Avrupa İlaç Ajansı, Çin aşısını değerlendirmeye aldı


04 Mayıs 2021 Salı 13:56
ABONE OL
Avrupa İlaç Ajansı, Çin aşısını değerlendirmeye aldı

Covid-19 pandemisinde neredeyse sona gelindi. Bir yandan aşılama çalışmaları sürerken, bir yandan da ülkeler normalleşme için adımlar atıyor. Ancak aşılama, güvenlik konusunda yeni tartışmaları da beraberinde getiriyor.

Şu an için ülkemizde Sputnik V, Sinovac ve BioNTech olmak üzere üç aşı bulunuyor. Tartışmaların odağındaki aşı ise ülkemizde en yaygın kullanılan ve Çin’den gelen Sinovac . Son gelen bilgilere göre tartışmalar son bulmak üzere. Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Türkiye’de de kullanılan Çin aşısı için ön değerlendirme sürecini başlattı.

Avrupa İlaç Ajansı, Çin aşısı Sinovac’ın testlerine başladı 

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), koronavirüse karşı Çin‘in Sinovac firması tarafından geliştirilen ve Türkiye‘de kullanılan aşının ön değerlendirme sürecini başlattı. EMA‘dan yapılan açıklamada, “İnaktif Covid-19 Aşısı (Vero Cell)” için ön değerlendirmeye başlama kararının laboratuvar ve klinik çalışmalardan elde edilen ilk sonuçlara dayanarak alındığı belirtildi. İlk sonuçlarda aşının Covid-19 hastalığına neden olan virüse karşı antikor ürettiğinin görüldüğü bildirildi.

Avrupa ilaç ajansı

Çin aşısı ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktıkça bilgileri güncelleyecek olan ajans, aşının Avrupa Birliği standartları için yeterli olup olmadığını araştıracak. İnceleme yeterli kanıt elde edilene kadar devam edecek. Sinovac bu süreci başarısız atlatırsa AB‘de kullanım onayı amacıyla resmi başvuru yapılabilecek.

EMA yetkilileri, değerlendirmenin ne kadar süreceği konusunda bilgi vermedi. Ancak ajans, aşılama çalışmalarının acil olması sebebiyle süreci normale kıyasla çok daha kısa tutuyor.
yazarOğuz Çakır

1998 yılında Samsun’da doğdu. Uzun yıllardır meraklısı olduğum teknolojiyi, inceliyor ve yakından takip ediyor. İstanbul Üniversitesi'nde eğitimime devam ederken, bir yandan da ShiftDelete.net için teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
12 gün önce

Başarılı demek istediniz herhalde?

" Avrupa İlaç Ajansı, Çin aşısını değerlendirmeye aldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Avrupa İlaç Ajansı, Çin aşısını değerlendirmeye aldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Avrupa İlaç Ajansı, Çin aşısını değerlendirmeye aldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  2. 2 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  3. 3 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  4. 4 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  5. 5 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  6. 6 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  7. 7 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  8. 8 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  9. 9 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  10. 10 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?