Avrupa Uzay Ajansı’ndan sıcak gezegen adımı


14 Kasım 2020 Cumartesi 23:00
Avrupa Uzay Ajansı’ndan sıcak gezegen adımı

Avrupa Uzay Ajansı, sıcak gezegen araştırmaları için yeni bir adım attı. ARIEL ismi verilen yeni görevle birlikte sıcak ve ılık gezegenler üzerinde araştırma yapılacak. Araştırma, bu gezegenlerin kimyasal bileşimi üzerine yoğunlaşacak. Görev kapsamında 1.000 dış gezegenin inceleneceği belirtiliyor.

Görevin tam ismi Atmospheric Remote-sensing Infrared Exoplanet Large-survey (Atmosferik Uzaktan Algılama Kızılötesi Dış Gezegen Büyük Araştırması) olarak belirlendi. Bu görev kapsamında gezegenlerin araştırmasını sağlayacak olan teleskop, yörüngeye fırlatılacak.

Avrupa Uzay Ajansı, sıcak gezegen izinde

Uzay araştırmalarını NASA olduğu gibi ESA da devam ettiriyor. Şimdi de ajans sıcak ve ılık gezegenlere odaklanmaya başladı. Gezegenlerin kimyasal bileşimini ve termal yapılarını incelenmesiyle gezegenlerin nasıl oluştuğu öğrenebilecek. Bununla birlikte gezegenlerin atmosferleri de inceleme altına alınacak.

Avrupa Uzay Ajansı sıcak gezegen araştırması için yörüngeye teleskop fırlatacak. ESA’da araştırmacı olarak görev alan Göran Pilbratt konu hakkında yaptığı açıklamada, dış gezegenlerin karakteristik özelliklerinin çıkarılması amaçlandığını belirtti. ARIEL olarak isimlendirilen görevi için 2018 yılından beri çalışma yapıldığı aktarıldı.

avrupa uzay ajansı sıcak gezegen

Çalışmaların belli bir bölümü tamamlandığında uzay aracının inşa edilmesine başlanacak. İşlemlerin tamamlanmasının ardından 2029 yılında Fransız Guyanası’ndan teleskobun fırlatılması hedefleniyor. İşlemde 6 roket kullanılacak.

ARIEL projesi araştırmacılarından Theresa Lueftinger, uzak gezegenlerin araştırılmasıyla kendi bölgemizin anlaşılmasının da mümkün olacağını belirtti. Çalışma özellikle kimyasal ortam ve bileşime odaklanmış durumda.

Bununla birlikte 2026’da fırlatılması planlanan PLATO’nun, ARIEL ile çalışacağı diğer bilgiler arasında.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Avrupa Uzay Ajansı’ndan sıcak gezegen adımı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Avrupa Uzay Ajansı’ndan sıcak gezegen adımı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Avrupa Uzay Ajansı’ndan sıcak gezegen adımı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
  2. 2 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  3. 3 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
  4. 4 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
  5. 5 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
  6. 6 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
  8. 8 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  9. 9 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  10. 10 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!