rekabet etmek zorunda kalanlar. Ödeme için üçüncü parti yöntemler kullanan uygulamalar ise ne yazık ki ağır yaptırımlara maruz kalıyor. Kısa bir süre önce bunu deneyen Fortnite, Apple ile mahkemelik oldu. Hatta oyun, bu süreçte mağazadan kaldırıldı ve yeniden yayınlanmak için mahkeme kararına ihtiyaç duydu. Ancak tüm bunlar sona ermek üzere. Duruma el atan Avrupa Birliği, Apple’a bazı kötü haberler vermek için hazırlanıyor.

Reuters’a konuşan bazı Avrupa Birliği yetkilileri, Apple için kararın verildiğini söyledi. Apple, Spotify tarafından açılan güvensizlik davasını kaybetmek üzere. İddialara göre Apple, Spotify’a tazminat ödemek ve iş modelini değiştirmeye zorlanacak. Yaptırımların ne olacağı ve Apple’ın olası ceza ve zorlanmalara nasıl tepki vereceği ise merak konusu.
yazarOğuz Çakır

1998 yılında Samsun’da doğdu. Uzun yıllardır meraklısı olduğum teknolojiyi, inceliyor ve yakından takip ediyor. İstanbul Üniversitesi'nde eğitimime devam ederken, bir yandan da ShiftDelete.net için teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Avrupa Birliği’nden Apple’a yaptırım yolda konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Avrupa Birliği’nden Apple’a yaptırım yolda ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Avrupa Birliği’nden Apple’a yaptırım yolda ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!